25 TOP blogerov prezrádza svoje najväčšie začiatočnícke chyby

Ak s blogovaním ešte len začínate, tak robíte obrovské množstvo chýb. Tie vás stoja návštevnosť, fanúšikov a zisk.

Profesionálne blogovanie je náročné a preto by bolo úžasné, keby ste sa mohli niektorým chybám vyhnúť. To je ale skoro nemožné, keď ani neviete, čo chyba je a čo nie.

Ako to zistiť? Jednoducho. Opýtajte sa ľudí, ktorí sú úspešní v tom, čo chcete robiť (v našom prípade blogovanie).

Ale je tu jeden problém: Predpokladám, že sa často nestretávate s profesionálnymi blogermi, je to tak?

A možno ani nepoznáte žiadneho blogera, ktorému blog prináša priamy zisk alebo nové zákazky.

A to je v poriadku. Pretože som namiesto vás otravoval  tých najlepších slovenských a českých blogerov s jednou otázkou: „Akú najväčšiu chybu si spravil/a, keď si začínal/a s blogovaním?“

Tu sú ich odpovede:

 

Alexandra Kováčová (CrazySexyFunTraveler.com)

 

Alexandra Kováčová

 

Mojou najväčšou chybou, ktorú som urobila, keď som začala blogovať v septembri 2010, bolo to, že som súčasne nezačala aj s newsletterom – zbieraním emailových kontaktov. Stála na to nejak zabúdam a poriadne sa tomu nevenujem, pritom je to asi najdôležitejší krok s ktorým treba začať hneď.

 

 

Michal Kopecký (MichalKopecky.sk)

 

Michal Kopecký

 

Asi zároveň najväčšia chyba (a naopak najlepšia vec) bolo, že som začal publikovať prvé 4 mesiace každý deň 1 článok. Tvoril som príliš veľa obsahu, ktorý nemal ale kto poriadne čítať. Takže som vlastne tvoril obsah len preto, aby som tvoril obsah. Na druhej strane ma to však doslova “ustrelilo”, pretože mi to pomohlo aj v SEO. Odporúčam však minimálne 50% času vždy venovať promovaniu článkov a 50% ich tvorbe. Vráti sa to stonásobne. Články predsa nepíšeme pre seba :)

 

 

Ľubo Jurík (SamSebePan.sk)

 

Ľubo Jurík

 

Jednoznačne najväčšia chyba, ktorú som urobil, bola, že som nezačal zbierať emailové adresy hneď od začiatku. Druhá chyba bola, že som nemal jasné smerovanie blogu, aj keď to je niečo, čo sa časom vykryštalizuje aj samé, a je jednoznačne lepšie začať s hocičím, ako premýšľať a váhať a neurobiť vôbec nič.

 

Zdeněk Dvořák (Linki.cz)

 

Zdeněk Dvořák

 

S tou odpovědí je to trošku složitější, moje blogování má totiž dvě úrovně.

Nejdřív jsem blogoval od roku od roku 2002 tak, jak blogy původně vznikly. Psal jsem o všem možném. Návštěvnost webu se zlepšila, až jsem se začal víc držet konkrétních témat, která spolu souvisela. Takže to bylo zpětně moje poučení. Vyber si téma a toho se drž. U pozdějších blogů (Linki.cz nebo GeekLife.cz) jsem se toho držel a je to poznat. Druhé poučení je nepodceňovat propagaci, svět si sám tvůj blog nenajde a dnes je možností k propagaci násobně víc, než dříve.

 

Peter Čelko (NaMaximum.eu)

 

Peter Čelko

 

Moja najväčšia chyba bola, že som nemal fokus. Nesústredil som sa na jednu konkrétnu tému, ale lietal som od témy k téme. Ešte aj na www.namaximum.eu som dlho nemal presne zvolenú cieľovú skupinu. Teda človeka, ktorý je môj ideálny čitateľ.
V podstate treba robiť blog akosi naruby. Najprv si definovať cieľ blogu, potom cieľovú skupinu, potom témy atď.

 

Peter Chodelka (Chodelka.sk)

 

peter-chodelka

 

Neviedol som konverzáciu medzi mnou a mojím publikom.

Pri blogovaní je dôležitá vzájomná komunikácia, musíte nechať ľudí, ktorí váš blog čítajú, aby sa zapojili do diskusie. Písal som články, na ktoré som nečakal žiadnu reakciu. Vlastne som skôr blogoval sám pre seba.

Teraz to už robím inak, zbieram e-mailové adresy a následne pošlem e-mail, keď napíšem nový článok na blog. V e-maily, ale aj v článku, sa vždy opýtam na skúsenosti iných. Tiež sa snažím rozvíriť diskusiu rôznymi otázkami na konci, ale aj v strede článku.

Píšte blog pre vašu cieľovú skupinu, nie pre seba! Ak by som mal dať 3 konkrétne tipy pre blogerov, tak by to boli tieto:

1. majte na webe zapnuté komentáre
2. zbierajte e-mailové adresy a následne ich využívajte na komunikáciu
3. pýtajte sa v článkoch na názory druhých a snažte sa rozvíriť pod článkom konverzáciu

 

Michaela Matanelli (LadyVirtual.cz)

 

Michaela Matanelli

 

S blogem jsem před několika lety začínala já (Míša) a bohužel jsem si neuměla ujasnit okruhy, o čem vlastně budu psát. Nevěděla jsem, jestli ho pojmu “zábavně” o všem nebo “profesně” o online marketingu. A chvíli trvalo, než se z toho stal náš profesní blog. S tímto problémem souviselo velké množství nepotřebných štítků, které jsem do WordPressu sázela.

Někdy nám dělá problém rozhodnout se, jestli je obsah nad formou nebo forma nad obsahem. Pokud ale píšeme profesní blog, který zrovna “nestaví” na gramatice, vtipnosti a 100 % copywritingu, obsah musí zvítězit.

 

 

Otto Bohuš (OttoCopy.cz)

 

Otto Bohuš

 

Po bitvě je každý generál. Chyb jsem na začátku určitě udělal plno – ale viděno z dnešního pohledu. Já začal blogovat spontánně a netlačil jsem na pilu. Možná i to mně přineslo tu lehkost psaní, kterou mám (doufám) dodnes. Ono je to něco za něco. Buď začnete s blogem hned od začátku vyzbrojeni všemi marketingovými poučkami (a bude to z vás hrozně cítit), nebo budete psát, jak vám klávesnice narostla a přirozeně si vás najdou vaši fanoušci – ale bude to nějaký ten rok trvat.

 

 

Martin Kőrösi (Smoliak.sk)

 

Martin Kőrösi

 

Úplne najväčšia chyba, ktorú som spravil a vidím stále častejšie, že jej podliehajú viacerí je, že som nemal od začiatku presne určenú „core“ tému na písanie. Snažil som sa písať o všetkom a o ničom poriadne. Ak by som skrátil, tak hlavne je:

1. Začať písať
2. Písať, len keď mám o čom
3. Určiť si nosnú tému, o čom chcem a hlavne mať media plán, ktorý nemusím nutne dodržať, ale je rozhodne efektívne ho mať na očiach :)

Potom to pôjde aj samo. A hlavne to treba robiť len vtedy, keď to človeka naozaj baví a nie len vtedy, že sa „musí“.

 

 

Silvia Púchovská (UnboxingTraveller.com)

 

Silvia Púchovská

 

Najväčšia chyba, ktorú som spravila bola tá, že som pravidelne nepublikovala články, ktoré som písala počas ciest. Je čas to napraviť.

 

Andy Synák (Endy.sk)

 

Andy Synák

 

Tak čo ma prvé hneď napadlo a s čím bol problém je nasledovná vec:

Bezplatný hosting pre začiatok sa môže zdať ako dobrý štart. Nadšený bloger si povie, že vyskúšam, či ma to vôbec bude baviť a ak áno, tak si potom kúpim vlastnú doménu. To môže byť celkom kameň úrazu. Ja som takto fungoval na bezplatnom hostingu takmer rok. Až keď som videl, že sa to moc neposúva ďalej, odhodlal som sa na svoju vlastnú doménu. Okrem toho, že web je na bezplatných hostingoch priveľmi pomalý na pohodlné surfovanie, sú tam aj rôzne reklamy a váš brand, ktorý si chcete budovať práve blogovaním, je skrytý za doménou freehostingu. Naozaj, vlastná doména stojí za tých pár eur, čo na rok zaplatíte.

Ak chcete začať naozaj blogovať, tak určite na vlastnej doméne. Budete mať dojem seriozného blogu na úrovni. Avšak kúpou vlastnej domény to nekončí, práve naopak. Bez kvalitného a najmä jedinečného obsahu to fungovať nebude.

 

Jan Kalianko (EshopKonzultant.cz)

 

Jan Kalianko

 

Moje blogování je sbírka mnoha chyb dohromady a mám pocit, že ani dneska to pořádně neumím. Je určitě stále co zlepšovat. To si říkám zejména když brouzdám po blozích zahraničních odborníků, kde je tento druh osobního marketingu na úplní jiné úrovni.

Začínal jsem s osobním blogem, kde jsem komentoval věci kolem mě. Nešlo si nevšimnout, že byl mnohdy plný negativ a celkově byl spíše o problémech, které mě potkali. Později jsem začal psát ještě odborný blog, který jako jeden z mála funguje dodnes. Tam píši „jen“ odborné články a zamyšlení a ten je asi to nejlepší, co jsem zatím vytvořil. Měl jsem jeden čas chuť psát o tom, jak dělám e-shop – prostě jinak než ostatní, ale přineslo to různé reakce a přestalo mě to bavit. Nyní je už zrušen.

Celkově jsem se při blogování dopustil mnoha chyb z nichž nejzávažnější byly – psaní osobního negativního blogu (nikdy více), více odborných blogů najednou – nedají se bez hromady volného času udržet a já raději pracuji, než píši blogy – a pak pocit, že to co jsem napsal je svatá pravda a všichni to tak musí brát. Postupem času jsem se naučil, že co člověk, to názor a naučil jsem se (ač to bylo velmi těžké) respektovat názory ostatních a vést věcnou diskuzi. Tu jsem také dříve nevedl a byla to velká chyba.

Asi poslední zásadní chyba byla, že jsem se nechal zviklat na psaní blogových příspěvků pro on-line magazín. Ne, že by to bylo špatné, ale nechal jsem se přesvědčit magazínem s poněkud odlišnou cílovou skupinou, než jsou moji zákazníci. Proto mi blogspoty prakticky nic nepřinesly a byl to jen ztracený čas a vytvořený obsah zdarma pro někoho, kdo na tom vydělá peníze. To už také raději nikdy…

 

 

 

Daniel Nytra (DanielNytra.cz)

 

Daniel Nytra

 

Jedna z obrovských chyb byla, že jsem začal pozdě. Snažil jsem se hodně pochytit od zahraničních blogerů a dlouho jsem přemýšlel, jak a kdy do toho jít. Pravdou ale je, že vždycky budete psát ze začátku špatně, uděláte spoustu chyb a utrácet peníze za reklamu, která nefunguje. To je ale to, co vás posunuje dál. Nebojte se toho a začněte teď!

 

 

Vlado Zlatoš (VladoZlatos.com)

 

Vlado Zlatoš

 

Žiadnu chybu, ktorú som spravil by som nenazval tou najväčšou. Každá spätná väzba sa dostavuje pomaly, postupne a o žiadnom kroku sa nedá hovoriť ako o chybnom, pretože spätná väzba nie je chyba ale nástroj, ako si zlepšiť úsudok a vzhľadom na reakcie čitateľov obsah zlepšovať tak, aby bol pre nich zaujímavejší. Rôzny typ čitateľov vedie k rôznej spätnej väzbe a teda k rôznym skúsenostiam a úsudku. Takže záver je, že „chybovať“ treba často, bezodkladne a inteligentne.

 

Michal Hardyn (Hardyn.cz)

 

Michal Hardyn

 

Největší chyba na začátku blogování souvisí s mou přirozenou skromností. S blogováním jsem začal v roce 2012 a od té doby napsal více než 450 unikátních článků. V počátku jsem blog skoro nepropagoval a spíše skromně čekal na čtenáře. Přitom celých těch 3,5 roku držím tempo nejméně 1-2 články každý týden a otevřeně popisuji své úspěchy i faily. Dneska bych se už od začátku blogování více zaměřil na propagaci, speciálně sociální sítě jsou pro blogery mocnou zbraní.

 

Peter Furmaník (LudskouRecou.sk)

 

Furmaník Peter

 

Podľa mňa k blogovaniu patria chyby, bez chýb sa človek nič nenaučí. Dnes by som možno išiel na školenie o WordPresse, aby som “nematuroval” nad mnohými technickými záležitosťami. Ale inak všetky akože “chyby” mali svoj význam :)

 

Mário Roženský (MarioRozensky.cz)

 

Mário Roženský

 

Mou největší chybou bylo nepublikování pravidelně a nezaměření se na jedno téma. Postupem času ještě volba více formátů – text, audio a video byla také velmi dobrá. Každému vyhovuje něco jiného. Pište pravidelně na určité téma a využívejte různých formátů. Tím přesně zacílíte na určitou skupinu čtenářů a budete tvořit obsah přesně pro ně

 

Aleš Tvrdý (PhotoAndTraveling.com)

 

Aleš Tvrdý

 

Vždy sa snažím ponaučiť z každého omylu, ktorého sa dopustím. Preto to beriem všetko z nadhľadu a s optimizmom. Avšak ak mám byť konkrétny, tak najväčší omyl pri blogovaní bol ten, že som sa samotnému blogu zo začiatku moc nevenoval. Bral som to, ako takú “bokovku” a nie moc významnú. Postupom času, som však zistil, že to nie je dobrá voľba.

Preto som teda v tejto činnosti nie len zotrval, ale aj zintenzívnel. A práve možno aj vďaka tomu, je dnes môj blog niečo ako vlastné dieťa. Sme spolu prepojení a jeden bez druhého nevieme fungovať.

 

Ivana Grešlíková (NomadIsBeautiful.com)

 

Ivana Grešlíková

 

Blogovanie je pre mňa dlhodobý „pokus-omyl“ proces, kde skúšam, čo funguje a čo nie. Inak to s blogovaním ani nejde. Ak je niečo, čo som oľutovala, že som s tým nezačala skôr, tak to boli SEO články. Po tom, ako som videla iné cestovateľské blogy so suchými textami plné keywords, mala som pocit, že skĺbiť storytelling s SEO sa hádam ani nedá. V priebehu dvoch rokov som sa však stretla so skúsenejšími blogermi, od ktorých som sa naučila implementovať SEO v svojich článkoch a pritom si udržať vlastný štýl a úplne sa „nepredať“.

 

 

Linda Adamčíková (Lapkinn.com)

 

Linda Adamčíková

 

Keďže pri módnom, kozmetickom alebo lifestyle blogu sú dôležité fotografie, určite to bola spočiatku práve zlá kompozícia pri fotení outfitu. Vtedy som si neuvedomovala, že je dôležité dôkladne premyslieť miesto a čas fotenia. Pozerala som sa na to v štýle: “hlavne, že budú fotky do ďalšieho článku.” Dnes dôkladne so snúbencom a fotografom Dominikom premýšľame nad pozadím a zvolenými farbami, pretože aj toto dotvára nielen fotografiu, ale i celý blog. S tým súvisí aj ďalšia chyba – uprednostňovala som viac vypublikovaných postov pred ich kvalitou.

 

 

Peter Podlesný (Muzom.sk)

 

Peter Podlesný

 

Blog muzom.sk zďaleka nefunguje taký čas, ako iné úspešné blogy, no určite mnohé predbiehame v intenzite. Keďže sa profilujeme ako magazín, vypúšťame tri články týždenne. A to dá zabrať. Moja najväčšia chyba v začiatkoch (ktorá sa často opakuje) bola, že som si vopred nepripravil dostatok tém, alebo hotových textov, s ktorými by som chcel vyjsť na svetlo internetu. Mať vopred napísaný “zásobník” je z môjho pohľadu veľmi múdry krok. V hektických dňoch, alebo keď nejde karta, by som to určite ocenil. Ak to prestriedate momentálnou inšpiráciou, myslím, že máte šancu na žijúci blog.

 

Lukáš Čech
(PoSvetePoSvojom.com)

 

Lukáš Čech

 

Boli tam nejaké kroky, ktoré by som teraz nespravil, ako začať blogovať v angličtine (lukascech.com, ktorý je teraz zaparkovaný), keď na Slovensku bol veľký nedostatok slovenských cestovateľských blogov. No nevidím to ako chybu, len ako krok, ktorý som potreboval spraviť – overiť si, že blogovanie po slovensky ma baví viac, že to dá ľuďom viac a je z toho lepší pocit zadosťučinenia. Ale ok, zoberme to tak, že ak by som si spravil lepší prieskum situácie na Slovensku predtým, ako som spustil anglický blog, tak by som bol asi pol roka skôr medzi slovenskými blogmi :). Pol roka dnes neznamená veľa, ale vtedy, vyše 3 rokov dozadu, keď sa segment cestovateľských blogov len vytváral, znamenalo by to viac.

Takže zhrnuté v niekoľkých vetách: Najväčšia chyba, ktorú som spravil, keď som začínal s blogovaním bola nedostatočný prieskum trhu a možností. Nehľadať len v trhu, ktorý poznáme najlepšie (pre mňa to vtedy boli anglické blogy), ale hľadieť aj na iné možnosti.

Aby to tu bolo trochu nápomocnejšie, tak uvediem aj radu / prístup, ktorý mi veľmi pomohol a stále pomáha – je to o flexibilite. Ak prídeš k novým informáciám, zistíš, že chceš štýl / zameranie / cieľový trh blogu zmeniť, a cítiš, že je to správne, tak to rýchlo zmeň. Nebuď rukojemníkom vlastného blogu – ak už jeho zameranie / štýl nie sú tým, čo ťa napĺňa, tak sa neboj to zmeniť. Radšej píš o tom, čo ťa napĺňa práve teraz, ako čo ťa napĺňalo niekedy, ale nie dnes.

 

Martin Mažár (ExpertNaPredaj.sk)

 

Martin Mažár

 

Keď som začínal robil som obrovskú chybu písal som články ako blázon, lebo som sa dočítal, že treba písať články. Napísal som cca 200 článkov, ale návštevnosť môjho webu bola mizivá. Neskôr som pochopil, že je potrebné písať o tom, čo ľudí zaujíma (nie o tom, čo si myslím, že ľudí zaujíma) a tiež radšej písať menej a viac články propagovať. Akonáhle som začal toto robiť, tak návštevnosť môjho webu vyskočila na niekoľkonásobok a podobne vyskočil aj môj príjem z blogovania. Pokiaľ bloger chce mať úspešný web, tak najskôr by si mal urobiť prieskum, čo jeho potenciálnych klientov zaujíma a potom začať o tom písať. Keď napíše článok, tak by mal ho mal poriadne spropagovať, aby sa dostal medzi čo najviac ľudí.

 

Zuzana Matúšová Girgošková (LifeReset.sk)

 

Zuzana Matúšová Girgošková

 

Môj blog je pre mňa akoby vedľajší produkt žitia. Čo prežijem o tom píšem a nie naopak, žijem aby som mala o čom písať. Ťažko teda hovoriť o najväčšej chybe, lebo tak dramaticky som ho nikdy nevnímala. Na začiatku som s blogovaním šla do toho s postojom, že bude určite úplne nedokonalý v porovnaní s tým, aký bude o tri roky. A tak aj bolo. Jediná vec, ktorú som musela prerábať bol dizajn stránky a to už po prvých troch mesiacoch fungovania. Preto odporúčam spojiť sa s dobrým grafikom alebo programátorom a nastaviť možnosti blogu tak, aby ste mysleli aj na budúce X roky a jeho využitie, možnosti a smerovanie.

 

Pavel Ungr (Bloxxter.cz)

 

Pavel Ungr

 

Že jsem nezačal psát dřív :-)

 

Update, 27.1.2016: Po uverejnení článku mi prišla ešte 1 odpoveď a bola by škoda ju sem nedať :)

 

 

Kristýna Kvardová
(DigitalnimNomadem.cz)

 

Kristýna Kvardová
Těch chyb by bylo hned několik:

1. Co se samotného psaní týče, málo jsem věnovala pozornost klíčovým slovům – dnes už bych začala vždy alespoň drobným průzkumem cílové skupiny (je jedno, že jde “jen” o blog), a podle té a klíčových slov bych tvořila obsah na blogu.

2. Při spuštění webu jsem postupovala až moc “virálně” – hromadně jsem žádala přátele na sociálních sítí o sdílení a lajkování, což už bych znovu neudělala.

3. Ráda bych v budoucnu psala víc k věci, tedy co lidi zajímá, což tak souvisí s prvním bodem :-).

 

Záver

 

25 expertov na blogovanie vám práve prezradilo ich najväčšie začiatočnícke chyby. Ak by sa vám podarilo vyhnúť všetkému, čo spomínali, boli by ste na najlepšej ceste k úspešnému blogovaniu…

Bohužiaľ, ak ste aspoň trochu ako ja, tak tiež máte občas problém sa orientovať vo veľkom množstve kvalitných informácií.

Keďže ste článok dočítali až sem, tak je veľká šanca, že to s blogovaním myslíte vážne. A keďže sú začiatky ťažké a informácií je veľa, pripravil som si pre vás zhrnutie toho najdôležitejšieho.

4.9/5 - (14 votes)

4.9/5 - (14 votes)

Čo tak ešte jeden článok?

26 komentárov

  1. Patrik Z.

    Musim zcela souhlasit jen bych doplnil, ze je take velice dulezita podpora navstevnikum a predevsim zapojeni email marketing. Pokud mate nasbirane kontakty, pak muzete krasne a ryhleji momentizovat zisky.

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

      Presne tak, Patrik. Weby sú tu predsa hlavne pre návštevníkov.

      Ku zbieraniu emailov sa v tomto článku vyjadrili Alex Kováčová, Ľubo Jurík a Peter Chodelka.

      Odpovedať
  2. Val

    Super výber blogerov! Viac takýchto článkov keď už s nimi spolupracuješ ;)

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

      Ďakujem! Určite plánujem v najbližšej dobe publikovať viac podobných článkov. Ľudí to baví, tak sa z toho teším :)

      Odpovedať
  3. Gabka

    Ahoj, super inšpiračný článok. Na budúce by som kľudne dala menej tých blogerov, pretože od druhej polovice dole sa mi už fakt nechcelo čítať! :)

    Ale sranda, že najviac zaznelo, že ľudia málo propagujú svoj blog alebo že by chceli písať ešte viac článkov. S tým sa tiež stotožňujem.

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

      Ahoj Gabka,

      ďakujem za komentár. Tak si článok ulož do Pocket a prečítaj si to, keď znova budeš mať chuť :) (viac o Pocket tu: https://vojkovsky.sk/chrome-rozsirenia/)

      Tá propagácia je fakt dôležitá. Doteraz som vlastne len stlačil „Publikovať“ a okrem zdieľania na FB nič iné nerobil. Chyba.

      PS: Projekt NašiExpati poznám a baví ma. Len som nevedel, že máš aj osobný blog. Dal som ti follow na Twitteri :)

      Odpovedať
  4. Marek

    Casto robime uplne rovnake chyby :-)

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

      Ahoj Marek,

      pozrel som si váš web a nerozumiem vôbec ničomu. Ešteže existujú aj grafické programy pre amatérov :D

      Odpovedať
  5. Pavel

    Nekoupil jsem si vhodnou doménu.

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

      Ďakujem za komentár, Pavle.

      Môžete to popísať konkrétnejšie? Myslím, že by to návštevníkov zaujímalo :)

      Odpovedať
      • Pavel

        Koupil jsem si rodinou doménu Lasakovi a začal budovat i web o Excel na doméně 3. úrovně. Mám méně bodu pro SEO, odkaz je hůře zapamatovatelné. Nevím jak rozjet podkategorie, ať je pro čtenáře přehlednější a dá se dobře odkazovat…

        Sice mám novu doménu, ale když mi na novou doménu vede 10 zpětných (IP) odkazů a na původní 200. Navíc z autooritativních domén, bude e těžko migrovat atd.

        Proto volba dobré domény je na začátku klíčová. Sice funguje i na nevhodné, ale je s tím více práce.

        Odpovedať
        • Roland Vojkovský

          A predsa som sa nakoniec dočkal odpovede, ďakujem :)

          Premýšľali ste nad tým, že by ste všetok obsah presmerovali pomocou 301 redirectov?

          BoostBlogTraffic.com (obrovský blog s tisícmi odkazov) sa asi pred 2 mesiacmi rozhodol zmeniť doménu na SmartBlogger.com a presunuli úplne všetko. Vďaka tomu by ste mohli používať novú doménu a zároveň by ste neprišli o „SEO juice“.

          Odpovedať
  6. Peťo

    Super článok, cca polovicu blogov som poznal a ten zvyšok blogerov a ich blogov čo tu spomínate si veľmi rád preštudujem. Ďakujem za takýto zoznam.

    Odpovedať
  7. Kristina - Cinderellas Travel Shoes

    Vyborna tema & skvele spracovana! :) Urcite privitam dalsie taketo clanky – vzdy je dobre sa vyvarovat chyb, i ked si myslim, ze bez toho to uplne nejde :)

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

      Ahoj Kristína,

      ďakujem za pozitívny komentár :)

      Súhlasím s tým, že sa to bez chýb nedá, len niektoré z nich sú zbytočné.

      PS: Čítal som si tvoj posledný článok a dosť ma strhol do deja :)

      Odpovedať
  8. Filip L

    Ahoj Roland,
    rozmýšľam o založení blogu, avšak štve ma, že na Slovensku číta blogy tak málo ľudí. Rozhodujem sa, či začnem písať blog po anglicky – aj sa to tu spomenulo, no aj tak ma k tomu niečo ťahá. Myslíš, že má zmysel začať blogovať po anglicky? Moja znalosť angličtiny nie je perfektná, no viem hovoriť, počúvať aj písať celkom v pohode, nie všetko však viem povedať a niekedy si musím aj dosť porozmýšľať.

    Aký je tvoj názor?

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

      Ahoj Filip,

      veľmi dobrá otázka. Podľa mňa veľa záleží na tom, v akom odbore chceš začať a aké máš plány.

      Existujú odbory, v ktorých sa oplatí písať aj v slovenčine – zdravý životný štýl, marketing, účtovníctvo, právne služby…

      Ja som napríklad začínal s blogom v angličtine (o Bohu, sebazlepšovaní, cvičení a financiách), ale potom som sa na to vykašľal a začal písať v slovenčine o blogovaní a obsahovom marketingu.

      Na tomto slovenskom blogu som sa veľa naučil a strašne veľa mi dal (pozri článok pod mojim komentárom), ale Slovensko je fakt malé a časom si chcem znova spraviť blog v angličtine.

      Na druhej strane, slovenský „trh“ má tú výhodu, že sa pomerne jednoducho vieš stať autoritou vo svojom odbore.

      Príklad: Pokiaľ viem, tak tu nie je ani jeden realitný maklér, ktorý by pravidelne publikoval články a budoval si značku. Stačilo by, keby sa nejako realiťák chytil tejto príležitosti a za 2 roky má vybudovanú značku a silný web. Navyše, nehnuteľnosti sú dosť lukratívny odbor :)

      Keď tak mi odpovedz na tento komentár a prezraď mi, o čom by si chcel začať písať. Potom ti možno budem vedieť lepšie poradiť :)

      Odpovedať
      • Filip L

        Vieš, mne nejde o to blogovať kvôli peniazom. Cítim túžbu radiť ľuďom a pomáhať im. Som fotograf a “videograf” na voľnej nohe a stretávam plno ľudí, ktorí nemajú veľa znalostí a vždy im radím. Ja to robím už 5 rokov a stále sa vzdelávam a myslím, že to chcem posunúť ďalej. Ale som akýsi lenivý dlho čakať na úspech, preto si myslím že po anglicky blog rýchlejšie začnú navštevovať ľudia. Viem, že to nie je dobrá vlastnosť, no naozaj rád by som už odpovedal na otázky ľudí čo sa týka tohto odboru.

        Ďakujem. :)

        Odpovedať
  9. Lukas

    Super clanok :) aj na buduce si rad precitam podobny.

    Dal by som Ti nový tip na clanok, mna by zaujimalo a mozno aj viacerich, že ktore socialne siete sa oplati vyuzivat na publikovanie svojho blogu a teda clankov, fotiek, videí atd.

    – a nemohol som najst na tvojej stranke ,,vyhladavac,, ked som chcel nieco najst ci si o tom pisal, tak do buducna by sa ti to asi zislo :)))

    nech sa dari :) (ked budem mat svoj blog, prilozim aj odkaz) :D

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

      Ďakujem, Lukáš :)

      Tiež by som chcel v budúcnosti spraviť znova takúto expertskú anketu. Vlastne to mám v to-do liste už pár mesiacov :D

      S tými sociálnymi sieťami je to celkom jednoduché. Na Slovensku vidím význam len vo Facebooku a pri niektorých oblastiach (ako napr. cestovanie) aj v Instagrame. To je všetko :D

      Nad tým vyhľadávačom popremýšľam, vďaka za tip :)

      Aj tebe nech sa darí! Keď spustíš web a publikuješ prvý článok, pokojne mi napíš e-mail. Rád sa pozriem.

      Odpovedať
  10. Ďuru

    Zdar, čo odporúčate pre newsletter – Mailchimp alebo Sendinblue? Medzi týmito dvoma sa rozhodujem.

    Blogujem už pár rokov a doteraz som nezbieral, ja blbec. Medzičasom mi na webe vyrástol dosť veľký e-shop (blížim sa k 1000 produktom) a váham, čo zas vyparatí ďalší plugin. Ktorý systém zvoliť?

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

      So Sendinblue mám len veľmi plytké skúsenosti – radšej by som si vybral MailChimp. :)

      Odpovedať
  11. Jano

    Super článok. Prečítal som ho celý na jeden nádych. Už dlhšiu dobu (možno až príliš), zvažujem že začnem písať blog. Možno práve tento článok ma posunie tam, kde už som mohol byť dávno ?. Rád píšem, no väčšinou to skončí tak, že mám pocit že to aj tak nikto čítať nebude. Som IT-čkar s dlhoročnou praxou a mám veľa vedomostí, ktoré môžu byť niekomu užitočné. Okrem iného ma veľmi bavia aj mobilné technológie, v ktorých by som tiež vedel byť čitateľom nápomocný… Rád píšem návody, no vždy je to iba pre koncových zákazníkov pre konkrétny problém v konkrétnom programe a pod. No nič, idem začať tou doménou a to-do listom. ? Ďakujem!

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

      Ďakujem za komentár, Jano. :)

      Blogovaním nemáš čo stratiť. Myslím, že bude najlepšie, ak to jednoducho vyskúšaš a uvidíš, či tvoj obsah čitateľom prináša hodnotu. Podľa mňa sa to určite podarí, keďže na Slovensku je stále málo kvalitných blogov, na ktorých by človek vedel nájsť zaujímavé a relevantné informácie. Možno to nebude zarábať hneď, možno vôbec, ale určite ťa to niekam posunie.

      Môj úplne prvý blog bol epic fail, ale nakoniec to smerovalo ku vojkovsky.sk a online podnikaniu, takže všetko dobre dopadlo. :D

      Odpovedať

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This