Nestíhate tvoriť obsah? 13 tipov, ako písať rýchlejšie

OK, už ste pochopili, že tvorenie obsahu sa oplatí. Viete, že dobré články prinášajú návštevnosť, odberateľov a klientov. Možno ste už pár článkov aj napísali.

Ale je tu jeden problém:

Písanie žerie strašne veľa času. Ak to nechcete odfláknuť nejakým 300-slovným príspevkom, samozrejme.

Čo s tým? Pripravil som si pre vás niekoľko tipov, ako tvoriť skvelé články za polovicu času. Tak poďme na nich.

 

#1: Ujasnite si, prečo chcete tvoriť obsah

 

tvorba-obsahu

 

Písanie je náročná práca. Možno nie tak náročná ako rúbanie dreva, ale stále náročná.

Ak nemáte silnú motiváciu, tak sa písaniu budete vyhýbať. Namiesto tvorby obsahu budete len scrollovať Facebook. Alebo si čítať články na internete a tváriť sa, že robíte „research“.

Ak chcete tvoriť články, musíte poznať dôvod, prečo to robíte. To vám dá presne tú motiváciu, ktorú potrebujete – vnútornú motiváciu.

Niekoľko dôvodov, ktoré vás inšpirujú k tvorbe obsahu:

 • zviditeľnite svoje meno a značku
 • rozšírite svoju databázu email kontaktov (práve táto skupina ľudí budú vaši najlepší klienti)
 • čím viac zaujímavého obsahu máte, tým viac ľudí sa na váš web dostane (vďaka hľadaniu cez Google)
 • keď bude váš obsah kvalitný môžete písať hosťovské články pre iné blogy (to prináša spätné odkazy, návštevnosť, publicitu)

 

#2. Veci, ktoré musíte mať predtým, než začnete tvoriť „bombový“ obsah

Nemôžete písať zaujímavé články, ak nemáte čo povedať. Ak by som sa neživil písaním, tak by som tiež nepísal článok o tom, ako tvoriť rýchlejšie.

Na to, aby ste vytvorili zaujímavý článok potrebujete predovšetkým 3 veci:

1. Know-how. Ak neviete o vašej téme napísať najlepší článok na slovenskom internete, tak sa do toho ani nemusíte púšťať.
2. Motivácia. O tomto som už hovoril v bode vyššie.
3. Výdrž. Dobrý článok sa nepíše 30 minút a úspešný obsahový marketing je častokrát len o tom, či pri ňom ostanete dostatočne dlho na to, aby priniesol ovocie.

 

#3: Veľa čítajte, premýšľajte a zažívajte

Čudujete sa, že niektorí ľudia sú továrňou na nápady, pričom vám robí problém vymyslieť tému pre nový článok?

Čítanie vedie k inšpirácii a tá vedie ku dobrému obsahu :)

 

Nemôžete čakať, že vymyslíte niečo originálne, pokiaľ stále rozmýšľate ako zvyšok davu.

Úžasným spúšťačom kreativity je čítanie kníh, článkov a blogov. Každý veľký spisovateľ bol aj vášnivým čitateľom.

„Ak chcete byť dobrým spisovateľom, musíte robiť dve veci nad všetko ostatné. Čítať veľa a písať veľa.“  – Stephen King

 

Zaujímajte sa o všetko, nie len o váš odbor. Prečo? Lebo ak si čítate o rôznych oblastiach života, tak sa vám tie veci raz pospájajú.

Niekoľkokrát sa mi stalo, že som objavil zaujímavý článok, ktorý vôbec nesúvisel s marketingom, ale vďaka nemu som získal inšpiráciu pre niečo nové a originálne.

Ľudia, ktorí majú o čom písať, majú vždy aj o čom hovoriť. Môžu byť aj introverti, ale ich myseľ je neustále v pohybe.

 

#4: Začnite osnovou

Stalo sa vám niekedy, že ste pri písaní stratili motiváciu, lebo ste nevedeli ako ďalej?

Verím, že áno. Mne sa to stávalo bežne.

Riešenie?

Pred písaním sa nad témou článku poriadne zamyslite a pripravte si body, o ktorých chcete hovoriť. Ja to robím tak, že si najprv napíšem podnadpisy článku. To mi pomáha „nestratiť niť“ a vidieť celý proces písania ako menej náročný.

 

#5: Pripravte si podklady (fakty, štúdie, príbehy, citáty a čokoľvek iné)

Ak chcete o nejakej téme písať, musíte sa v nej najprv vyznať. Ak na danú tému práve nie ste odborník, to ešte neznamená, že o tom nemôžete napísať dobrý článok.

V čase, keď som písal článok o najlepších WordPress pluginoch som nebol žiadnym odborníkom na WordPress. Bol som len obyčajný použivateľ, ktorý si o WordPress pluginoch veľa naštudoval a potom ich vyskúšal.

Viete, čo robí môj blog odlišným od väčšiny blogov? Dôkladná príprava a research (v slovenčine je to vraj rešerš, ja to volám „zbieranie použiteľných informácii zo všetkých možných zdrojov“).

fakty

Urobte si zoznam nápadov, linkov, dát, informácií

Poznáte ten pocit, kedy prídete na niečo originálne a kreatívne a potom to zabudnete? Verím, že to poznáte.

Zapisujte si vaše nápady. Verte mi, budete ich potrebovať.

Na takéto poznámky je ideálna aplikácia Evernote. Viac o dôležitých nástrojoch pre online podnikanie nájdete v tomto článku.

Ak nájdete na internete informácie o ktorých viete, že ich budeme potrebovať k článku poznačte si ich. Vďaka tomu sa neskôr nebudete zdržovať ich hľadaním.

Príklad z praxe: V Evernote mám uložený zápisník so zaujímavými výskumami o marketingu a psychológii predaja.

Najprv píšte, potom upravujte

 

#6. Píšte a až potom upravujte

Dolaďovať štýl a gramatiku po každej vete je nezmysel. Náš mozog sa vie sústrediť len na jednu vec a prepínanie medzi písaním a upravovaním, je pre neho zbytočná záťaž.

Predstavte si, že vás „kopne múza“ a vy ste v spisovateľkej mánii. Fantázia vám pracuje na plné obrátky, slová sa len tak hrnú. A zrazu to celé zabijete tým, že chcete do prechádzajúcej vety pridať mäkčene alebo čiarky.

Trochu hlúpe, nie?

V roku 2001 Dr. David Meyer viedol štúdiu o multitaskingu – čiže o robení viacerých vecí naraz. Z výsledkov odhadol, že pri robení 2 komplexných činností v rovnakom čase sme až o 40% menej produktívni.

Takže najprv si napíšte koncept a až potom sa pustite do prepisovania. Nepreskakujte z jednej činnosti na druhú.

Tip: 35 tipov pre úspešné blogovanie nájdete tu.

 

#7: Naučte sa ťukať do klávesnice rýchlejšie

Ak to s obsahovým marketingom (alebo blogovaním) myslíte vážne, tak by ste mali zapracovať aj na rýchlosti, akou dostávate slová z hlavy na PC obrazovku.

Nemusíte písať všetkými desiatimi.

Rozloženie prstov na klávesnici

Rozloženie prstov na klávesnici (zdroj obrázka: strojopisonline.sk)

Ja napríklad vôbec nedodržiavam predpísaný prstoklad, no napriek tomu píšem rýchlejšie ako drvivá väčšina ľudí. Pravdepodobne preto, že som vyrastal na internete, myslím si.

Priemerný používateľ PC napíše 41.4 slov za minútu (zdroj). Samozrejme, nehovoríme o písaní článkov alebo knihy, skôr o prepisovaní textu alebo o chatovej komunikácii.

Pri písaní strávite najviac času tým, že sa snažíte formulovať svoje myšlienky. Ak je ale rýchlosť vášho písania na klávesnici pod priemerom, strávite zbytočne veľa času ťukaním do klávesnice.

Naučiť sa písať rýchlo na klávesnici síce stojí nejaký ten čas, ale radikálne to zvýši vašu produktivitu.

Tip: Na internete existujú rôzne nástroje, kde sa to dá naučiť. Ak chcete písať po slovensky, tak pre vás bude pravdepodobne najlepší ten od strojopisonline.sk.

 

#8: Písanie je práca na každý deň

a) Píšte každý deň (a určte si ciele)

Ak to myslíte s písaním vážne, toto bude pre vás asi to najdôležitejšie z celého článku. Nič nie je horšie ako veľký bloger alebo spisovateľ, ktorý stále odkladá písanie.

Ak sa chcete živiť písaním, píšte.

Písanie

Ak to s tvorobu obsahu myslíte vážne, posaďte sa k počítaču a konečne začnite. Zaviažte sa k tomu, že napíšete každý deň aspoň 500 slov. Za mesiac to je 15 000 slov.

Z toho môžete mať 2 hodnotné články pre svoj blog každý týždeň. Okrem toho budete mať 2 články mesačne, ktoré môžete (a mali by ste) publikovať na iných stránkach výmenou za publicitu a odkaz na váš web.

Vydržte toto tempo 12 mesiacov a zaručene budete patriť medzi tých najlepších slovenských blogerov.

b) Pracujte v rovnakom čase

Píšem len vtedy, keď mi príde inšpirácia. Našťastie prichádza o deviatej každé ráno. – William Faulkner

Hovorí sa, že zvyk je železná košeľa. Keď chcete byť v písaní naozaj úspešný, musíte ho brať ako prácu.

Určte si koľko hodín denne chcete písať a píšte tak každý deň.

Ale nielen to. Určte si aj  o koľkej chcete písať. Prečo by ste to robili?

Lebo ak na niečo nemáte pevne vyhradený čas, je veľmi pravdepodobné, že sa ku tomu nedostanete. Z rovnakého dôvodu tak veľa fitness maniakov a kulturistov chodí do posilňovne v rovnakom čase.

Experimentujte a zistite, kedy ste najviac produktívny. Väčšina spisovateľov a blogerov píše ráno. Existujú ale aj nočné sovy, napríklad Tim Ferriss, ktorý najradšej píše okolo polnoci.

Na pravidelnú tvorbu obsahu potrebujete plán a stály pracovný čas. Iba tak dosiahnete takú disciplínu, že budete mať silu písať, aj keď sa vám nebude chcieť.

Poznámka: Ja som na voľnej nohe a preto môžem písať vtedy, keď som najproduktívnejší. Pre mňa je to niekedy od 9:30 do 12:00.

Ak chodíte do zamestnania alebo máte aj iné povinnosti (napríklad deti), tak takúto voľnosť nemáte. Väčšina úspešných blogerov a spisovateľov v tomto prípade odporúča vstávať o 2 hodiny skôr alebo ísť spať o 2 hodiny neskôr. Je to ťažké, ale ak to myslíte vážne, tak sa vám to oplatí.

 

#9: Ako sa sústrediť na písanie a nenechať sa vyrušiť hlúposťami

a) Odstrihnite všetko, čo vás vyrušuje

Neexistuje vec ako sústredená pozornosť. Každé sústredenie je len nedostatkom rušivých vplyvov. Aspoň takto to hovorí Jon Morrow, jeden z najuznávanejších blogerov na svete.

Pre blogera nie je nič horšie ako písať so zapnutým Facebookom a pritom čakať na telefonát od priateľov.

Keď pracujete, pracujte. Nenechajte sa rušiť.

Žiadny Facebook. Žiadny telefón na dosah ruky. Myslím to vážne, tieto veci zabíjajú vaše sústredenie.

Zatiaľ sme sa zaoberali len vecami, ktoré sú plne pod vašou kontrolou. Teraz si dajme niečo ťažšie:

b) Ako si to poriešiť s rodinou

Ak práve nepracujete v nejakej marketingovej agentúre, kde máte na starosti tvorbu obsahu, tak je veľmi pravdepodobné, že budete písať doma. A tu sa veci trochu zamotávajú:

Pre mňa je písanie tá najdôležitejšia aktivita pre moje podnikanie. Ak píšem, tak mi rastie návštevnosť, databáza kontaktov a v neposlednom rade tržby. Ak nepíšem, nič nerastie.

Keďže ale nechcem stráviť život s rukami na klávesnici, snažím sa čo najskôr spraviť to, čo musím a potom sa venovať iným veciam (napríklad rodine). Takto som to vysvetlil aj manželke a tá to rešpektuje. Väčšinou.

c) Písať s hudbou alebo bez hudby?

Až donedávna som si myslel, že sa mi najlepšie píše, keď je úplne ticho. Vtedy som sa vedel najlepšie sústrediť na tok slov v mojej hlave.

Skúšal som pracovať aj pri mojej obľúbenej hudbe, ale veľmi rýchlo som zistil, že to nie je dobrý nápad. Najrušivejšie na hudbe sú pre náš mozog slová, ktoré musí spracovať. Aspoň to takto má väčšina ľudí.

Potom som vyskúšal Spotify playlisty na sústredenie. Odvtedy pri písaní článkov nájčastejšie počúvam playlisty Mellow Beats a Brain Food.

(Samozrejme, Spotify sa oplatí používať len ak si platíte prémiovú verziu. S reklamami vo verzii zadarmo vám písanie pôjde na nervy.)

Niektorá hudba vyrušuje a iná pomáha sa sústrediť

Jedna z mnohých štúdii: Washingtonská univerzita robila výskum, pri ktorom sledovali, aký vplyv bude mať klasická hudba na pozornosť pri hľadaní chýb v textoch. Skupina ľudí, ktorí pri upravovaní textu počúvali jemnú klasickú hudbu zachytili až o 21% viac chýb (zdroj).

d) Zvoľte si vhodné pracovné prostredie

Nájdite si také pracovné prostredie, kde bude čo najmenej rušivých vplyvov.

Zatvorte za sebou izbu a dohodnite sa s blízkymi, nech vás vyrušujú len v stave núdze. Môžete tiež vyskúšať aj coworking, keďže práca z domu nie je pre každého.

Mnoho ľudí si predstavuje blogera ako niekoho, kto sedí so svojim Macbookom v útulnej kaviarni a pri písaní srká latté. Práca v kaviarni je veľmi dobrým spestrením, ak máte s písaním už nejaké skúsenosti.

Ak ale ešte len začínate, bude vás to pravdepodobne príliš rozptyľovať.

#10: Stanovte si deadline

Ak si nestanovíte deadline, budete písanie odkladať donekonečna

 

Neexistuje lepšia pôda pre prokrastináciu (odkladanie dôležitých vecí) ako si nestanoviť deadline.

Priznajme si to, sme lenivé tvory. Preto je nutné stanoviť si presný dátum, dokedy chcete svoj cieľ dosiahnuť.

Parkinsonov zákon hovorí: Každá práca trvá presne toľko, koľko času na ňu máme. Viac sa o ňom dozviete v tomto článku.

 

#11: Doprajte si rozumné prestávky

Nikto nedokáže pracovať niekoľko hodín bez prestávky a udržať si rovnakú kvalitu práce. Jednoducho to nie je možné.

DeskTime, aplikácia na meranie času a vyššiu produktivitu, skúmala návyky jej najproduktívnejších použivateľov. Zistili, že 10% ich najproduktívnejších použivateľov pracuje takto:

52 minút práce a potom 17 minút oddychu. V článku o tejto štúdii sami hovoria, že je to veľmi podobné populárnej Pomodoro technike, o ktorej si teraz trochu povieme:

Techniku s názvom Pomodoro vynašiel Francesco Cirillo. Počas jeho štúdia zistil, že najlepšie sa mu učilo, keď sa plne sústredil na danú činnosť po dobu 25 minút a následne si spravil 5-minútovú prestávku.

Po 4 takýchto cykloch, teda po 4 pomodorách nasleduje dlhšia prestávka, ktorá má 15-30 minút.

Tip: Ak používate Chrome, tak vám odporúčam rozšírenie Strict Workflow. Toto a ďalšich 10 skvelých rozšírení do Chrome nájdete tu.

 

#12: Pite kávu

Pravdepodobne každý článok, ktorý som kedy napísal, bol podporený šálkou kávy.

Jeden z najlepších marketérov na Slovensku, Jaro Dodok, má vo svojej prezentácii 7 kľúčových princípov content (obsahového) marketingu.

Pitie kávy môže byť skvelým spôsobom, ako zlepšiť vaše písanie

Prvé 3 princípy sú:

1. Pite kávu
2. Píšte s nadšením
3. Rýchlo publikujte

Káva nielen že dobre chutí, ale ešte má aj skvelé účinky na produktivitu a kreativitu (3 vedecké štúdie nájdete tu).

Profesionálny tip: Píšte články s klasickou hudbou v ušiach a kávou na stole. Mne sa to potvrdilo ako úplne skvelá kombinácia.

#13: Delegujte prácu

Ak ste sa dostali do bodu, že blog je dôležitou súčasťou vášho podnikania, potom je čas zamyslieť sa nad delegovaním práce.

Blog, ktorý vám získava klientov a v konečnom dôsledku platí účty si toho vyžaduje veľa:

► pravidelné pridávanie nových článkov
► zháňanie relevantných faktov, výskumov a prípadových štúdii (aby mali články lepšiu kvalitu)
► hľadanie / vytváranie obrázkov ku článkom
► riešenie technických problémov (ktoré prídu, verte mi)
► propagovanie článkov na sociálnych sieťach
► niekto sa musí starať aj o SEO (odporúčam len pre už populárne blogy, ktoré chcú ešte viac)
► emailový marketing (písanie newsletterov, vytvorenie autoresponderov sekvencie, technické nastavenie toho všetkého)
► odpovedanie na emaily a komentáre

Blogovanie si vyžaduje viac času ako sa zdá. A ak sa vášmu blogu nechcete venovať 8 hodín denne, pravdepodobne si budete musieť nájsť niekoho, kto vám pomôže.

Ako delegujem ja?

Úprimne povedané, s delegovaním práce ešte len začínam. Zo začiatku som robil na svojom blogu všetko. Dokonca som si robil ešte aj obrázky pre články (cez nástroj Canva).

Po pár mesiacoch mi s obrázkami začala pomáhať moja manželka, ktorej to ide oveľa lepšie ako mne. Robí všetky prezentačné obrázky pre moje články a články mojich klientov. Okrem toho mi pomáha aj s hľadaním obrázkov do tela článku.

To mi šetrí niekoľko hodín týždenne a ja som jej za to veľmi vďačný. Grafické veci som mal poriešené, no hlavnou náplňou mojej práce je tvorenie obsahu.

Preto som hľadal niekoho, kto by mi pomohol so zbieraním informácii a písaním prvých konceptov. A našiel som.

Nakoniec som sa na spolupráci dohodol s mojim kamarátom, Rišom Záhumenským. Rišo síce nemá žiadne skúsenosti, no má snahu a túžbu sa zlepšovať. V podstate je v podobnej situácii, v akej som bol ja pred rokom a pol.

Odporúčané čítanie: Prestaňte si hrať na one man show a vytvorte si vlastný tím! (Peter Chodelka, internetový podnikateľ)

 

Záver

Som presvedčený, že vám tieto tipy pomôžu mať viac času, viac kvalitného obsahu a rozšíriť sieť vašich zákazníkov.

Viete všetko potrebné na to, aby ste sa stali mašinou na tvorbu článkov. Teraz ostáva už len to najťažšie…

… neskončiť pri čítaní a tieto tipy aj naozaj začať používať.

Ak vám tento článok pomohol alebo k nemu máte nejaké otázky, tak mi len napíšte komentár a ja vám s radosťou odpoviem. Ozaj, ak poznáte niekoho, komu by tento článok tiež pomohol, tak ho zdieľajte na Facebooku. Alebo mu ho aspoň pošlite do správy :)

Vďaka!

4.9/5 - (8 votes)

4.9/5 - (8 votes)

Čo tak ešte jeden článok?

16 komentárov

 1. Adela

  Vyborny clanok, odkladam na horsie casy :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Adela,

   ďakujem za tvoj komentár. Teším sa, že sa ti článok páčil. Ak by si niekedy v niečom potrebovala poradiť, pokojne mi napíš :)

   Odpovedať
 2. Patrik Gajdoš

  Výborný článek, který sdílím dál. S řadou věcí souhlasím, jiné jsou otázkou subjektivních návyků, které má každý psavec odlišné. Já třeba kafe vůbec nepiji a pro důležité články využívám po domácku dělané persony, které jsem si sestavil při konzultaci s různými čtenáři. U blogu mrknu na jednu z nich a řeknu si:
  “Hele, Kláro, chceš si o tom přečíst?” Jestli mi informace u ní řeknou, že ano, tak do toho jdu a píši to tak, aby tomu rozuměla. Jinak ne.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za pochvalu aj zdieľanie, Patrik.

   Počkaj, to mi chceš povedať, že píšeš úplne bez kofeínu? Ani zelený čaj? :D

   Ten tip s persónami je super! Nechceš o tom niečo napísať na svoj blog? :)

   Odpovedať
   • Patrik Gajdoš

    Ano. Vůbec nic :) Mně obvykle stačí, když se naladím do té správné nálady, sedím se sluchátky v kavárně a jde to tak nějak samo.

    Výhledově se tomu nebráním, ale zatím jsem si to zkusil jen jednou a rád bych k tomu nabral více zkušeností a informací, než dosud mám. Aby ty informace stály za to. Nicméně díky za tip.

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

     Ty dokážeš písať bez kávy v kaviarni? :O Dívim sa kvôli tomu, že mne ešte stále robí celkom problém písať na takýchto „verejných“ miestach.

     Persóny – chápem. Tak si to skúšaj ešte. Páči sa mi, čo robíš so svojím blogom. Som zvedavý, kde budeš za taký rok. Môj tip je, že budeš nonstop „vybookovaný“ :)

     Všetko dobré!

     Odpovedať
 3. Crazy sexy fun traveler

  Osobne nemam vobec problem s tym, ze o com mam pisat ani preco, tem mam na clanky habadej, hoci uz mam na blogu viac ako 800 clankov :) A maximalne suhlasim, ze ked pisem, tak pisem, a ziaden Fb ani mobil ma nemoze rusit, pokial nechcem prokrastinovat :) Inak fajn clanok ako vzdy ;)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Alex, ty si napísala viac článkov ako ja so všetkými mojimi čitateľmi dokopy :D

   Ja niekedy ešte stále spravím tú chybu, že pri písani nechám telefón na stole. Mám síce tichý režim, ale keď mi niekto volá, tak si to aj tak všimnem. No a potom je celé sústredenie preč a ja som v koncoch :)

   Ďakujem! Všetko dobré prajem :)

   Odpovedať
 4. Lubo

  Skvely clanok, Rolo! Kvalita tvojich clankov ide stale hore *thumbs up*

  Suhlasim s tym vytvorenim si svojej rutiny. Ja som si v poslednej dobe zvykol na nasledovne: ranna kava a praca pre klientov doobeda, potom posilnovna, potom velky obed, a potom idem do kaviarne, dam si kavu a pisem – casto az do vecera.

  U mna to ale s tym prestavkami nefunguje. Ked zacnem pisat, tak bez prestavky – maximalne tak rychlo na zachod :)

  Este jedna vec sa mi pri pisani osvedcila: Pisat perom na papier, a nie na pocitaci. Ano, viem, ze potom to musim pepisovat do pocitaca, ale ked pisem na pocitaci, zvycajne dokazem pisat maximalne 1,5 hodiny a potom som unaveny. Ak vsak pisem na papier, dokazem pisat aj 3 ci 4 hodiny v kuse. Moj osobny rekord som dal minuly tyzden – 5 hodin pisania bez prestavky (odbehnutie na zachod nepocitam ako prestavku).

  Akurat experimentujem s outsoursovanim prepisovania mojho textu o pocitaca cez jaspravim. Mozno o tom potom aj napisem clanok.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem, Lubo!

   Je super, že si si našiel rutinu, ktorá ti vyhovuje. Myslím si, že hlavné počas cestovania to môže byť celkom problém. Je to tak alebo mám len skreslené predstavy? :)

   Prestávky – môže to byť aj tvojím ADHD? V tvojom článku (link pre čitateľov: http://samsebepan.sk/adhd-dospelych-problemy-strategie/) si písal o „supersústredení“ pri veciach, ktoré ťa bavia.

   Písanie na papier – ja som nedávno prepisoval asi 400 slov z PC na papier a trvalo mi to viac ako hodinu. Neviem si predstaviť, aké pomalé by to bolo, keby počas písania musím aj premýšľať a potom upravovať. V každom prípade, ak to tebe funguje, tak sa toho drž :)

   To outsourcovanie na JaSpravím mi príde celkovo ako zaujímavá téma. Tiež som premyšľal, že by som si najal niekoho odtiaľ. Určite o tom napíš článok. Rád si ho prečítam :)

   Odpovedať
   • Lubo

    Ahoj Rolo.

    Rutina – Ano, pocas cestovania to problem moze byt. Presne o tom hovorim v mojej videoserii Mas na to byt digitalnym nomadom, v casti Nevyhody digitalneho nomadstva. A presne to je dovod toho, preco rad ostavam na jednom mieste dlhsie, pokojne tyzdne alebo mesiace. Potom si vies svoju rutinu vytvorit a aj udrzat.

    Supersustredenie – Ano, presne tak. Moze za to podla vsetkeho moje ADHD.

    Prepisovanie – Myslis z papiera do pc, ano? Ten trik spociva v tom, ze ked prepisujes, tak nic neupravujes. Samozrejme, ze preklepy ci ciarky opravis uz pri prisani, ale stylistiku mozes zmenit aj potom – ked si po sebe cely text citas naraz rovnako, ako ked editujes, co si napisal priamo na pocitaci. Tiez najskor pises, potom editujes.

    Jaspravim – Dik. Ten clanok napisem. Momentaln cez japravim outsourcujem minimalne 3 rozne ulohy na 3 roznych projektoch, takze tych skusenosti uz mam celkom dost.

    Nech sa dari!

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

     Rutina – presne to je dôvod, prečo sa chceme s Henikou viac-menej usídliť v Chiang Mai. Som veľmi zvedavý, ako zvládnem prácu z tak exotického miesta :)

     Prepisovanie – aha, rozumiem. Aj tak ale ostanem pri moderných technológiách :)

     Na druhej strane premýšľam, že sa zoberiem do kníhkupectva, objednám si kávu a začnem si zapisovať nápady na nové články. Nechám sa inšpirovať dobrými knihami. Skúšal si už niečo podobné?

     Jaspravím – super, taký článok mi na slovenskom internete naozaj chýba. Teším sa!

     Aj tebe nech sa darí :)

     Odpovedať
 5. Ďuru

  Díky moc za tipy. Bolo by parádne, keby som nebol na celý projekt sám a mohol by som sa špecializovať iba na marketing, blogovanie, socialnetworking, PR … (ach tie výhovorky)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Ďuri,

   som rád, že ti pomohli. :)

   Parádne by to bolo, ale potom by si sa pravdepodobne musel deliť aj o zisk. :D

   Odpovedať
 6. Zahradník

  Skvelé zhrnutie!
  Ja tiež najradšej píšem medzi deviatou a dvanástou dopoludnia, so šálkou kávy pri notebooku v obývačke. Keď je článkov veľa, často si popoludní na hodinku zdriemnem, lepšie sa mi píše.
  Píšem po odstavcoch, potom opravuej rpekelpy, ktorých etda robímanozaj veľa :o)
  O pomodoro technike som veľa čítal, nikdy ju aktívne nenasadil, ale v podstate to u mňa funguje tak nejak podobne. Ale asi by som to videl na 45+15 minút.
  A pre inšpiráciu aj rozšírenie obzorov veľa čítam. Napríklad aj tento blog. A ako vidno, nie zbytočne. Držím palec a teším sa na ďalšie články

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za komentár. :)

   To populadnejšie zdriemnutie je fajn. Nikdy sa mi do toho nechce, ale keď sa predsa len rozhodnem (a podarí sa mi zaspať) tak ma to dobije a poobede toho viem stihnúť o dosť viac ako zvyčajne.

   Odpovedať

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This