Život freelancera: Chyby, ktoré som spravil na voľnej nohe

15. januára 2016 som si otvoril živnosť a oficiálne začal podnikať. To znamená, že už freelancujem viac ako 2 roky. Ako hodnotím toto obdobie na voľnej nohe?

Skvelo. Ako živnostník som si zarobil mnohými spôsobmi. Začal som písaním článkov pre klientov, neskôr to bola tvorba webov, ktoré zarábajú a nakoniec som skončil pri linkbuildingu a SEO.

Celkovo to boli dva úžasné roky, a to aj napriek tomu, že som počas svojej freelance kariéry narobil pomerne veľké chyby.

Hlavným cieľom tohto článku je zdieľať know-how so začínajúcimi freenlacermi a ľuďmi, ktorí nad kariérou „voľnonožca“ ešte len uvažujú. Ak sa aspoň jeden desať z vás vďaka tomuto článku vyhne niektorej závažnej chybe, tak tento článok mal význam. :)

Ďalším dôvodom, prečo píšem tento článok, je ten, že sám si chcem všetko zopakovať, dať si virtuálnu facku a nastaviť si úprimné zrkadlo:

Ktoré chyby sa mi podarilo napraviť? Ktoré robím stále dookola?

Poďme to zistiť.

#1: Zanedbával som svoj blog a osobný marketing

 

Začíname zostra. Za rok 2017 som na svojom blogu publikoval len 6 článkov, z toho 1 bol rozhovor. A to je úbohé. Hlavne na blog o blogovaní.

Nepatrím medzi zástancov toho, že treba publikovať čo najčastejšie, a to za každú cenu.

Myslím si, že 1 skvelý článok mesačne je viac ako 4 priemerné.

Tiež som presvedčený, že článok mesačne je absolútne minimum. Čokoľvek menej už pôsobí ako mŕtvy blog. Verím tomu, že keď som sa čitateľom ozval po trojmesačnej prestávke, tak mnoho z nich muselo loviť v pamäti, kto to vlastne ten Vojkovský je. :)

Ak sa živíte poskytovaním služieb (znie to divne, viem), tak osobný marketing je základ. Každým dobrým blogom / podcastom / videom zvyšujete svoju hodnotu na trhu.

Dobrý obsah spôsobí, že sa o vás dozvie viac ľudí, to bude znamenať vyšší dopyt po vašich službách a v konečnom dôsledku aj viac €€€ pre vás.

Prečo som potom zanedbával svoj blog?

Pretože som bol krátkozraký. V roku 2017 sa mi začalo dariť, klienti sa ozývali a ja som bral jednu zákazku za druhou. A tak som v podstate celý minulý rok pracoval len pre klientov.

Ak by som prácu, ktorá ma živí, lepšie balansoval s prácou na vlastnom blogu, moja priemerná hodinovka už dnes mohla vyzerať trochu inak.

#2: Prestal som čítať knihy

 

Jedna z chýb bola, že som podceňoval sebavzdelávanie.

Za celý minulý rok som prečítal možno dve knihy o podnikaní / marketingu / sebazlepšovaní. Od januára sa ale vo mne opäť zapálila táto vášeň, opäť som prevetral Kindle aplikáciu na iPade a tento mesiac už čítam 3. dobrú knihu.

S knihami je to inak riadne zaujímavé. V podstate v každej dobrej sa dá nájsť minimálne jedna myšlienka, ktorá vám môže totálne zmeniť nejakú oblasť života.

Oplatilo by sa vám investovať 10€ a 5 hodín vášho času na to, aby ste sa dozvedeli o jedinom tipe, ktorý vám zdvihne produktivitu o 20%? A čo keby ste poznali stratégiu, s ktorou jednoducho zvýšite váš obrat o 10% ročne? A čo kniha o výžive, vďaka ktorej budete vyzerať lepšie a budete mať oveľa viac energie na svoje podnikanie a osobný život?

Viete, kam tým smerujem. Veľa geniálnych ľudí zdieľalo ich najlepšie know-how do kníh, ktoré dokážete prečítať za jeden večer.

Ozaj, ak vás zaujíma, ktoré knihy výrazne ovplyvnili môj život, sú to tieto:

#3: Kašlal som na svoje zdravie

 

Opäť sme pri tom skvelom roku 2017, ktorý pod povrchom možno až taký skvelý nebol. :)

V januári a vo februári minulého roku sme sa ešte snažili žiť zdravo. Žili sme v Chiang Mai, jedli zdravé potraviny, chodili do fitness centra. Všetko išlo dobre. Potom sme sa presunuli do Vietnamu a tam naše cvičenie skončilo.

Na Slovensko sme sa vrátili v máji a až do konca roka sme nešportovali. Teda okrem kurzov salsy, to ale bolo len raz týždenne.

Nahováral som si, že absencia pohybu je v poriadku: „Veď sa teraz sústredím na podnikanie. Nemôžem robiť všetko. Bol by som príliš unavený.“

Takto som si to hovoril až do konca roka 2017.

1.1.2018 (viem, je to klišé) som sa zobudil a povedal Henike, že takto to ďalej nepôjde a že chcem začať cvičiť. Neostali sme len pri slovách a aby sme sa prinútili vydržať, kúpili sme si ročnú permanentku. Odvtedy poctivo cvičíme a jeme zdravšie ako kedykoľvek predtým.

Viete, čo je zaujímavé? Naozaj sa cítim lepšie. Mám viac energie a menej stresov. Cvičenie mi pomohlo si uvedomiť, že nie všetko sa točí okolo mojej práce.

A viete, čo je ešte zaujímavejšie? Počas dní, v ktoré idem cvičiť, toho odpracujem rovnako alebo dokonca viac ako počas dní, ktoré strávim doma (a mám v podstate celý deň na prácu).

Pred 2 rokmi som cvičil preto, aby som bol čo najsilnejší a vyzeral čo najlepšie. Teraz cvičím, aby som bol zdravý, cítil sa dobre a aby som sa odreagoval od stresov. Áno, viem, že zniem ako keby som mal štyridsať.

Pointa: Nekašlite na svoje telo a doprajte si pohyb. Nie som odborník, ale viem si spočítať že zdravie -> vyššia produktivita -> viac peňazí.

Update 2019: Tento rok som sa stal aj členom tímu okolo fitnessrevolution.sk, kde bujeme magazín o cvičení, ktorý je založený na faktoch a vedeckých štúdiach, nie na domnienkach.

#4: Živil som sa niečím, čo ma vlastne ani nebavilo

 

Chyba freelancera: Robil som niečo, k čomu som nemal vzťah

K tvorbe web stránok som sa dostal tak, že som v tom videl príležitosť a vedel som, že viem ponúknuť ľuďom pekný a funkčný web za dobrú cenu. A tak som napísal dobrú predajnú stránku a klienti začali prichádzať.

Problém bol v tom, že ma to rýchlo omrzelo. Nikdy som nebol nejako umelecký typ. V kreslení som bol hrozný, v spievaní snáď ešte horší. S web dizajnom to bolo lepšie, ale nemal som z toho radosť.

Postupne sme sa s manželkou prepracovali k tomu, že postupne prebrala zodpovednosť za všetky klientské weby. Jej práca sa s tou mojou nedajú ani porovnať. Weby, ktoré spraví ona sú 10x lepšie ako by boli tie moje.

Prečo? Lebo ju to baví. Baví ju to tak veľmi, že včera prestala pracovať až tesne pred polnocou.  Pritom ju zatiaľ netlačia žiadne deadliny ani nespokojní klienti. Jednoducho je to pre ňu hobby a preto za tým dokáže toľko sedieť.

Ako som písal v mojom zhrnutí roka 2017, od decembra som sa zameral už len na SEO a linkbuilding. Cítim sa šťastnejší. Táto práca ma napĺňa, klienti sú spokojní s mojimi výsledkami a ja už netŕpnem, kedy zase dostanem email od klienta, že „len niekde klikol a rozhádzalo mu celý web“. :)

#5: Málo som outsourcoval

 

Na weboch som síce už dlho spolupracoval s Henikou (outsourcovaním sa to nedá nazvať) a články mi pred publikovaním skontrolovala Lesi, ale okrem toho som neoutsourcoval.

Outsourcovanie som si dal ako jednu z priorít v roku 2018 a za posledné 3 týždne som delegovaním úloh ušetril viac času ako za celý minulý rok.

Začať s outsourcovaním je jednoduché. Spíšte si zoznam všetkých vecí vo vašom živote a podnikaní, ktoré opakujete pravidelne. Môže to byť všetko od sobotného upratovania až po nastavenie email marketingu pre klientov.

Je váš zoznam hotový? Výborne. Teraz sa pozrite na každú položku a popremýšľajte, či by ju zvládol urobiť aj niekto iný.

Po vytvorení zoznamu činností záleží na viacerých faktoroch. Napríklad na trhovej cene tejto služby (programovanie je drahšie ako nahadzovanie produktov do WordPressu) a na tom, či vás daná činnosť baví alebo nie.

S manželkou sme od januára začali outsourcovať aj väčšinu nakupovania, varenia a upratovania.

Čas, ktorý by sme inak strávili týmito prácami, teraz môžeme „predať“ našim klientom oveľa drahšie. A nejde len o finančný zisk.

Tých niekoľko extra hodín každý týždeň mi umožňuje dobehnúť staré veci a mať tak viac pokoja a menej stresov. Alebo cvičiť. Alebo napísať tento článok. :)

#6: Neurčil som si hranice a zobral príliš veľa práce

 

Freelance chyba: Nabral som si toho na seba príliš veľa.

Asi každý začínajúci freelancer má zo začiatku problém odhadnúť, koľko času mu bude trvať konkrétna úloha či zákazka. Ani ja som nebol výnimka.

A keďže som sa živil prevažne tvorbou webov, mal som to ešte ťažšie ako väčšina. Niektoré weby sa nám podarili odovzdať oveľa skôr ako sme čakali, iné trvali tak dlho, že nám hodinovka klesala niekde na úroveň brigádnikov. :)

V roku 2016 tých zákaziek až tak veľa nebolo, a tak som to všetko zvládal bez extrémnych stresov.

Rok 2017? Ten bol už úplne iný. Ozývalo sa oveľa viac klientov. Keďže mám problém povedať nie (a chcel som si zarobiť), bral som takmer všetko, čo dávalo zmysel.

Niektoré mesiace to bolo v poriadku a všetko sme zvládali. Boli ale aj veľmi kritické obdobia, kedy som pracoval od nevidím do nevidím a aj tak som vôbec nestíhal.

Najhoršie obdobia boli vtedy, keď som akurát zobral nové zákazky a o pár dní na to sa začali ozývať starí klienti, ktorí mi niekoľko týždňov / mesiacov neodpovedali na mail. Zrazu chceli všetko hneď.

Poučenie: Za deň mám maximálne 4-5 hodín na sústredenú prácu. Viem, že existujú freelanceri, ktorí zvládajú viac, ale po 5 odrobených hodinách za deň už klesá moja produktivita a aj chuť do života. :D

Poznámka: Sústredenou prácou myslím napríklad to, že sedím na zadku a píšem tento článok. Všetky rušivé elementy sú vypnuté a tento čas si meriam cez Toggl. Ak by som mal ako pracovný čas rátať všetok čas za notebookom + čas, ktorý strávim premýšľaním nad prácou, dostali by sme sa bez problémov na dvojnásobok.

#7: Dával som si príliš skoré deadliny

 

Zle nastavené deadliny

Ak som si o nejakej úlohe myslel, že by sa teoreticky dala stihnúť do piatka, tak som klientovi napísal „do piatka to bude“.

Tým som si spravil zbytočné stresy a veľakrát som kvôli tomu pracoval aj v čase, keď som bol mega unavený a moje oči prehrávali s obrazovkou tak 10:0.

Väčšinou sa mi tieto deadliny podarilo splniť, ale niekedy som sa nevyhol tomu, že som sa musel ospravedlňovať za meškanie. Pritom väčšina z tých úloh ani neponáhľala.

Nič by sa nestalo, ak by som klientovi napísal niečo v zmysle: „Teoreticky by sa to dalo stihnúť do piatka. Nemusí to ale ísť tak ľahko ako si myslím, takže radšej dohodnime deadline na budúci utorok.“

Poučil som sa a už si dávam pozor na to, aby som nepísal „dnes to bude“, pokiaľ daná úloha nepotrvá menej ako 30 minút alebo to absolútne nehorí. Pri zložitejších úlohách si vždy nechávam aspoň 24 hodín ako rezervu.

#8: Zameral som sa na to urgentné, nie na to dôležité

 

V podstate tento nadpis dobre zhŕňa to, prečo som zanedbával vlastný blog a marketing.

Keď som si mal vybrať medzi tým, aby som „uhasil požiar“ u klienta a mohol si odškrtnúť splnenú úlohu alebo písaním nového článku, skoro vždy som si vybral tú urgentnú prácu.

Táto chyba sa neprejavila len na mojich projektoch. Kvôli nesprávnym prioritám som niekedy nechával dobrých klientov čakať dlhšie ako by sa patrilo. Týmto pozdravujem EkologickéTašky.sk, ktorí mali so mnou veľké pochopenie. :)

Doteraz mám zopár dohodnutých zákaziek s klientmi, o ktorých som nepočul mesiace. Ja sa snažím odpovedať na každý jeden email, a tak sa to najskôr zaseklo u nich.

Väčšina z týchto klientov sú super ľudia a keby som ich naháňal, tak tie projekty mohli byť dávno hotové. Mne by sa tak uvoľnila mentálna kapacita na ďalšie zaujímavé zákazky.

Každopádne ale nie som človek, ktorý rád plaší druhých, takže tieto projekty sú pre mňa zatiaľ takí kostlivci v skrini.

#9: Išiel som do Ázie v čase, keď som na to finančne nemal

 

S digitálnym nomádstvom som začal príliš skoro a po hlave.

V článku o mojom digitálnom nomádstve som písal, že nás to stálo viac ako sme čakali. Mohla za to hlavne naša naivita a nerozvážnosť.

Chcem vás teraz varovať pred digitálnym nomádstvom? Vôbec. Myslím, že je len málo začínajúcich freelancerov, ktorí si hneď kúpia letenku na druhý koniec sveta.

Touto chybou chcem povedať, aby ste hlavne zo začiatku svojej kariéry na voľnej nohe držali svoje náklady čo najnižšie.

Keďže čítate tento blog, budem predpokladať, že robíte niečo, na čo vám teoreticky stačí počítač, pripojenie na internet a štyri dve kávy denne.

To, že som sa trepal do Ázie (a prišiel o tisíce eur) bola blbosť. Okrem toho som sa ale vždy snažil držať svoje náklady na moje „online podnikanie“ nízke.

Nikdy som nemal kanceláriu. V coworkingu som bol tak maximálne na stretnutí WordPress nadšencov. Platím si len taký softvér, ktorý mi preukázateľne zlepšuje podnikanie (napr. Divi, Thrive Leads a SuperFaktúra).

Ak opomeniem Áziu, tak prvé 2 roky som držal náklady na podnikanie (a vlastne aj na život) tak nízko ako sa len dalo.

V roku 2018 sa stále snažím držať náklady nízko, len pár vecí je inak. Za január som investoval viac peňazí do outsourcingu (pozrite bod #5) a zdravého životného štýlu (bod #3) ako za celý rok predtým.

Do týchto oblastí investujem, pretože outsourcovaním získavam viac času a cvičením viac energie.

Ak by som si musel platiť kanceláriu a každý softvér, ktorý sa mi páči, tak by som určite neplatil niekomu za nakupovanie, varenie a upratovanie. A fitness? Ten by asi tiež išiel stranou.

Záver

 

Tak a máte ich. Moje najväčšie freelance chyby čierne na bielom.

Verím, že sa vám tento článok páčil a že vám pomôže vo vašom podnikaní. Ak ste na voľnej nohe a ešte stále nemáte vlastný blog, musíte to zmeniť hneď teraz.

Prečítajte si 16 dôvodov, prečo blogovať a hneď potom návod Ako si vytvoriť WordPress stránku. Poďakujete mi neskôr. :)

Ak sa vám článok páčil, budem vďačný za každý odkaz, komentár a zdieľanie.

Život freelancera: Chyby, ktoré som spravil na voľnej nohe
4.9 (97.14%) 7 votes
Share This