35 dôležitých tipov, ktoré okamžite nakopnú vaše blogovanie

Štatistiky návštevnosti som si pozeral už 15. krát v priebehu 2 hodín.

„To blogovanie naozaj funguje!“ hovoril som si.

Keď moja priateľka videla, ako ľudia zdieľajú môj článok rozhodla sa, že aj ona chce blogovať. Podporil som ju. (Napriek tomu, že sa bojím, že sa o mne na internete začnú objavovať čudné veci.)

A tak som jej začal dávať tipy. Jeden za druhým. Ako life coach.

„Prečo si tie tie tipy nezapíšeš a nespravíš z toho článok?“

…hm, prečo nie?

 

#1: Písať skvelé články nestačí

 

Pamätám si, ako som bol sklamaný, keď som publikoval článok o email marketingu. 3400 slov. 20 hodín môjho času. Doteraz (marec 2016) si na neho kliklo len 180 ľudí a radšej nechcem odhadovať, koľko z nich si ho aj dočítalo.

Článok o email marketingu

Som presvedčený, že ten článok je najlepší slovenský článok o email marketingu. Prečo nemal úspech? Lebo som ho dostatočne nepropagoval.

 #2: Nepotrebujete mať Facebook stránku. Ani Twitter. Ani Google+

 

Jon Morrow z BoostBlogTraffic.com robil mentora 2000 blogerom. Počas toho sledoval, ktoré aktivity im priniesli najviac návštevníkov na 1 hodinu investovaného času. Budovanie publika na sociálnych sieťach malo 2. najhoršie výsledky.

Jon odporúča neriešiť sociálne siete, kým nebudete mať aspoň 1000 email odberateľov. A potom na to niekoho najať a tiež to neriešiť.

#3: Váš titulok si prečíta 5x viac ľudí ako váš obsah

 

V priemere si titulok prečíta 5x viac ľudí, ako si prečíta jeho obsah. V momente, keď napíšete titulok, ste už prišli o 80 centov zo svojho dolára. - David Ogilvy

David Ogilvy, najslávnejší copywriter všetkých čias, povedal: „V priemere si titulok článku prečíta 5x viac ľudí ako jeho obsah. V momente, keď napíšete titulok, ste už prišli o 80 centov zo svojho dolára.“

Som presvedčený, že to, že som nevenoval dostatočnú pozornosť titulkom je jeden z hlavných dôvodov, prečo si moje články skoro nikto neprečítal.

#4: 40€ ročne za doménu a hosting je trochu veľa? Asi by ste nemali blogovať

 

No fakt. A je jedno, či chcete blogovať kvôli zvýšeniu návštevnosti vašej firemnej stránky alebo chcete mať fashion blog.

Nikto vás nebude brať vážne, ak názov vášho blogu bude luxusnamoda.estranky.sk.  Správajte sa profesionálne: kúpte si doménu, hosting a nainštalujte si WordPress.

 #5: Neviete písať? Nevadí

 

Čím viac budete písať, tým budú vaše vety lepšie. Ja o tom veľa neviem, ale keď to vravia všetci úspešní copywriteri, blogeri a spisovatelia, tak na tom asi niečo bude.

Otto Bohuš, pravdepodobne najlepší český copywriter, povedal v článku o chybách pri blogovaní toto:

Buď začnete s blogem hned od začátku vyzbrojeni všemi marketingovými poučkami(a bude to z vás hrozně cítit), nebo budete psát, jak vám klávesnice narostla a přirozeně si vás najdou vaši fanoušci – ale bude to nějaký ten rok trvat.

#6: Ostatní blogeri nie sú vaša konkurencia

 

Dôležitá poznámka: Ignorujte ostatných blogerov a môžete zabudnúť na vysokú návštevnosť.

Ak budete myslieť len na seba, odkazovať len na vlastné články a zdieľať len svoj obsah, nebuďte prekvapení, keď budete jediný, ktorý zdieľa a odkazuje na vaše články.

Príklad: Pred pár dňami mi prišiel email od Miroslava Beňa o tom, že ma zmienil na konci jeho článku o témach pre blog. Pozrel som sa na jeho článok a páčil sa mi. Vďaka tomu, že ma zmienil a dal mi o tom vedieť si práve zaslúžil odkaz z môjho blogu. Vidíte ako to funguje?

 #7: Nemusíte publikovať každý deň (ani týždeň, ani mesiac)

 

Brian Dean vybudoval SEO blog, ktorý navštevuje 100 000+ návštevníkov mesačne. To nie je práve jednoduché v obore, kde súperíte s marketingovými firmami s obrovským rozpočtom.

Keď ma takú návštevnosť, tak asi musel publikovať naozaj veľa článkov… Blbosť. Brian zverejnil 32 článkov v priebehu 3 rokov. Inak povedané, 1 článok každých 34 dní.

#8: Píšte tak často, ako je to možné

 

James Altucher, jeden z najuznávanejších blogerov a spisovateľov na svete, povedal:

Ak nebudete písať 2 dni za sebou, budete opäť písať strašne a budete sa musieť snažiť, aby ste písali tak ako predtým. Nevravím to, aby sa niekto cítil zle. To len ja sa kvôli tomu cítim zle, keď nič nenapíšem 2 dni po sebe.

 

#9: Začínate blogovať? Zabudnite na SEO

 

Jon Morrow pomohol vybudovať 2 z najziskovejších blogov na svete: Copyblogger a Kissmetrics. Neskôr založil BoostBlogTraffic.com, ktorý mu vynáša $100,000 mesačne.

Jeho rada v článku o 20 lekciách pre blogerov, ktorí chcú zarábať je prvý rok úplne ignorovať SEO. Jon tvrdí, že počas prvého roka sa máte sústrediť len na 3 veci:

 • budovať vzťahy s ostatnými blogermi a vplyvnými ľuďmi
 • tvoriť obsah, ktorý si zaslúži získavať odkazy
 • predávať svoje služby alebo produkty

#10: Píšte dlhé články

 

Marketingová firma Hubspot analyzovala 6192 článkov na svojom blogu a zistila, že čím bol obsah dlhší, tým získaval viac spätných odkazov.

Vplyv dlhšieho obsahu na SEO

Firma BuzzSumo analyzovala 100 miliónov príspevkov. Zistili, že dlhší obsah získava okrem väčšieho počtu spätných odkazov aj viac zdieľaní na sociálnych sieťach.

Graf toho, ako vplýva dĺžka obsahu na počet zdieľaní na sociálnych sieťach

#11: 79% ľudí si váš obsah len skenuje. Získajte ich pozornosť

 

V roku 1997 bola uverejnená štúdia: 79% ľudí si obsah najprv preskenuje. Predpokladám že kvôli obrovskému množstvu obsahu je dnes toto číslo ešte vyššie.

Čo s tým robiť? Používajte nadpisy a zvýrazňujte dôležitý obsah.

 #12: Investujte do prémiovej šablóny. Alebo ešte lepšie, do webu, ktorý zarába.

 

Existujú 2 druhy WordPress šablón: platené a neplatené. Ja som sa rozhodol do témy investovať.Môj blog dlho fungoval na tejto téme za $100. Neskôr som prešiel na Divi a som s ňou veľmi spokojný.

Kvalitná šablóna zlepší dojem z vášho webu, skráti dobu načítania a trochu vám pomôže aj získavať návštevníkov z Google. Viac o Divi a ďalších skvelých šablónach pre WordPress sa dočítate v článku Ako si vytvoriť web stránku.

#13: Neporušujte autorské práva

 

Nie, naozaj si nemôžete len tak stiahnuť hocijakú fotku z Google a použiť ju na vašom webe.

Môj obľúbený zdroj voľne dostupných fotiek je Pixabay. Všetky fotky môžete použiť aj komerčne. A nemusíte uvádzať zdroj.

 #14: Zabudnite na pasívny príjem

 

Pasívny príjem neexistuje. To, čo sa tomu podobá najviac je „Dri ako otrok niekoľko rokov a potom možno uvidíš pravidelnú odmenu za svoju prácu.“

Nechápte ma zle, naozaj sa dá zarobiť affiliate marketingom. Ale chce to veľa času, úsilia a vzdelávania.

#15: Najprv píšte, potom upravujte

 

V roku 2001 Dr. David Meyer viedol štúdiu o multitaskingu. Z výsledkov odhadol, že pri robení 2 komplexných činností naraz sme až o 40% menej produktívni.

Takže najprv si napíšte koncept a až potom sa pustite do prepisovania. Nepreskakujte z jednej činnosti na druhú.

#16: Píšte ako Hemingway

Ernest Hemingway a jeho 2 citáty

Ernest Hemingway bol známy svojím štýlom písania. Nepoužíval zbytočné slová. Raz mu niekto povedal, že určite nedokáže rozpovedať celý príbeh v 6 slovách.

Hemingway na to: Na predaj: detské topánky, vôbec nenosené.

#17: Ľudia milujú slovo „napríklad“

 

Používajte ho tak často, ako len môžete. Hlavne keď chcete vysvetliť niečo extrémne zložité. Napríklad ženy.

#18: Na veľa veciach nezáleží. Na zbieraní emailov áno

 

Alex Kováčová, jediná slovenská blogerka, ktorú 100% živí jej blog ľutuje, že s email marketingom nezačala skôr. V populárnom článku o blogerských chybách sa jasne vyjadrila, že práve nezbieranie emailov ju mrzí najviac.
Mojou najväčšou chybou, ktorú som urobila, keď som začala blogovať v septembri 2010, bolo to, že som súčasne nezačala aj s newsletterom – zbieraním emailových kontaktov. Stála na to nejak zabúdam a poriadne sa tomu nevenujem, pritom je to asi najdôležitejší krok s ktorým treba začať hneď.

#19: Píšte jednoducho

 

„Nepoznám všetky pravidlá gramatiky. Ak sa snažíte presvedčiť ľudí, aby niečo spravili alebo aby si niečo kúpili, tak si myslím, že by ste mali používať ich jazyk. Jazyk, ktorým rozprávajú každý deň a v ktorom myslia.“ David Ogilvy

Súhlasím s vami. Ten Ogilvy bol fakt šialený génius. Mám pre vás 1 zlaté pravidlo: slovo, ktoré vám napadne ako prvé je väčšinou to správne.

#20: Prestaňte strácať čas a používajte osnovu

 

Nechcete sa zbytočne zdržovať počas písania?

Tak si vopred pripravte osnovu. Inak budete po každej myšlienke zastavovať a rozmýšľať ako ďalej.

#21: Tvorte obsah, ktorý bude aktuálny aj o rok

 

Na tomto blogu sa snažím prinášať obsah, ktorý bude (s aktualizáciami) užitočný aj o 5 rokov. Jedinou výnimkou je článok, kde som zhrnul môj rok 2015.

#22: Píšete nudne? Stiahnite si toto

 

Michaela Mužíková a jej kniha 365 copy triku

Pred pár dňami som si stiahol ebook 365 copy triků od Michaely Mužíkové. Ťažko nájdete lepší zdroj tak skvelo spracovaných a jednoducho napísaných tipov.

Tak choďte do toho. Sťahujte. Počkám…

…ste späť? Super, pokračujeme.

#23: Neobkecávajte

 

Ľudia nemajú čas. Dajte im to čo chcú tak skoro, ako to je logicky možné.

Keď budete prepisovať váš koncept tak odstráňte všetko, čo nie je nevyhnutné. Napríklad James Altucher pri prepisovaní zvyčajne vymaže okolo 30% slov.

 #24: Nebuďte neslušný a vždy odpovedzte na komentáre

 

Neil Patel si dal námahu, aby zistil, či sa oplatí odpovedať na komentáre. Zistil, že odpovedanie na komentáre vedie ku:

 • vyššej návštevnosti
 • lepšiemu predaju
 • viac zdieľaniam na sociálnych sieťach

Odpisujte na komentáre. Ale nerobte to len tak, hociako. Neil zistil, že keď začal reagovať krátkymi odpoveďami, počet komentárov na jeho webe sa znížil o 39%.

#25: Nemíňajte zbytočne. Najprv sa pozrite na tieto nástroje

 

Väčšinu nástrojov, ktoré potrebujete nájdete aj zadarmo.  Tie najlepšie som si pre váš pripravil v zozname  60 nástrojov pre blogerov a online podnikateľov.Jediné výdavky na tento blog boli:

 1. doména a hosting od WebSupportu
 2. prémiová téma Metro Pro
 3. plugin na zbieranie emailov Thrive Leads
 4. plugin na tvorbu predajných stránok Thrive Architect
 5. emailová služba MadMimi (ale pokojne môžete používať aj MailChimp, ktorý je zadarmo)

#26: Váš obsah nemusí byť 100% originálny

 

Dobrí umelci kopírujú. Tí najlepší kradnú.

Keď uvidíte skvelý nápad na článok na zahraničnom blogu, pokojne sa ním inšpirujte. A keď nájdete niečo dobré v slovenčine, tiež si z toho môžete niečo zobrať.

Dôležité je vždy vytvoriť lepší obsah, ako bol originál. Brian Dean to skvelo popisuje v jeho Skyscraper stratégii.

#27: Obrázky a screenshoty sú dobré

 

Prečo vo všetkých mainstream magazínoch nájdete tak veľa obrázkov?

Pretože väčšina ľudí má problém sa sústrediť len na čistý text. Náš mozog sa ním unavuje a pokiaľ nás výnimočne nezaujíma, tak ho jednoducho nedočítame.

 

Tip: Skvelé nástroje pre tvorbu obrázkov na váš blog nájdete v našom tipe #25.

 

#28: Ak sa váš obsah nedá zdieľať v priebehu 2 sekúnd, nikto ho zdieľať nebude

 

Ak nám na internete niečo trvá dlhšie ako pár sekúnd, pravdepodobne to nespravíme. Skvelým spôsobom na získanie viac zdieľaní na sociálnych sieťach sú takzvané plávajúce ikonky.

 

Ktorý WordPress plugin na získanie viac zdieľaní na sociálnych sieťach

Na mojom blogu používam plugin Share. Viac o ňom sa dočítate v článku o 21 najlepších WordPress pluginoch.

#29: Štatistiky a fakty sú vaši kamaráti. Ak sa dá, použite ich

 

Pokiaľ vaše tvrdenia nie sú podložené štatistikami a faktami sú to iba vaše názory. 

Tip: Používajte presné čísla. Dan Shay z Ohio State University robil výskum, kde sa pýtal ľudí, ktorá z 2 možností sa im zdá dôveryhodnejšia:

 • A, 60% amerických domácnosti recykluje
 • B, 60.37% amerických domácnosti recykluje

Ako to dopadlo? Ľudia oveľa viac verili druhej možnosti. Až 78% z nich povedalo, že to bolo kvôli tomu, že druhé číslo vzbudzovalo presnosť.

 #30: Požičajte si autoritu od expertov

 

Citovanie uznávaných ľudí je jeden z najlepších spôsobov, ako si získať dôveryhodnosť. Veď ak vaše myšlienky potvrdzujú slová autorít, tak musíte mať pravdu, no nie?

#31: Ego je krásna vec

 

Všetci milujeme, keď nás niekto chváli. A keď nám niekto povie, že sme pre neho vzorom, tak sa ideme roztopiť. A prečo túto ľudskú vlastnosť trochu nevyužiť?

Pomocou „ego baitingu“ môžete získať hodnotné spätné odkazy a zdieľania. Viac o tom si môžete prečítať v článku na Linki.cz alebo na blogu Lady Virtual.

#32: Čítajte toľko skvelých blogov, koľko sa len dá

 

Ste schopný čítať v angličtine? Potom máte na výber z tých najlepších svetových blogov. Ku mojej rannej káve privedelne patria blogy:

Angličtina vám robí problémy? Pozrite sa na 25 zaujímavých blogerov z Česka a Slovenska.

#33: Blogovanie vám zaberie oveľa viac času, ako si myslíte

 

Sú 2 druhy blogerov:

 1. rekreační blogeri
 2. blogeri odhodlaní uspieť

Keďže si čítate tento článok, predpokladám že ste v druhej skupine. Takže vás čaká:

 • veľa osobného vzdelávania
 • obrovské množstvo napísaneho textu
 • hodiny strávené riešením technickým problémov
 • odpovedanie na maily a komentáre
 • budovanie vzťahov s ostatnými blogermi a vašimi fanúšikmi

#34: Kofeín je priateľ

 

Kofeín zvyšuje produktivitu, sústredenosť a zlepšuje náladu.

Štúdie ukazujú, že konzumácia kofeínu vedie ku:

 • zlepšeniu reakčného času
 • lepšej nálade
 • vyššej pozornosti
 • lepším mentálnym funkciám

James Altucher v článku o 33 nezvyčajných tipov pre lepšie písanie hovorí:

Ešte predtým, než vôbec začnem písať vypijem najmenej 3 šálky kávy. Bez kávy nie je kreativita.

#35: Váš blog si zo začiatku aj tak nikto nebude čítať

 

Nikto o vašom blogu nevie. Len vaši priatelia na Facebooku. Ale tým je to aj tak jedno.

Tento tip je oveľa pozitívnejší ako to vyzerá. To, že váš blog nebude zo začiatku populárny vám dáva slobodu. Slobodu robiť chyby. No a čo, že niečo pokašlete? Aj tak si to (skoro) nikto nevšimne.

 Záver

 

Blogovanie je úžasný spôsob, ako sa môžete zviditeľniť. Firmy, ktoré blogujú majú až o 88% viac potenciálnych zákazníkov a o 97% viac spätných odkazov.

Ak nemáte prebytok zákazníkov a ľudia sa práve netrhajú o vaše služby, tak blogovanie bude pre vás skvelá investícia.

Ale to vy už viete. Lenže sa vám to zdá také zložité. Všetky tie technické záležitosti, písanie a kopec práce…

Áno, je to naročné. Ale stojí to za to.  Budete robiť veľa chýb, ale to je v poriadku. Tou najhoršou chybou je nikdy nezačať.

 

35 dôležitých tipov, ktoré okamžite nakopnú vaše blogovanie
5 (100%) 6 votes

Čo tak ešte jeden článok?

Share This