16 dôvodov, prečo by ste si konečne mali založiť svoj blog

Už vidím, ako prevraciate očami a hovoríte: „Zase ďalší článok, v ktorom mi niekto hovorí, čo by som mal robiť.“

Chápem váš postoj, ale vypočujte ma, prosím:

Som presvedčený, že blogovanie je ten najlepší spôsob, ako začať s vaším podnikaním.

A keď už podnikáte? Tak potom je to skvelý spôsob, ako toto podnikanie poriadne nakopnúť!

To, že som pred 9 mesiacmi spustil tento blog patrí medzi 3 najlepšie veci, ktoré som v živote spravil. Tie ďalšie 2 vám poviem, keď spolu pôjdeme na kávu.

Späť k veci. Tento článok ma len 1 cieľ:

Rozhýbať vás, aby ste konečne začali.

Veľa ľudí, ktorí si čítajú môj blog ešte stále váhajú, či s blogovaním vôbec začať. Možno ste medzi nimi aj vy.

Na začiatku svojho blogovania som napísal článok s 10 dôvodmi, prečo som začal blogovať. Napísal som ho hlavne kvôli tomu, pretože som si to sám potreboval urovnať v hlave. Dnes sa už toho veľa zmenilo, ale blogovanie mi prinieslo všetko, čo som od neho chcel.

Tak nech sa páči, 16 dôvodov, prečo by ste si po prečítaní tohto článku mali spraviť blog:

#1: Ktoré iné podnikanie vás môže stáť menej ako 5€ mesačne?

Blogovanie je jediné podnikanie, ktorého mesačné náklady môžu byť nižšie ako cena za menu v McDonalde

Nikdy ma nelákala predstava bežného zamestnania. Tráviť 40+ hodín týždenne niekde, kde vôbec nechcem byť mi jednoducho neprišlo správne.

Preto som sa v 13-tich začal zaujímať o obchodovanie na burze. V 14-tich som hrával online poker na strýkove meno (ahoj Slavo). A v 18-tich som založil najväčší slovenský blog o blogovaní.

Ak čo i len premýšľate nad nejakým podnikaním, tak si jednoducho založte blog. Začnite písať a budujte si publikum.

Prečítajte si tento návod a za 40€ môžete mať blog na vlastnej doméne (čiže vasblog.sk a nie vasblog.nieco.sk) za ktorý sa nebudete hanbiť. Alebo si to nechajte spraviť profesionálne (kliknite pre viac detailov). Je to na vás.

Po napísaní niekoľkých článkoch uvidíte, či by vás bavilo podnikanie v danom odbore. Ak sa aj po piatom článku viete prinútiť ku tomu, aby ste napísali ďalší, tak v tom pokračujte.

Ak vás to nebaví, pokojne sa na to vykašlite. Skúsili ste si to, nevyšlo.

Stratili ste 40€. Ak by ste niečo podobné skúšali napríklad s eshopom, stálo by vás to, povedzme, 1 000€. Takže ste vlastne ušetrili.

#2: Nechcete podnikať? Vďaka blogovaniu si môžete nájsť (dobre platené) zamestnanie vo vašom odbore

 

„Je to kontroverzné, ale poviem to: Myslím si, že ak ste naozaj pozoruhodný, úžasný či rovno veľkolepý, tak nepotrebujete životopis.“ – Seth Godin

Seth je jeden z najväčších marketingových géniov súčasnosti a citát vyššie pochádza z tohto článku. Seth v ňom vraví, že blog so skvelými článkami je oveľa viac ako dobre napísaný životopis.

A dáva to zmysel. Vlastný blog vám radikálne zvyšuje šance na zisk dobrého zamestnania.

Príklad z reálneho života:

Povedzme, že ma prestane baviť práca na voľnej nohe a poviem si, že prišiel čas si nájsť nejaké zamestnanie. Jednoznačne chcem prácu v online prostredí a tak by som sa pozrel na weby rôznych online marketingových agentúr.

Myslíte, že fakt, že som sám vybudoval blog o blogovaní (a teda o obsahovom marketingu), ktorý si mesačne číta viac ako 2000 ľudí a 500 ľudí odoberá moje články na email spraví nejaký rozdiel v mojich šanciach na zisk zamestnania?

Si píšte. Určite to spraví lepší dojem ako vyštudované športové gymnázium.

#3: Naučíte sa oveľa viac, než si myslíte

 

Ak beriete vaše blogovanie vážne, tak čoskoro získate základy copywritingu, email marketingu, SEO a naučíte sa pracovať s WordPressom.Nedokážete si predstaviť, čo všetko vám dá rok blogovania. Myslím naozajstného blogovania, ktoré beriete vážne.

Ak nechcete, aby váš blog len vaším hobby, tak sa prirodzene začnete učiť mnoho vecí.

Napríklad to, ako budovať email databázu. Alebo ako pracovať so sociálnymi sieťami. Odhalíte, čo sa skrýva za tajuplnou skratkou SEO a tiež si vyskúšate platenú reklamu. Naučíte sa tvoriť webové stránky cez WordPress.

A to najdôležitejšie…

#4: Budete lepšie písať

 

Získavanie návštevnosti z Facebooku alebo z Google je super. Zbieranie emailov tiež. Ale nemyslím si, že sa to dá porovnať s tým, že sa naučíte písať.

Ak sa chcete zviditeľniť na internete, tak potrebujete kvalitný obsah. Dokonca sa o tom hovorí tak veľa, že slovné spojenie „kvalitný obsah“ je už klišé.

Dobre napísané texty potrebujete všade.

Na blog, do emailov, na sociálne siete, na predajné podstránky, jednoducho všade. Čím skôr začnete s blogovaním, tým skôr sa naučíte dobre písať.

#5: Spoznáte ľudí, ktorí sú rovnako úžasní ako vy a s ktorými si viete ešte aj vzájomne pomôcť

 

Ja som vďaka blogovaniu spoznal už desiatky skvelých ľudí. Niektorých poznám už aj osobne (napríklad vďaka Festivalu nomádov), iných len cez internet.

Keď začnete písať články, ktoré prinášajú hodnotu (a nie sú to len prepísané články od iných blogerov), tak sa začnete spoznávať so zaujímavými ľuďmi vo vašom odbore.

Jasné, môže to trvať niekoľko mesiacov alebo aj 3 roky, ale časom si vás všimnú.

Na fotke s Čelkovcami :)

Ja s manželkou (čítate správne) na návšteve u Peťa Čelka a jeho manželky Lenky. Chcete vedieť, ako som spoznal Peťa? Poprosil som ho odpoveď pre tento článok.

 

#6: Začnete zarábať online

 

Vďaka blogovaniu môžete zarobiť vaše prvé peniaze na internete.

(Obrázok od Freepik.com)

Tento bod patrí medzi moje obľúbené. Mám rad ten nechápavý pohľad, keď ľuďom odpovedám na otázku, čím sa živím.

„Ako to, že pracuješ cez internet? To sa dá? Koľko ti platia? A kto ti vlastne platí?“

Poznámka: To sa väčšinou nespýtajú. Väčšinou len pozerajú nechápavo. Ale občas sa to niekto spýta :)

Blogovanie vám prinesie niekoľko možností, ako si zarobiť cez internet. Napríklad:

► písanie článkov pre iné webové magaziny alebo blogy
► Google reklama (pre blogerov hlúposť, ale pár centov to hodí)
► odporúčanie produktov a služieb za províziu (affiliate marketing)
► predávanie ebookov alebo videokurzov
► konzultácie cez Skype alebo telefón

Dostať SMS, že vám prišli peniaze za niečo, čo ste spravili na internete je úžasný pocit. Presne vtedy si uvedomíte, že budujete niečo reálne.

Tip na článok: 15 spôsobov, ako zarobiť na internete

#7: Začnete si budovať „pasívny príjem“

 

Ešte predtým, než ma nadobro odpíšete:

Neexistuje príjem bez práce. Ja to viem a vy to viete tiež. Ale vďaka blogovaniu je možné si vybudovať niečo, čo sa na pasívny príjem podobá.

Predstavte si toto:

Už blogujete dostatočne dlho (povedzme 1-2 roky) a ľudia „žerú“ váš obsah. Niektorí dokonca tak veľmi, že vám napísali email a poďakovali vám za to, čo robíte.  A 5 ľudí sa vás už pýtalo, kedy napíšete nejaký ebook.

Vďaka tomu, že ste 2 roky publikovali skvelé články, tak vám na web chodí niekoľko tisíc ľudí každý mesiac. Bez námahy. Myslíte, že by si aspoň pár z nich kúpili váš ebook? Ja myslím, že áno. Stačí vám predať 5 takýchto kníh a už máte napríklad 50€ mesačne.

#8: Nikto vás nepozná? Začnite si budovať značku

 

Slovenská a česká blogová „scéna“ je stále v plienkach. V odboroch, kde je veľká konkurencia (napríklad online marketing alebo cestovanie), je len málo blogov,  ktoré majú meno a autoritu.

V online marketingu sú to napríklad agentúry Visibility a PizzaSEO, v cestovaní napríklad Travelhacker alebo Travelistan.

A čo v tých menej konkurenčných odvetviach?

Tam je to častokrát mŕtve. Len pre porovnanie: Na anglicky hovoriacom internete nájdete stovky blogov o blogovaní. A na tom slovenskom? Tu je môj blog niečo ako monopol.

Blogovanie je jeden z najlepších spôsobov, ako sa stať z človeka, ktorého nikto nepozná na autoritu v odbore.

Ottocopy by nemal také skvelé meno, nebyť jeho blogu a legendárnej trilógie Pište jako copywriter.

Trilógia Píšte jako copywriter od Ottocopy.cz. Ak chcete mať web stránku, tak potrebujete tento ebook.

Pavel Ungr, asi najznámejší SEO konzultant v Českej republike, bloguje o SEO a online marketingu už od roku 2007. Myslíte, že mu to nejako pomohlo v budovaní jeho značky? Samozrejme!

#9: Konečne si budete môcť zavesiť na internet fotku, na ktorej pracujete z pláže

 

Prečo? Aby ostatní mohli vidieť, ako úžasne si žijete.

Teraz vážne: nerobte to.

#10: Skvelý pocit z toho, že vaša práca inšpiruje druhých

 

Do môjho blogu som investoval stovky hodín práce. Všetok obsah ponúkam úplne zadarmo. A viete, kedy mám pocit, že to celé má zmysel?

Napríklad vtedy, keď som prišiel na košické WordPress stretnutie a človek, ktorého som nikdy predtým nevidel mal môj článok uložený v záložkách. Alebo vtedy, keď mi niekto napíše komentár, v ktorom mi povie, že som mu pomohol vyriešiť problém, ktorý ho už dlho trápil.

Pozitívny komentár k môjmu článku, ako si vytvoriť web stránku

#11: Nájdete produkty a služby, ktoré budete môcť odporúčať

 

Poznáte ten skvelý pocit, keď niekomu odporúčate dobrý podnik alebo produkt? Nerobíte to pre odmenu (žiadnu nemáte). Robíte to len pre dobrý pocit z toho, že vašim známym odporúčite niečo, s čím ste sami boli spokojný.

Po pár mesiacoch blogovania nájdete skvelé produkty a služby, ktoré môžete odporúčať. Niektoré vám za to dokonca aj niečo zaplatia. Ja som napríklad veľmi spokojný s hostingom WebSupport – je spoľahlivý, rýchly a lacný.

Za jeho odporúčanie som si doteraz zarobil 33.37€. Nie je to veľa, no poteší to. Viac ma ale teší to, že klientka, ktorej som odporúčil WebSupport mi o pár dní povedala, že je s nimi veľmi spokojná a odpisujú jej aj v strede noci.

#12: Blogovanie vám pomôže budovať správne návyky

 

ako-prekonat-nechut-pisanieJe tu jedno tajomstvo, ktoré poznajú len naozajstní writeri (poznámka od Rolanda: v slovenčine sú to spisovatelia, blogeri a všetci čo píšu), a to tajomstvo znie: Písanie nie je tá ťažká časť. Tá ťažká časť je sadnúť si na riť a začať písať. – Steven Pressfield v knihe The War of Art

Písanie je jedna z tých vecí, ktoré pri pohľade z vonku vyzerá jednoducho, no keď si ju skúsite na vlastnej koži, tak to už také ľahké nie je. Ak chcete vybudovať úspešný blog, tak budete musieť písať aj vtedy, keď na to vôbec nebudete mať chuť.

Pravdu povediac, ak by som čakal s písaním až kým sa mi bude chcieť, tak by som tu dnes nemal ani jeden článok. Blogovanie vás čiastočne naučí, ako robiť veci, na ktoré nemáte chuť. A táto schopnosť je oveľa užitočnejšia, ako sa zdá.

Poznámka: Za posledné mesiace som neskutočne zlenivel v písaní a preto si dávam za cieľ napísať 6000 slov každý týždeň. Uvidíme, ako to pôjde. Dám vám vedieť.

#13: Vybudujete si email databázu ľudí, ktorí vás poznajú a majú radi váš obsah

 

Blogovanie je jeden z najlepších spôsobov, ako si vybudovať databázu email kontaktov a začať s email marketingom.

(Obrázok od Freepik.com)

Budovanie vašej email databázy je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré môžete robiť pre váš budúci úspech na internete.

Email odberatelia sú oveľa cennejší ako fanúšikovia na sociálnych sieťach. Pýtate sa prečo? Poviem vám to na príklade.

Lebo zatiaľ čo sa na mojom Facebooku za 1 deň vystriedajú príspevky od stoviek rôznych ľudí a stránok (a všetci chcú moju pozornosť), tak za rovnaký deň dostanem asi 10 emailov. Nehovoriac o tom, že príspevky na Facebooku len scrollujem a emaily naozaj čítam.

Tip: Ak vás zaujíma, ako je možné, že mi za deň príde len 10 emailov, tak skúste použiť nástroj Unroll.me. No vážne, urobte to. Poďakovať môžete neskôr.

#14: Blogovanie vás môže postaviť na pódium

 

Začiatok mojej prednásky na Festivale nomádov. Úprimne povedané, fotograf sa na tomto festival práve nesnažil. Čo už.

Začiatok mojej prednášky na Festivale nomádov. Úprimne povedané, fotograf sa na tejto akcii práve nesnažil. Čo už.

Približne pred rokom som si napísal bucket list. Bucket list je v podstate zoznam vecí, ktoré chcete v živote dosiahnuť alebo zažiť. Do tohto zoznamu som si napísal aj položku prednášať na konferencii.

V živote by som nečakal, že sa mi to splní už v roku 2016.  Na Festivale digitálnych nomádov v Bojniciach som prednášal o tom, ako som zarobil svojich prvých 1000€ na internete.

Update, 9.8.2016: Práve som našiel 3-minútový zostrih mojej prednášky. Chcete vidieť, ako to vyzerá, keď máte prvýkrát v živote hovoriť pred takým publikom? Nech sa páči:

#15: Pomôže vám získať klientov na platené konzultácie

 

Nie každý bloger môže ponúkať konzultácie. Teoreticky by to bolo možné, ale existujú odvetvia, v ktorých za ne nikto platiť nebude.

A potom existujú odvetvia, v ktorých konzultácie jednoducho fičia. Blogeri, ktorí píšu o témach, ktoré ľuďom ponúkajú to, čo naozaj chcú si môžu bez väčších problémov účtovať viac ako 30 eur za hodinu.

Príklady úspešných ľudí, ktorí (aj) vďaka svojim blogom získavajú klientov na platené konzultácie:

Zdeněk Dvořák vám poradí, ako získavať spätné odkazy
► Janka Schweighoferová vám ochotne pomôže vybrať lacné letenky (a ešte vás to aj naučí!)
Beata Oravcová zas ženám radí, ako môžu byť ešte krajšie

16: Blogovanie nakopne váš offline biznis

 

Podľa štúdie z roku 2010 až 97% spotrebiteľov používa internet aj pri nákupe v lokálnych obchodoch. Iná štúdia zase hovorí, že až 78% firiem si na internete „preklepne“ potenciálneho obchodného partnera predtým, než ho kontaktujú.

Vďaka blogovaniu títo potenciálni klienti nenájdu len mŕtvu stránku vašej firmy (alebo ešte horšie – len údaje vašej firmy v nejakom katalógu), ale nájdu web, ktorý žije obsahom.

Záver

 

Dočítali ste tento článok až sem? Tak potom už na nič nečakajte a založte si vlastný blog ešte dnes.

Je mi jedno, či si to urobíte sami (a teda zadarmo) podľa tohto návodu alebo si rovno objednáte Blog na kľúč. Dôležité je, že konečne začnete.

Ako vždy, ak máte hocijaké otázky, tak mi napíšte komentár pod tento článok a ja vám odpoviem tak skoro, ako to len pôjde.

PS: Ak vás tento článok nenakopol dostatočne, tak si prečítajte článok Prečo si založiť blog a začať písať články? 7 odpovedí na túto otázku od Jara Dodoka. To by už malo stačiť.

4.3/5 - (9 votes)

4.3/5 - (9 votes)

Čo tak ešte jeden článok?

13 komentárov

 1. Patrik Gajdoš

  Ty seš ženatej? Popravdě to byl asi pro mě ten nejvíc haló moment z článku. :)) Přeji, ať to klape.

  Stoprocentně bych se podepsal pod tím, že se přes blog dají získat naprosto skvělé kontakty. A ani nemusíš psát odborný články, jako v tvým případě. Sám za sebe můžu říci, že už teď znám přes blogování hrozně moc supr lidí (včetně tebe) a jsem zvědavej, jak to bude pokračovat dál :)

  Ostatní body taky dobrý. Určo se nebudeš zlobit, když na článek občas hodím odkaz, pokud se to bude hodit.

  P.S: Docela bych si od tebe přečetl článek o tom, jak taková konference nomádů vlastně probíhá. Včetně tvých dojmů z přednášení. Jak jsem nervák, tak si to vůbec neumím představit :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Pred 6 týždňami som sa oženil :) Prečo? To by bolo na ďalší 2000-slovný článok. V každom prípade ďakujem za prianie!

   Presne tak. Vďaka blogovaniu je jednoduché spoznať ľudí, ktorí s tebou majú niečo spoločné. Väčšina mojich priateľov, s ktorými pravidelne komunikujem sú ľudia, ktorých som spoznal online. Niektorých som ani nikdy nevidel naživo :)

   Z odkazu sa budem tešiť, prirodzene :)

   Krátky report z Festivalu si môžeš prečítať tu: https://www.kavoros.sk/prvy-festival-digitalnych-nomadov-sa-podaril/

   A moje dojmy z prednášania? Mal som brutálnu trému a cítil som sa veľmi nepohodlne. Potom som začal hovoriť a už to bolo oveľa lepšie. Úplne som sa uvoľnil až vtedy, keď som dokončil svoju prezentáciu.

   Skúsenosť to bola skvelá a totálne mimo moju komfortnú zónu. Tešil som sa, že za mnou po prezentácii prišlo pár ľudí a povedali, že sa im to páčilo. Verím, že keď budem prednášať nabudúce, tak to už nebude také stresujúce :)

   Odpovedať
    • Roland Vojkovský

     Ahoj Tomáš,

     ďakujem za tvoj komentár a tip :)

     O Toastmasters som už premýšľal. Vlastne sa poznám aj s niektorými členmi, napríklad s Peťom Furmaníkom.

     Chcel by som si niekedy zaplatiť členstvo a vyskúšať si to, ale onedlho odlietam do Ázie (ak Boh dá :D), takže teraz na to nie je vhodná doba.

     Ty si tiež členom Toastmasters Košice?

     Odpovedať
     • Tomáš

      Ahoj, áno som a zároveň som prezidentom prospektívneho Toastmasters klubu v PP.
      Stretli sme sa spolu osobne na wordpress metupe začiatkom roka v KE.

      Odpovedať
 2. Soňa Belanská

  Píšeš veľmi pútavo, vtipne, číta sa to svižne a bez únavy :)
  Poprezerala som si Tvoje články a výsledok – utvrdili ma v mojom tajnom prianí začať písať blog.
  Začnem teda dnes písať prvé články “do šuplíka” a čoskoro si u Teba objednám blog na kľúč.
  Nech sa Ti darí, máš schopnosť ľudí inšpirovať :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Soňa,

   ďakujem za tvoj komentár a milé slová.

   Ospravedlňujem sa, že mi moja odpoveď trvala takto dlho, ale posledné dni mi idú naozaj rýchlo :)

   Ak máš túžbu písať blog, tak s tým určite začni! Poznám niekoľko ľudí, ktorí nemali nijak veľkú túžbu, no aj tak začali blogovať (napríklad kvôli návštevnosti alebo zvýšeniu predaja) a oplatilo sa im to :)

   Teším sa, že sa ti tento článok páčil a takto v tebe rezonoval :)

   Blog na kľúč sa chystám v blízkej budúcnosti úplne vyradiť z ponuky a namiesto neho ponúkať web stránky za cca 300€. Ale ak chceš, tak špeciálne pre teba môžem „rezervovať“ blog na kľúč s rovnakýmí výhodami a za rovnakých podmienok, aké sú teraz (čiže aj cena 127€ namiesto 300+).

   Maj sa krásne a prajem veľa úspechov v blogovaní a výdrž pri písaní :)

   Odpovedať
   • Soňa Belanská

    Ďakujem za extra ponuku, odlož mi prosím Ťa ten “blog na kľúč”.
    Píš ďalej motivačné články o tom, ako blogovanie fakt funguje :)

    Odpovedať
 3. yelidric

  Ahoj, mal by som na teba dotaz. Je podla teba lepsie blogovat pod vlastnym menom (mojemeno.sk), tak ako to robiš ty alebo je lepsie si vymysliet nazov blogu pod ktorym budem blogov ale samzrejme nie anonymne napriklad ako samsebepan.sk, kde bloguje Lubo Jurik?!

  Snad mi trosku poradis alebo aspon poskytnes svoj pohlad na vec ktory mi pomoze sa rozhodnut :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj,

   to záleží od toho, prečo chceš blogovať. Ja blogujem na vojkovsky.sk, lebo cieľom blogu je to, aby som si spravil promo pre svoje služby.

   Osobne si myslím, že ak chce človek predávať svoje služby, tak je lepšie blogovať pod vlastným menom. Ak nie, tak je asi lepšie blogovať pod nejakou „značkou“, ktorú si sám spravíš. Napríklad samsebepan.sk :)

   Snáď som ti pomohol si to trochu ujasniť :)

   Odpovedať
 4. Dietetik

  No pre mňa je najdôležitejšie zavčasu z tej stoličky pri písaní vstať. Som totiž po operácii chrbtice a počas dňa je pre mňa dobré aspoň raz si na pár desiatok minút ľahnúť. A samozrejme sa pár minút poprechádzať, aspoň po byte dopoludnia. Na obed chodím do mesta, tak to mám dve prechádzky k dobru. A vonku si aj vyčistím hlavu. Apropo, díky za skvelý web!

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za komentár a pochvalu. :)

   Ja sa tiež v poslednej dobe snažím viac prechádzať a celkovo menej sedieť. Keďže pracujem z domu a mám takú prácu, akú mám, tak by som vedel prežiť aj s úplným minimom pohybu a to nie je práve ideálne. :)

   Odpovedať

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This