Celú zimu som žil a pracoval v Ázii ako digitálny nomád. Toto som sa naučil

30. novembra 2016 sme spolu s mojou krásnou manželkou odleteli do Bangkoku.

Nikdy predtým som neletel a nikdy predtým som nebol ďalej ako v Grécku. Napriek tomu som nejako nabral odvahu a už v máji zarezervoval 2 letenky na trase Praha -> Moskva -> Bangkok.

Poznámka: Ak ste o digitálnom nomádstve ešte nepočuli alebo sa o ňom jednoducho chcete dozvedieť viac, prečítajte si tento článok.

Tento článok píšem začiatkom apríla z Vietnamu. Bývame 5 minút pešo od známej pláže, v reštauráciach jeme 2-3x denne a k obedu si dávam pivo za 42 centov.

Napriek tomu…

#1: Nie som šťastný

Je to zvláštne.

Pred rokom som sníval o tom, ako si budem užívať život digitálneho nomáda. Predstavoval som si to nejak takto:

Ráno vstanem, zoberiem notebook, pôjdem do kaviarne a popri fajnovej káve za 50 centov si odrobím 2 hodiny. Potom dám obed, pôjdem na pláž, objednám si kokos a vykúpem sa v mori. A potom znova do kaviarne.

Takýchto „ideálnych“ dní som si tu zažil veľa. Zo začiatku to bolo skvelé. Neviem, či som si viac užíval prítomnosť alebo to, že som si splnil svoje myšlienkové porno.

Postupne to ale strácalo svoje čaro. 3 mesiace pri mori nie je to isté ako 2-týždňová dovolenka, na ktorú sa tešíte celý rok.

Prvé mesiace v Ázii boli super. Potom mi ale začali chýbať veci, ktoré som na Slovensku bral ako samozrejmé. Rodina, spoločenstvo, pivko s kamarátmi a Kaufland.

Mám taký pocit, že to tak má byť.

Všetko to sú veci, ktoré sú pre mňa dôležitejšie ako pekné fotky a vylihovanie na pláži (dobre, možno až na ten Kaufland).

#2: Digitálne nomádstvo vlastne vôbec nie je lacné

Digitálne nomádstvo vôbec nie je tak lacné, ako vyzerá

Na fotke je presne 202 000 vietnamských dongov. To znie strašidelne, ale naozaj je to cca 9€.

Keď sa hovorí o nomádení, väčšinou príde reč na Chiang Mai. Ak by digitálne nomádstvo bolo náboženstvo, Chiang Mai by bolo jeho Mekkou.

Prečo je Chiang Mai tak obľúbené?

Pretože ponúka skvelý pomer cena / životná úroveň. Keď sme žili v Chiang Mai (cca 2 mesiace), naše životné náklady sa pohybovali okolo 700€ / mesiac.

To nám pokrylo úplne všetko:

 • ubytovanie v hoteli
 • obedy a večere v reštauráciach
 • ovocie
 • prenájom skútra
 • posilňovňa
 • 2 kávy a 2 smoothiečka denne (áno, pracovali sme z kaviarne)
 • masáž každé 2 týždne

Za 700€ by sme takýto životný štýl na Slovensku nikdy nemali.

Tip: Viac o Chiang Mai si prečítate v článku Chiang Mai: 15 důvodů, proč je hlavním městem digitálních nomádů.

Potom nám ale skončili víza a museli sme opustiť Thajsko. A úprimne povedané, už sme sa na to aj tešili.

Chiang Mai je super prvý mesiac, potom to začne byť trochu nuda. Keby tam nebol Lubo, Matouš a neskôr Gabka a Jany,  tak by sme sa začali nudiť už druhý týždeň.

Digitálne nomádenie v Chiang Mai

Spolu s Lubom makáme v kaviarni.

V Chiang Mai nám už veľmi chýbalo more a tak sme leteli do Danangu (vďaka za tip, Matouš!). Danang je pekné mesto, ktoré má približne milión obyvateľov a nádhernú pláž.

Zatiaľ čo v Chiang Mai sme za hotel platili cca 150€, v Danangu už to bolo okolo 300€. Ale izba bola 2x väčšia a internet super, takže sme boli spoko. :)

Naše mesačné náklady sa v Danangu dostali niekde na 900€. K tomu si prirátajte všetky letenky, cestovné poistenie, bankové poplatky (kurz hovorí 300€, banka mi naúčtuje 317), neočakávané výdavky (ako napríklad 300€ za zubára v Chiang Mai) a všetko to, čo musíte zaplatiť na Slovensku.

Zrazu zistíte, že vás polročné nomádenie reálne stojí 1 500€ / mesiac (cena za 2 osoby, vrátane leteniek z / do Európy). A ozaj, nie všade stojí káva 50 centov a jedlo 1€.

Čoskoro sa chystáme späť na Slovensko a naše mesačné výdavky odhadujeme na maximálne 800€.

Update, 2018: Tak ten odhad bol trochu blbosť, reálne je to o také 2-3 stovky viac. :)

#3: Radšej miniem peniaze inak

Peniaze, ktoré neminiem na cestovanie radšej využijem inak.

Podľa mojich odhadov nás jeden mesiac na Slovensku bude stáť približne o 700€ menej ako mesiac v Ázii. Nepoznám vašu finančnú situáciu, ale pre nás robí 500-700€  mesačne veľký rozdiel.

Vraví sa, že cestovanie je jediná vec, ktorú si môžete kúpiť a spraví vás bohatším. Je to pekný citát a svojim spôsobom je pravdivý.

Ja ale vidím oveľa lepšie spôsoby, ako by som využil 500-700€ mesačne.

Tie peniaze by som mohol napríklad investovať do môjho podnikania. Zaplatiť si odborníkov, ktorí by dostali môj blog tak o 3 úrovne vyššie.

Alebo by som mohol robiť menej práce pre klientov a viac pre seba. Aktuálne by som rád písal svoj prvý platený e-book, ale poriadne nestíham ani články na blog. Musím naháňať cash. :D

Prípadne by som mohol tie peniaze využiť na „budovanie majetku“. Znie to hrozne, ale v podstate myslím „splatiť prípadnú hypotéku čo najskôr“.

#4: Nomádenie je super, ale nie pre ľudí ako sme my

Nomádenie nie je len o práci, ale aj o tomto :)

Káva a kokos pri pohľade na more. Túto časť nomádenia môžem :)

Poznám veľa digitálnych nomádov, ktorí sú naozaj šťastní. Milujú spoznávanie nových miest a ľudí. V najbližších rokoch sa nechystajú usadiť a preto je ich život zabalený v príručnej batožine.

Keď sme išli do Ázie, bol som si istý tým, že sa vrátime hneď ďalšiu zimu. Myslel som si, že najbližších 5 rokov strávime striedavo na Slovensku a na cestách. Spoznáme svet a potom uvidíme, čo bude ďalej.

Ale veci nejdú vždy podľa plánu.

Všimol som si, že ľudia, ktorí si cestovanie užívajú najviac, sú extroverti, ktorí idú do cudzej krajiny. Najčastejšie sami.

My sme išli do Ázie ako pár. Tým pádom sme nemali potrebu sa nejak výrazne socializovať.

Neviem ako vy, ale ja mám problém nadväzovať priateľstvá s ľuďmi, ktorých už nikdy neuvidím. Nejako v tom nevidím význam.

Na Slovensku som mal veľa dobrých priateľov, s ktorými som sa nevedel stretnúť celé mesiace. Jednoducho boli pre mňa dôležitejšie iné veci (najčastejšie práca).

Mám problém venovať čas novým ľuďom, keď viem, že už teraz zanedbávam ľudí, ktorí si to nezaslúžia.

Ako som písal, v Chiang Mai bol Lubo, Matouš a neskôr prišli Koščovci. A to bolo super.

Odkedy sme prileteli do Vietnamu (už to bude cca 10 týždňov), s nikým sme sa poriadne nerozprávali. Ak nerátame bezvyznamné „čety“ s ľuďmi v reštikách a kaviarňach.

Myslel som si, že tu spoznáme nových ľudí a spriatelíme sa s nimi bez väčšej námahy. To je ale problém, keďže väčšina Vietnamcov nevie po anglicky. Aspoň nie tak, aby sa s nimi dalo normálne komunikovať.

#5: Byť digitálnym nomádom stojí zbytočne veľa času a energie

Nomádenie

Presun z Chiang Mai do Danangu. Úsmev je fejkový, vo vnútri trpím. :)

Toto je pravdepodobne dôvod, ktorý ma frustruje najviac.

O nomádstve som čítal len samé pekné veci. Žiadne varenie, umývanie riadov, upratovanie a pranie. To je pravda.

Namiesto toho vám ale pribudnú úplne iné starosti:

► zariaďovať si život podľa toho, ako dlho vám ešte platia víza
googliť úplne všetko (kde ísť jesť, kde si dať vyprať, kam na výlet)
► pred každým presunom stráviť 2-3 dni hľadaním tých najlepších leteniek
pred každým presunom si booknuť ubytko na pár nocí
► potom stráviť 2 dni tým, že obchádzate hotely a snažíte sa nájsť miesto, kde vám mesačnú cenu nespravia tak, že cenu za noc vynásobia číslom 30
► ďalšia challenge: požičať si motorku na mesiac za normálnu cenu bez toho, aby si nechali váš pas
internet na izbe bude väčšinou tragický a tak musíte hľadať kaviareň s vhodným internetom, čo je v Ázii niekedy problém (alebo platiť coworking, kde dáte +100€ len za to, že budete mať stôl a internet)
► a čerešnička na torte: ranné zobúdzanie sa na to, že vedľa vášho hotela stavajú ďalšie 3 (pozdravujem z Vietnamu)

Úprimne obdivujem všetkých cestovateľov, ktorí sa vyžívajú v hľadaní leteniek a následnom presúvaní sa z bodu A do bodu B. Ja to neznášam.

Asi je to tým, že som neskutočný „control freak“, ktorý musí mať všetko pod kontrolou.

Pri každom presune premýšľam nad všetkým, čo sa môže stať a ako by som na to reagoval. Nemyslím myšlienky typu „čo ak spadne lietadlo“, ale skôr „čo ak zmeškáme nadväzujúci let“.

Keď sme sa presúvali z Chiang Mai cez Bangkok do Da Nangu (vo Vietname) stala sa nám nepríjemná vec. Už v Chiang Mai nám dali do pasov pečiatku, že sme opustili Thajsko. V Bangkoku nás potom nechceli pustiť cez kontrolu, pretože sme kvôli tej pečiatke už nemali víza.

Všetko sa nakoniec vyriešilo, ale skoro sme kvôli tomu nestihli let. Takéto stresy jednoducho nezvládam.

#6: Digitálne nomádstvo nie je pre každého, ale…

Uvedomujem si, že tento článok znie veľmi negatívne. A je pravda, že som z tohto životného štýlu sklamaný. Čakal som od toho viac.

Napriek tomu bolo týchto 5 mesiacov skvelou školou života. A to nehovorím len o zážitkoch na celý život, ktoré nám už nikto nezoberie.

Digitálne nomádstvo bolo pre nás veľkým životným experimentom. Mysleli sme si, že to je to, čo chceme. Byť slobodní a cestovať po svete takmer neobmedzene.

Ak by sme si to nevyskúšali a rovno zobrali hypotéku na vlastné bývanie, časom by sme si to vyčítali. Videli by sme fotky z travel blogov a smutne sa pozerali, že tiež sme mohli žiť taký život a namiesto toho „trčíme“ na jednom mieste.

Keďže sme si nomádenie vyskúšali, teraz sa môžeme pokojne pustiť do budovania našich snov bez toho, aby sme sa pýtali otázky typu „Čo by bolo, keby“.

Záver

Nomádenie nám dalo veľmi veľa a som rád, že sme si to vyskúšali.

Ak vás takýto životný štýl láka (napriek tomuto článku :)), mám len jednu radu: Choďte do toho.

Väčšine sa nomádenie páči. A aj keby sa práve vám nepáčilo, tak aspoň ste to skúsili a budete mať jasnejšie v tom, čo naozaj chcete. My máme jasno. :)

Tip: Nebuďte ako ja, ktorý nikdy nenomádil (práca z pohodlia domova sa nepočíta) a rovno si bookol letenku do Thajska.

Radšej si kúpte letenky a ubytko na 4 týždňe napríklad na Kanárskych ostrovoch. Alebo v Prahe, ktorá sa dlhodobo umiestňuje medzi top mestá pre digitálnych nomádov. V podstate hocikam, kde letenky nestoja 800€.

 

Chcete sa dozvedieť viac o digitálnom nomádstve? Tu je zopár skvelých zdrojov:

Úvod k digitálnímu nomádství

33 otázok a odpovedí o digitálnom nomádstve

Digitálne nomádstvo: Ako sa vybrať na svoju prvú cestu – NÁVOD

Pred 30-kou som navštívil 50 krajín. Kde beriem peniaze a čas na cestovanie?

Žiť na Slovensku ma nelákalo. Cestujem ako digitálny nomád

Online kurz Zarábaj Ako Pán (prvý slovenský kurz o zarábaní cez internet)

13 znakov, že digitálne nomádstvo je pre teba

16 mesiacov som žil a pracoval v Ázii ako digitálny nomád. Čo som sa naučil a aké chyby som urobil?

Čo je digitálny nomád vysvetľujem priamo na sebe. Takto zarábam

5/5 - (5 votes)

5/5 - (5 votes)

Čo tak ešte jeden článok?

100 komentárov

 1. Peter

  Super článok. Sme zvyknutí žiť na Slovensku a lákajú nás cudzie veci, lebo sa na prvý pohľad zdajú byť lepšie ako naša životná realita. Ale máš pravdu, že je to asi o povahe. Plne zdieľam tvoj názor.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za komentár, Peter.

   Presne tak, tie veci vyzerajú na prvý pohľad strašne super. A potom si ich vyskúšaš a niekedy to už také pekné nie je :)

   Odpovedať
 2. Maroš Bajla

  Pekne si to napisal Roland, konecne realny pohlad na to, ze vobec to nie je easy mat takyto zivotny styl, skor si myslim, ze docasne je to fajn, no z dlhodobeho hladiska, celkom slusne na nervy a zdravie.

  Sledujem roznych mladych ludi, ktory si teraz ficia na tej vlne, ze nomad, travel blogger, no podchytit si vsetky veci tak, aby clovek mal klud a pritom zarabal normalne peniaze, vobec neni len tak. Vyzaduje si to celkom dost makačky – bavil som sa s dvoma ludmi ktory takto funguju, Alex – sexy fun traveler a Milan – bez mapy.

  Mam taky pocit, ze vela mladych ludi hned ocakava, ze im vsetci budu platit 40euri za hodinu a pritom vedia uplne minimum.. Pretoze ked si nomad, tak predsa potrebujes mat podchytene, kto ti kedy kolko bude platit.. Aby ty si mohol platit svoje vydavky na zivot a este pri tom zarabat na dalsie “cestovanie” neskor..

  Takze realne nomadenie skor vidim tak, ze treba si najprv vytvorit funkcny biznis z niecoho, co potom prinasa pravidelne mesacne peniaze a az potom ist cestovat, s tym ze uz mozes bez problemov dany biznis “len” koordinovat, pocas toho cestovania.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Vďaka za super komentár, Maroš :)

   Tento životný štýl vyzerá strašne super na fotkách ale fakt je to únavné. Hlavne tie presuny.

   Úplne súhlasím, najprv treba vybudovať biznis a až potom začať premýšľať nad nomadením. Niektorí hovoria, že keď si vieš zarobiť na život v Thajsku (cca 600€), tak už môžeš byť nomád. Podľa mňa určite treba mať príjem aspoň 1 000€ mesačne.

   Odpovedať
 3. hogy

  Super Roland, som veľmi rád, že si napísal tento článok. Bol som veru zvedavý, ako sa ti nomádenie pozdáva. Sám som si ho vyskúšal len vo veľmi obmedzenom množstve a videl som, že napríklad nedokážem tak efektívne pracovať. Slabý internet, alebo hluk a slnko, ktoré svieti priamo na monitor a neviem sa pred ním dobre ukryť, či jednoducho chuť vidieť okolie a vykašľať sa na prácu. :D
  … a v neposlednom rade to, že ak potrebujem niečo riešiť so slovákmi, tak často potrebujem niekoho doma otravovať, nech niečo zabezpečí a nemôžem sa osobne stretnúť s obch. partnerom, nech si aspoň trošku vybudujeme vzťah.

  Mám rád cestovanie, ale také, keď človek naozaj cestuje a užíva si navštívené miesta a nie len pracuje z mimo domova… :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   „Slabý internet, alebo hluk a slnko, ktoré svieti priamo na monitor a neviem sa pred ním dobre ukryť, či jednoducho chuť vidieť okolie a vykašľať sa na prácu. “ – nomádenie v kocke :)

   Úplne si to zabil tou poslednou vetou. Nomádenie spôsobilo tak akurát to, že už sa teším na normálnu prácu a normálne cestovanie. Nie na tento čudný mix :D

   Odpovedať
 4. Ria

  Palec hore za všetko! Za ú
  úprimnosť, za odvahu, za krásnu manželku, za múdre slová, za rozšírenie obzorov, za príjemné minúty pri čítaní… Skrátka, som Váš fanúšik a veľmi vám držím päste vo všetkom do čoho sa pustíte.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za krásny komentár :)

   Teším sa, že sa vám článok takto páčil :)

   Odpovedať
 5. Lukas

  Dobre pises Roland :). Zhruba podobne dovody, preco travim ovela viac casu na Slovensku, kde pracujem a nadrobim si – je to tu lacnejsie, som tu efektivnejsi (zazemie), mam tu blizkych. Potom to na niekolko mesiacov zavesim na klinec a idem si pocestovat / zit niekde inde – bez prace. Potom sa vratim a pilne makam dalej.

  Dolezite je si vediet nastavit zivot slobodne podla seba – nemusi to byt podla nejakej definicie (ci uz digitalny nomad, cestovatel, podnikatel, karierista atd).

  Dik za uprimny clanok!

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem Lukáš, od teba sa to veľmi cení :)

   Asi to budem riešiť rovnako ako ty. Neviem, či pôjdem do takej exotiky ako ty, ale tiež vidím ako najlepšiu kombináciu prácu na Slovensku a oddych / cestovanie v zahraničí.

   Odpovedať
   • Lukas

    Exotika nemusi byt, letenky tam su drahe :). Momentalne tiez obzeram moznosti na Tenerife a okolitych ostrovoch – podnebie skvele, hory, plaze a da sa tam lahko letiet :)

    Nech sa dari!
    Lukas

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

     Kanárske lákajú aj nás. Hlavne kvôii tomu, že je to blízko a netreba tam byť pol roka len kvôli tomu, aby sa cena za letenky trochu rozložila :)

     Keď tam pôjdeš, tak potom daj vedieť, ako sa ti páčilo :)

     Odpovedať
    • Hanka

     Ahoj Rolande,blog sleduju déle, takže o tomto článku vím delší dobu, proto jsem ho vzpomenula i v mém nejnovějším článku https://nanomadskestezce.cz/jak-drahe-je-pracovat-na-cestach/, kde právě shrnuji Jak drahé je vlastně to pracování na cestách… Vzala jsem svá čísla i dalších nomádů… Chápu, že každý má jiná očekávání, proto třeba já necestuju dlouhodobě, ale spíše každý měsíc krátce. Měj se. Hanča

     Odpovedať
     • Roland Vojkovský

      Ahoh Hančo,

      ďakujem za komentár, aj za odkaz v tvojom článku. Ten článok je super. :)

      Odpovedať
 6. Honza

  Výborně píšeš, Rolande, skvěle se to čte. Máš ten moderní styl, který je potřeba na blogy.

  No a teď, po této zkušenosti, jsi ještě navíc dospělý. Fakt. Teď.

  Vítej v klubu!
  A držím palce.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Díky moc, Honzo :)

   Páči sa mi to o tej dospelosti. Naozaj sa už vďaka Ázii už necitím ako dieťa. Veľmi veľa mi to dalo :)

   Odpovedať
   • Honza

    Cynicky řečeno, dospělost je samé zklamání :-)
    Ale samozřejmě tě to posune.
    Jak jsi psal, ujasnil sis pár věci. Je to o poznání světa a poznání sebe.

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

     „Cynicky řečeno, dospělost je samé zklamání :-)“ – ani neviem prečo, ale úprimne ma to rozosmialo :D

     Ďakujem za spríjemnenie dňa :)

     Odpovedať
 7. Zuzič

  Toto ber len ako feedback, clanok v pohode ale nechapem tie ceny..to mi nejak nevychadza. Najprv 700/mesiac potom 900 a potom cena za dvoch 1500eur a potom na Slovensku prezijete za 800? Za dvoch ci za jedneho? Ak za dvoch tak to co byvate v Leopoldove?:D (no offense).

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Pohoda Zuzka, rád vysvetlím. Všetky ceny sú za 2 osoby.

   700€ – v Chiang Mai, Thajsko. Bez leteniek, poistenia, extra výdavkov a bankových poplatkov.

   900€ – Danang, Vietnam. Tiež bez leteniek a ďalších vecí.

   1500€ – toľko nás cca reálne vyšlo nomádenie na jeden mesiac. Vrátane leteniek a všetkého.

   800€ na Slovensku – nie každý žije v Bratislave. Za 800€ si v pohode vyžiješ napr. v Košiciach. Ale všetko záleží od životného štýlu. Ak by sme každý piatok strávili v meste, tiež by to bolo vyššie číslo :)

   Odpovedať
   • Luki

    ..:D prestahuj sa do Prahy ako ja. z tych 800 este 200 usetris a krasne ubytko zozenies

    Odpovedať
 8. Adrian

  Asi prvý reálny pohľad na nomadenie a jeho tienisté stránky. Som veľmi rad za takýto triezvy pohľad :)

  Odpovedať
 9. Barbora

  Skvelý, úprimný článok. Som tiež introvert a preto nadväzovanie vzťahov je pre mňa skor nepravidlom ako pravidlom. Z toho dôvody by digitálne nomádstvo nebolo vôbec pre mňa, hoci človeka to láka, pretože ľudia, ktorí sú tak šťastní, to veľmi pekne “opisujú”. Ale nehodí sa to pre každého, rovnako zastávam názor, že mať nejaké pevné miesto, a na pár mesiacov/mesiac to namieriť niekam inam. :) Prajem veľa štastia.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za komentár, Barbora :)

   Presne, o nomádení každý píše len v dobrom. Na fotkách je to krásne a potom si ľudia myslia, že všetko je pekné, stále je slnečno a každé jedlo stojí euro alebo menej :)

   Aj tebe všetko dobré!

   Odpovedať
 10. Alexander

  Skvelý článok, Roland. Ja som v 90-tých rokoch precestoval USA krížom – krážom autobusmi Greyhound, takže mám pochopenie pre cestovateľov. A keď som počúval o digitálnom nomádstve, alebo o podnikaní z pláže, tak som si vravieval – cestovať tam a poznávať to tam, to je skvelé. Ale makať na pláži a zarábať tam peniaze?!? To je pre mňa skôr za trest. Ja som za to, že keď pracovať, tak pracovať a keď dovolenkovať, tak dovolenkovať.
  Váš článok ma utvrdil v tom, že teraz je proste “móda” digitálneho nomádstva, ktorá opadne a ľudia sa po chvíli začnú znova správať normálne. Až na tých, ktorí sa nezačnú :-)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za komentár, Alexander :)

   Presne ako píšete: „Ja som za to, že keď pracovať, tak pracovať a keď dovolenkovať, tak dovolenkovať.“

   Už sa veľmi teším ako prídem na Slovensko, budem naplno makať a potom pôjdem niekam na pár dní a poriadne si to užijem. Bez práce, bez emailov :)

   Odpovedať
 11. Dušan

  Ahoj, pekný článok.
  Ako píšeš, cestovať sám a nadväzovať priateľstvá je pre extrovertov. Už keď je viacej kamošov, človek sa osmelí. Ak pravda, sa chce zoznamovať…
  Tiež som zažil únavu z presunov, ale k tomu to patrí. Niekedy aj pri presune je zábava, a čo vidieť. Možno doma oddýchneš a znova ťa bude lákať byť na ceste? Nezahadzuj flintu do žita :-))
  A palec hore, splnili ste si sen. Niekto len sníva…
  Prajem veľa úspechov. A ďakujem, aj na tvojom blogu som sa inšpiroval si vytvoriť vlastné stránky.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Dušan, ďakujem za komentár :)

   Pred pár rokmi som sa ešte bral za extroverta, ale postupne som „zintrovertnel“.

   Asi to bude tým, že som si našiel dlhodobý vzťah a celkovo si vytvoril niekoľko hlbokých priateľstiev. Teraz mám pocit, že na cielené (nútené?) zoznamovanie sa nemám dôvod.

   Samozrejme, na konferenciách a meetupoch je to iné, pretože tam viem, že si mám s ľuďmi čo povedať :)

   „Možno doma oddýchneš a znova ťa bude lákať byť na ceste? Nezahadzuj flintu do žita :-))“ – toto je veľmi možné. Sme ešte príliš mladí na to, aby sme hovorili, že už nikdy nič také nespravíme :)

   Som rád, že ti môj blog pomohol a inšpiroval ťa! Keby si v niečom potreboval poradiť, pokojne napíš.

   Odpovedať
 12. Diginomad

  Ono to vždycky závisí na lidech a okolnostech. Jet z fleku do Ázie je docela šupa na první podobnou zkušenost.

  Problém je, že na Slovensku “znáš systém” – prostě víš co a jak udělat a máš síť lidí, co tě podrží. Ne každý vydrží nápor v cizině, nejistotu, různé problémy (které vždycky nastanou). Digitální nomádství není univerzální řešení pro všechny, spoustě lidí to prostě nevyhovuje. Může ti to spoustu věcí dát, ale není to zadarmo.

  Další věc, pokud nemáš zajetý a vyladěný byznys – tzn. finance, práce na dálku, procesy – tak je výlet do Ázie jen další stres. Krom stávajících problémů si vyrobíš další a prostě to nejde jak by mělo. Je lepší začít pomalu, než do toho hupsnout na 5 měsíců po hlavě.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Zbyňku, ďakujem za super komentár :)

   Máš na to celé zrelý pohľad. Určite treba mať vyladený biznis. Ja som už z onlinu mal príjmy, o ktorých som si myslel, že budú stačiť. Nestačili. Úspory mi zachránili prdel :)

   Čítal som názor, že keď zarábaš 600€ cez internet, tak už si nomádenie môžeš dovoliť. Podľa mňa je to príliš málo a na to, aby si mal pohodu potrebuješ aspoň 800€ (ak si sám).

   Na druhej strane sme boli týmito vyššími výdavkami pritlačení k tomu, aby sme zarábali viac. V Ázii sme v podstate začali zarábať 2x toľko ako na Slovensku.

   Určite bola chyba do toho skočiť takto po hlave. Proste som bol príliš namotaný na Chiang Mai a „ultralacnú“ JV Áziu všeobecne. Vedel som, že letenky budú drahé a tak som to chcel rozložiť na viac mesiacov.

   Ako píšem v závere článku, ak by som mohol vrátiť čas, najprv si nomádenie vyskúšam niekde v Prahe alebo na Kanároch.

   Odpovedať
 13. Jirka

  Výborný článek!

  Vidím to úplně stejně, byl jsem loni s přítelkyní 3 týdny na Bali a prožíval jsem to velmi podobně, jako to píšeš v článku. ;-)

  Díky za článek.

  Odpovedať
 14. Miška K.

  Super článok, Roland. Vlastne, – tak ako vždy. ;) Ďakujeme za úprimnosť, aj za všetky tipy, ktoré dávaš, lebo nám vždy ukážu niečo nové..! :)

  Odpovedať
 15. Patrik Gajdoš

  Za mě zatím nejlepší článek, který jsi napsal.

  Cením faktu, že se s tím moc „nesereš“ a nemáš problém být vůči digitálnímu nomádství i kritický v době, kdy spousta jiných bere tento životní trend jako modlu. Každej by si podle mého měl život nastavit dle svých možností a priorit. Co sedne jinýmu, nemusí nutně sedět druhýmu. Proto je dobrý, že jste do toho šli. Bez toho bys nikdy nezjistil, jestli ti to skutečně sedne, nebo ne.

  U článku se mi nejvíc líbí, žes do toho šikovně vložil vlastní emoce. Úplně z toho cítím tebe jako osobnost. To moc lidí neumí. Těším se, jestli bude možnost tě někdy potkat i osobně. :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Fuuu, ďakujem veľmi pekne, Patrik :)

   Úplne súhlasím, že z nomádstva sa stala modla. Hovorí sa len o tých pekných veciach a tie menej pekné sa väčšinou zamlčia.

   Verím, že sa čoskoro stretneme aj osobne. Neviem, či budeš mať niekedy cestu do Košíc, ale možno by sme sa mohli stretnúť aj niekde v ČR. Kde vlastne si?

   Odpovedať
   • Patrik Gajdoš

    Já bydlím na jihu Čech :) Pokud bys jel náhodou na nějakou zajímavou konferenci a já tam měl taky cestu, tak není problém dát řeč. By se alespoň spojilo příjemný s užitečným :)

    Odpovedať
 16. Míša Gřešková

  Už dlouho čtu tvůj blog a vždycky jsem si říkala: wow, ten kluk je fakt dobrý! Řekla bych, že ale po tomhle článku smekám ještě více.
  Já bych upřímně cestovat chtěla, a fakt, že k práci potřebuju jen notebook a wifi je polehčující okolnost. Jak ale píšeš, podle mě je šílený rozdíl mezi tím sbalit notebook a diář a nebo plavky a opalovací krém a na 3 týdny se vyvalit u moře. Hodně lidí si to ale neuvědomuje a jsem moc ráda, že existuje článek, který mi mé úvahy potvrzuje. A že lidi možná trošku vystřízliví z té perfektní představy “perfektních instagramových příspěvků” jako pohledu na digitální nomádství.
  Každopádně je super, že sis tak mladý dokázal splnit tak velký sen. A přeji mnoho dalších úspěchů :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za komentár, Míšo :)

   Som veľmi rád, že ti môj článok pomohol a potvrdil to, čo si si myslela.

   Tie perfektné instagramové príspevky sú presne tým dôvodom, prečo sa z nomádenia zrazu stal vysnívaný životný štýl. Nomádenie má výhodu, že na fotkách vyzerá úžasne. Lebo odfotíš len to, čo sama chceš.

   Tak ešte raz ďakujem a aj tebe veľa úspechov! :)

   Odpovedať
 17. Dodo

  Ahoj, strašne nerád opakujem to, čo tu už napísalo asi 20 ľudí predo mnou ale toto je fakt podarený článok. Nie každý je ochotný takto otvorene priznať, že niečo nevyšlo na 100% podľa jeho predstáv, mnohí ľudia tienisté stránky zamlčujú a len postujú plážové fotky, nech ostatní závidia. Navyše sa to veľmi dobre čítalo.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Dodo,

   veľmi ma potešilo, že si sa prekonal a predsa len to napísal :)

   Pekný postreh s tým, ako majú ľudia problém priznať, že im nieco nevyšlo. Mne nomádenie vyšlo asi tak na 50%. Zažil som si plno skvelých vecí a plno vecí, ktoré boli nepríjemné. Môj bankový účet mi za nomádenie tiež práve neďakuje :D

   Odpovedať
 18. Aďo z marushka.sk

  Cítim to podobne, no Ty si to naviac pekne zhrnul! V súčasnosti je sexy písať o všetkom viac pozitívne, aby sa to ľuďom páčilo a malo veľkú čítanosť. Taký zážitkový “Photoshop”, kde sú nakoniec veci žiarivejšie, tráva voňavejšia a ksichty bez vrások.

  DigiNomádi sú v médiách prezentovaní ako hrdinovia modernej doby, neviazaní a bez problémov, no skutočnosť je často iná. Nie vždy, ale často. Vďaka za článok.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Zážitkový Photoshop je super pojem na to, čo sa deje na sockách :)

   Ja som tiež najprv chcel patriť k „hrdinom modernej doby“. Chcel som tie rozhovory na Refresheroch a Startitupoch o tom, aké je nomádenie mega cool. Po tomto článku už ma asi nikto neosloví. Fňuk. :D

   Odpovedať
 19. Radka

  Skvělý upřímný článek, moc mě potěšilo, že se najde i někdo, kdo řekne, že tenhle insta-digi-vyšperkovaný a vysněný život není pro něj a nestydí se za to. Jednak gratuluju k odvaze, že jste to vůbec zkusili, a pak k tomu, že jste si dokázali přiznat pravdu a udělali pomyslný krok zpět. Jakkoliv takový život vypadá lákavě, věřím tomu, že není pro každého. Při čtení tvého článku jsem si zkusila představit, jak musím měsíce všechno vyhledávat na internetu, k němuž navíc nemám neustále přístup, jak jsem obklopena lidmi, s nimiž si kvůli jazykové bariéře nerozumím a všechno, na co jsem zvyklá a v čem jsem vyrostla, je daleko. Taky jsem introvert a seznámit se jen tak s někým není snadná záležitost, takže ačkoliv tohle nomádění vypadá skvěle, nikdy jsem vážně neuvažovala nad tím, že bych to udělala. Pro tebe zkušenost k nezaplacení, pro mnohé rady k nezaplacení. Cestování mám ráda, ale není nad to se pak vrátit domů mezi své.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Radka, ďakujem za peckový komentár :)

   Ten pomyselný krok späť bolo inak celkom ťažké rozhodnutie. Mali sme v pláne tu ostať ešte minimálne mesiac, ale nakoniec sme si museli priznať, že to nie je pre nás a povedať to rodine. Celkom si užili ten „My sme vám to hovorili“ moment :)

   Introvertom sa jednoducho nomádi oveľa ťažšie. Napríklad taký Milan z bezmapy.com je totálny blázon a extrovert, ktorý nemá problém s ničím. Ja cudzím ľuďom neverím a väčšinou sa s nimi odmietam rozprávať :D

   Odpovedať
 20. Matej

  Oceňujem tento blog, digitálne nomádstvo je teraz strašne in a cool. Kedže som čo to pocestoval, tak viem, že nie všetko je v skutočnosti tak super ako sa tvári a že predsa len doma je doma. Robiť na pláži vnímam skôr ako trest, mne sa to vlastne nikdy ani nepodarilo.

  Vec čo sa v blogu nespomína – ak som správne pochopil, cestoval si aj s priateľkou, nerozbilo vám to vzťah? 5 mesiacov sami dvaja je dosť záhul, viem si predstaviť sám za seba, že by to bolo príliš a nezvládol by som to – ponorková choroba.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Robiť na pláži je nezmysel, ale to hovorí aj väčšina nomádov. Už iba tí „najväčší“ nomádi sa fotia s Macom na pláži :)

   S tým vzťahom to je skvelá otázka!

   Vzťah nám to nerozbilo. Dokonca sme si o dosť bližší. Ale niekedy to predsa len bola ponorka, hádky, krik, plač a pomalé udobrovanie. A áno, asi to bolo častejšie ako na Slovensku.

   Tiež sme to zažili kopec „existenčných stresov“. Také to keď hodinu hľadáš reštiku a všade len seafood za ceny ako v Austrálii. Alebo keď je v krajine najväčší sviatok, skoro všetko je zavreté a ty nemáš ani motorku, ani čo jesť :D

   Odpovedať
 21. Daniel

  Dobrej článek, díky za něj. 2 měsíce na Filipínách nám daly podobný pohled na nomádění. Jenže já jsem pracoval spíše nárazově a snažil se maximum věcí automatizovat. Je mi jasný, že většina lidí si digitální nomádství hodně idealizuje, avšak souhlasím s tím, že přesto by to člověk měl zkusit, protože si alespoň uvědomí, co je pro něj skutečně důležitý a čeho si můžeme tady u nás vážit, místo nadávání na politiku u piva (což je běžné hlavně v Česku).

  Jinak my se chystáme na další cestu na konci roku, kde chci zkusit reálně pracovat. Jaké místa bys doporučil v Thajsku v poměru cena:výkon:zážitky? Díky.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Danieli, ďakujem za komentár :)

   Presne tak, vďaka nomádeniu si oveľa viac vážim „samozrejmosti“, ktoré som mal na Slovensku.

   K tvojej otázke – Chiang Mai je v pomere cena:výkon:zážitky úplne top. Ťažko by si v Ázii hľadal vhodnejšie miesto. V okolí je dostatok zážitkových vecí (napr. Sticky Waterfalls). Len tam nie je more, no :)

   Potom som tiež počul skvelé veci o Koh Lante, ale osobne som tam nebol.

   Odpovedať
 22. Marek

  pekne zhrnute. inak k tomu kurzu – banky maju zle rates, ale ked pouzivas sluzbu ako napr revolut.com mas kurz taky ako pise google. mne to rocne usetri niekolko tisic euro ..

  Odpovedať
 23. roott

  Zaujmalo ako to mas socialne a danovo vyriesene kek podnikas zo zahranicia viac ako isty 183 dni v roku mal by si tam zalozit prevadzkaren (a platit miesrne dane atd)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Všetko, čo by som platil na Slovensku (napr. odvody do ZP) platím aj keď som tu. Uisťujem ťa, že žiadny nomád nemá spravenú prevádzkareň v inej krajine :)

   Odpovedať
 24. andy

  Odporucam Kanare. Nemusis riesit viza a mas tam cely rok teplo. Ja sa tam citim ako doma a ked to mam porovnat so Slovenskom, tak lepsie. Spanielska kultura je mi blizka, pocasie je moja priorita, ludia su prijemni a je tam vela turistov, cize zapadam. Zijem obcas tu a obcas tam, kedze cesta je 5 hodin a letenky su lacne. Takto sa nemusim nicoho vzdavat. Robim to tak uz 7 rokov.

  Odpovedať
 25. andy

  Este by som ti poradil, ze nesustreduj sa na to, kde zit, aby si usetril, ale ako viac zarobit. Ked som prvykrat odisiel zit na Kanare, zarabal som akurat na nutne naklady + sportove aktivity, co mi sice stacilo na fajn zivot, ale prinasa to so sebou toto:

  1) Ako si spominal aj ty, musel som stale nieco riesit. Hladat co lacnejsie ubytovanie, dopravu, letenku kupovat mesiac dopredu, restiku za dobru cenu a vela inej logistiky.

  2) Nechcelo sa mi pracovat pri plazi, casto som sa do prace musel nutit a prokrastinoval som, co malo za nasledok stagnaciu.

  Digitalny nomad + malo alebo priemerne vela penazi tak moze byt utrpenie. Co sa vsak stalo je, ze som casto obdivoval zivot tych, ktori uz tie peniaze maju, nakupili si tam pekne vily a chodia tam zimovat. A strasne ma motivovala predstava zit v peknej stvrti s vyhladom na ocean. To ma nakoplo tak, ze som sa na nejaku dobu od spolocnosti odizoloval a makal. Za 3 roky som uz zarabal 10x viac. Co sa zmenilo:

  1) Neriesim, co kolko stoji, lebo viem, ze pri mojich zivotnych navykoch nikdy neminiem viac, ako zarobim. Letenku kupujem par dni dopredu, restiku si vyberiem tu, ktora sa mi najviac paci, na upratanie zavolam upratovacku, chodim taxikmi, na byvanie si vyberiem viacizbovy bungalow co najblizsie k centru a k plazi a sucasne v tichej lokalite. Tato kombinacia sa velmi tazko hlada.

  2) Ako som zistil na sebe, ak sa ti nechce pracovat, je to preto, ze musis urobit ulohu, ktora ti pride nudna, uz si to niekedy robil, nic nove sa pri tom nenaucis a vedel by si to dat robit niekomu inemu. Ale kedze najprv musis urobit tu ulohu, odsuvas vsetko…
  Vyssi zisk mi umoznil viac outsourcovat, co ma fakt nebavi robit a potom sa viac mozem venovat tomu, v com som dobry (odporucam Tim Ferris: 4 Hours Work Week).

  Vela ludi ti povie, ze viac penazi ta neurobi stastnejsimi, je to take moderne hipsterske tvrdenie. Ja by som im vedel oponovat.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Andy, z tvojho komentára by sa dal spraviť článok plný skvelých tipov. Ďakujem!

   V tom, že sa mám sústrediť na to, aby som viac zarobil a nie šetril máš úplnú pravdu. Za rok 2017 mám za cieľ zarobiť 2.5x toľko, ako som zarobil za 2016. Zatiaľ sa mi to darí. Myslím, že ciele pre rok 2018 budú podobné :)

   Na Slovensko sa tešíme hlavne kvôli tomu, že sa budeme môcť lepšie sústrediť na budovanie podnikania. Dobrý internet 24/7 a menšie náklady. Nejde len o tých „pár stovák“, ktoré ušetríme. Skôr ide o tú psychickú pohodu, kedy sa môžeme sústrediť na veci, ktoré zarobia peniaze povedzme o pol roka.

   Gratulujem k tomu, že už neriešiš, koľko čo stojí a nemíňaš tak zbytočne čas a energiu na to, aby si našiel najvýhodnejšiu možnosť. V podstate to isté mi povedal aj nomád Matouš Vinš. Keď zarábaš oveľa viac ako potrebuješ, tak si letenku kúpiš za 5 minút a nepremýšľaš nad tým 4 dni :)

   Odpovedať
   • andy

    Minimalizovat naklady bola aj moja strategia, lebo je to sposob ako sa vymanit zo zacarovaneho kruhu: menej penazi => viac logistiky => menej casu a energie na pracu a budovanie skillu => menej penazi. Logistika je vysavac energie a hlavne preto sa jej snazim vyhnut. Ja som minimalizaciu nakladov nasiel prave na Kanaroch. Tam som v case krizy nasiel bungalow so zahradou rovno pri plazi za podobnu cenu, ako som platil v BA v podnajme a podpisal som zmluvu na cely rok. Bolo to mimo hlavnych miest a chodil som na bicykli. Vtedy mali v komplexe vsetko prazdne a problem zohnat ludi. Este mi aj vymalovali a ked som rozbil okno, zadarmo mi ho vymenili. :) Potom som tam zacal makat v priemere 80-100 hodin do tyzdna. Niekolkokrat denne som si isiel zaplavat alebo zabehat, inac by som nevydrzal pracovat kontinualne s rovnakym nasadenim. To bola hlavna vyhoda pracovat na ostrove – da sa za 15 minut poriadne vysantit, zresetovat a vratit sa k praci. Bol to docasny zivotny styl, neskor sa mi uvolnil cas a mohol som zacat iny projekt. Ked zijes dlho na jednom mieste, tak to ma aj socializacne vyhody, napriklad stretavas pri potapani tych istych ludi. Ja som sa este pred odchodom zacal ucit aj spanielsky. Celkove naklady som vsak mal nizsie ako v BA. Samozrejme praca a ubytovanie v coworking centrach je o inom – tie ceny su premrstene.
    Co sa tyka tych cielov, nikdy nevies, kedy pride dalsia kriza, preto si “rastove” ciele nedavam, skor si davam ciele, co chcem kedy stihnut urobit alebo sa naucit. Zisky su automatickym dosledkom a casto prekvapenim. Tento pristup ma konkurencnu vyhodu voci tym, ktori robia nieco podobne kvoli zisku a potom to predcasne opustia, lebo nezaraba alebo nezaraba podla ocakavani.

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

     Makať 80-100 hodín za týždeň si neviem predstaviť. Fakt klobúk dole, že si to zvládol :)

     Obdivujem, ako si si vedel ušiť život podľa tvojich potrieb. O niečo podobné sa už o pár týždňov budem snažiť aj ja, ale na Slovensku :)

     Ten tip s cieľmi je dobrý, budem na to myslieť!

     Odpovedať
  • Aďo z marushka.sk

   Ja mám na margo známeho tvrdenia “nie menej míňaj, ale viac zarob” jeden point ktorý nemám sám v sebe doposiaľ vyriešený. Z hľadiska trvalo udržateľného rozvoja na planéte to totiž nie je moc šťastný smer. Pred 20 rokmi by ste ma vysmiali úplne (asi aj ja sám seba :), no teraz to už tak smiešne nie je.
   Treba AJ optimalizovať výdaje. Treba premýšľať nad dôsledkami..

   Odpovedať
   • Roland Vojkovský

    Dobrý point, Aďo.

    S optimalizovanými výdavkami sa aj ľahšie žije. Môžeš si dovoliť pracovať menej (alebo na veciach, ktoré ťa viac bavia) a máš menej stresov.

    Inak, práve som začal trackovať všetky výdavky a zatiaľ ma to baví. :)

    Odpovedať
 26. Crazy sexy fun traveler

  Pekne si to napisal, Roland. Ale dost sa cudujem, ze sa vam nomadstvo nepacilo. Teda o vsetkych ”nevyhodach” a ”stresoch” nomadstva viem, ale vela suvisi priamo s cestovanim, nielen s nomadstvom. Ja tak zijem uz skoro 7 rokov a vyhovuje mi to. Ale suhlasim, ze ked cestujete ako par, streneme menej ludi ako ked napr. ja cestujem casto sama :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za komentár, Alex :)

   Áno, veľa vecí súvisí priamo s cestovaním a tu v Ázii sme zistili, že dlhodobé cestovanie asi nebude pre nás. Myslím, že nám viac vyhovuje si na Slovensku „nadrobiť“ a potom ísť na 1-2 týždne niekam preč. Nie každý môže byť travel bloger :D

   Odpovedať
 27. Martin

  Skvělej článek. Gratuluji k prozření, že digitální nomádství je až druhým stupněm cesty.

  Odpovedať
 28. Jan

  Ahoj, pochvalnych komentarov mas dost, dodam len, ze sa mi paci strucnost clanku a to, ze ides priamo k veci.

  Kazdemu vyhovuje iny zivotny styl, ide len o to najst to prave pre seba. Osobne nie som digitalny nomad, iba som momentalne na rocnej stazi v USA – na jednom mieste. Do diskusie by som rad prispel tym, co som sa naucil za tychto par mesiacov – veci sa casom menia. Mal som obdobia (zhruba okolo 3. a potom 6. mesiaca), kedy mi bolo dost smutno za domovom. Tieto pocity vsak prejdu, zvyknes si, prisposobis sa, zmenis sa. Zakladom je neidealizovat si nejaku krajinu alebo miesto – vsade su nejake problemy, kazde miesto zovsednie. Niekde vsak moze byt o kusok lepsie a napr. pre mna by nomadstvo bolo nastrojom ako vyskusat viac miest a najst si favorita, kde ostat dlhsie.

  Kolko si vlastne celkovo bol v zahranici? Su to tie 3 mesiace spominane v uvode?

  Neuvazovali ste aj s priatelkou skusit to dlhsie na jednom mieste? Ono casom veci maju tendenciu zlepsit sa :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za komentár, Jano :)

   „Zakladom je neidealizovat si nejaku krajinu alebo miesto – vsade su nejake problemy, kazde miesto zovsednie.“ – to je asi dôvod, prečo nomádenie nesplnilo moje očakávania. Trefne napísané :)

   V zahraničí som teraz 5. mesiac a áno, tie pocity smútku prichádzajú a odchádzajú. V čase, kedy som písal tento článok boli pre mňa asi najsilnejšie. Teraz je to znova o trochu lepšie :)

   My by sme radi ostali niekde aj dlhšie, ale všade v Ázii (aspoň tam, kde je to „lacné“) potrebuješ víza a tie dostaneš tak na 1-3 mesiace. Teda asi okrem Bali, ale to nás veľmi neláka.

   Odpovedať
   • Jan

    Takze uz 5 mesiacov, slusne :)
    Na tie viza som uplne zabudol, no jasne, to je dost limitujuce, sakra. Ale teda klobuk dole ze ste to nevzdali zatial. Drzim palce v dalsich dobrodruzstvach! :)

    Odpovedať
 29. Jirka

  Super článek! Mám z toho po své půlroční zkušenosti na Kanárech dost podobný pocit, i když tedy je to přeci jen podobnější prostředí pro nás Evropany (Kaufland tam ale nemají, jen Lídl :D). Skloubit totiž poznávání nového místa, nové kamarády, surfing a do toho ještě pracovat mi šlo fakt těžko, což víceméně vedlo k tomu, že jsem za celou dobu vyloženě odpracoval fakt jen pár dní. Nemůžu říct, že bych si to neužil, ale dlouhodobě to prostě nefungovalo, pro příště radši doma víc máknu a pak si to pojedu někam relativně bezstarostně užít :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za komentár, Jirko :)

   Je ťažké pracovať, keď všetko okolo tebe je také lákavé. Potom je tiež problém, keď je pre teba všetko drahé a vtedy musíš pracovať viac ako by si chcel. Aj keď nechceš.

   Preto to tiež chcem riešiť tak ako ty. Doma viac makať a potom si niekde užiť :)

   Odpovedať
 30. Karol

  Super článok, ono ak človek nemá pripravený základ, či celé podniaknie už zo Slovenska, tak aj na cestách je to horšie. Najlepšie je vedieť sa vypnúť na 2,3 mesiace a len cestovať, aby človek si aj niečo užil. Ako píšeš je to podľa každého osobnej preferencie a najefektívnejšie mi vychádza model zarobiť doma, kde sa dá s poriadny,m hardwarom, 2 (3) monitormi, kontaktom s klientom zarobiť výrazne viac a následne cestovať off úplne alebo len udržiavať komunikáciu, či výsledky sledovať / reportovať. Všetko závisí aj od špecializácie a niektoré veci sa dajú realizovať v pohode zo zahraničia. Prajem veľa zdaru a podľa mňa časom zistíš, že čo si si zvolil je najlepšie (hlavne pre teba). :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Vďaka, Karol!

   Ja som ten základ mal, bohužiaľ som neodhadol, koľko to bude NAOZAJ stáť.

   Úplne súhlasím, že na Slovensku sa dá zarobiť oveľa viac. Keď je človek vo svojom prostredí, tak má viac energie na prácu. Aspoň ja to tak mám.

   Ja síce 3 monitory nemám, ale neviem sa dočkať, kedy sa už konečne budem môcť pracovať za stolom s pohodlnou stoličkou z pohodlia domova :)

   PS: Pozeral som tvoj blog. Vyzerá to zaujímavo! Podľa všetkého máš kopec zážitkov, ktoré 99% ľudí nikdy mať nebude :)

   Odpovedať
 31. Janino

  Výborný článok, poučné komentáre,… myslím, že tým extrovertom a introvertom si presne trafil klinec po hlavičke. Na nomádstvo treba mať povahu tak ako ísť pracovať do zahraničia. Niekomu sedí jedno, inému iné. Zdieľam článok na FB, tak sa mi páčila jeho úprimnosť :)

  Odpovedať
 32. Barbara

  Toto je naozaj clanok k veci! Digitalne nomadstvo ozaj nie je pre kazdeho. A ak si niekto mysli ze je to jednoduche zavesit vsetko na kliniec a odletiet na druhy koniec sveta s tym ze vsak “zarobim si v kaviarni”, je dost na omyle.
  Pretoze ak chcete zarobit ozajstne peniaze online, urcite to netrva chvilu kym si vybudujete zakaznicku zakladnu, doveru a okrem toho vyprodukujete kvalitnu pracu popri stalom presuvani sa.
  Mne sa napriklad stalo ze som prisla uz o zopar dobrych klientov kvoli tomu, ze som prave musela riesit tie zatazujuce otazky digitalneho nomadstva ako je presun, ubytovanie, stahovanie a podobne. Ludi ktori s vami robia biznis ale nezaujima ze nemate prave teraz cas lebo ste v lietadle a ze budete mat cas o tyzden…
  Ak je niekto uspesny digitalny nomad, tak urcite je to preto ze ma vytvoreny biznis ktory uz “fici” este pred tym ako sa vyda na cesty alebo ma nasetreny vyssi obnos penazi… :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Barbara,

   v prvom rade prepáč, že mi odpoveď trvala takto dlho. Práve som sa vracial na Slovensko (trvalo to niečo cez 3 dni) a tak som robil len to, čo bolo nevyhnutné. :)

   Presne ako píšeš, klientov nezaujíma, čo práve teraz riešiš. Raz za čas sa im dá napísať a povedať im, že „práve cestujem do inej krajiny, potrebujem čas“, ale písať im to každý mesiac nie je práve skvelý spôsob, ako budovať vzťahy. :)

   Tiež máš pravdu s tým vybudovaným biznisom / našetrenými peniazmi pred prvou cestou. Osobne by som radil wannabe nomádov, aby z onlinu zarábali aspoň 1000€ mesačne pred tým, než začnú premýšať nad prvou cestou.

   Odpovedať
 33. Dalibor

  Ahoj Roland,

  skvelý, úprimný a hlavne realistický pohľad na to, že nie je všetko zlato, čo sa blyští.

  V živote som stretol viacero ľudí žijúcich v zahraničí, ktorí keď sa mali prísť ukázať domov, tak rýchle nakupovali značkové oblečenie a dokonca aj autá, len aby vytvorili ilúziu, že tam “vonku” im je lepšie, pričom to tak ani z ďaleka nebolo.
  Málokto vie prekonať svoje ego a vyjsť s pravdou “na bubon”. Veď to sa predsa spoločensky “nenosí” a každý ktorý len na chvíľu zapochybuje a ide proti “prúdu” je už “looser”.

  Sledujem dianie okolo digitálneho nomádstva, aj keď vzhľadom k svojej pracovnej orientácii, len tak okrajovo. No a čo som mal doteraz možnosť zachytiť, boli len samé superlatívy a “ružové obláčiky” nad touto formou životno-pracovnej existencie. Určite je to skvelá možnosť bytia, ale ako všetko v živote, tak ani toto nie je vhodné rovnako pre všetkých. Či už z mentálnych alebo jednoducho profesných dôvodov.

  V poslednej dobe som zachytil aj viacero článkov o digitálnom nomádstve už aj v našich mainstreamových médiách, no v žiadnom z nich neboli publikované informácie podobné tým, ktoré spomínaš v príspevku.

  Tu sa teda úplne ponúka otázka, či si neuvažoval o tom, že túto vašu skúsenosť ponúkneš rovnako médiám a trochu “zreálniš” informácie prezentované o digitálnom nomádstve.

  Možno by si tým mnohým pomohol. ;-)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Vďaka za zaujímavý komentár, Dalibor.

   Prepáč, že mi odpoveď toľko trvala, ale práve som sa vrátil z Oravy, kde sme si boli na pár dní oddýchnúť. Nenomádil som tam, takže ti píšem až teraz :)

   Ja zase poznám jedného človeka, ktorý žije v Anglicku niekde na ubytovni s robotníkmi, šetrí, kde sa dá a potom príde na Slovensko a kupuje VŠETKO. Ale len keď je s ľuďmi a len keď sa môže pochváliť, že takto si v Anglicku žije každý deň :D

   Ten nápad s médiami je dobrý. Doteraz mi to vôbec nenapadlo. Keď som išiel nomádiť, tak som sa už videl vo všetkých tých mainstreamových médiach ako najmladší digitálny nomád zo Slovenska. Keď som publikoval tento článok, povedal som si, že na média môžem zabudnúť. Budem nad tým premýšľať. :)

   Odpovedať
 34. Lukáš Podracký - Dobrocesty.sk

  Veľmi dobrý článok, cítiť z neho tie tvoje pocity a vedel som si trochu z toho predstaviť čo asi prežívaš. Otvorený článok o tom, že každý sme iní a nie všetko je pre kazdeho :)

  Našiel som v tom aj hlbšiu myšlienku ako len digitalne nomadstvo. Poukazuje to na veci, ktoré chceme. Treba ísť za nimi a vyskúšat si to na vlastnej koži, aby sme v buducnosti nelutovali, že sme to neskusili.
  Každá skusenost aj niekedy bohuzial zlá, nás posuva byt lepšimi :)

  Ešte raz super :) článok ma miestami aj pobavil, ale prinutil ma sa zamysliet.

  Nech sa darí, ďakujem za predošlé články, ktoré nakopli konečne môj blog.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za komentár, Lukáš. :)

   Presne ako píšeš, je dobré ísť si za svojimi snami. Niekedy ich dosiahneš a zistíš, že si mega štastný a niekedy zistíš, že to tak super nie je. Ale keď to nespravíš, tak sa vždy len budeš pýtať „Čo by bolo, keby…?“ :)

   Odpovedať
 35. Patrícia Krausová

  Ahoj Rolo
  (Ľubo Ťa pod takým menom spomínal, tak Ťa tak budem volať aj ja, ak nevadí :),

  článok je to fajn, hlavne oceňujem úprimnosť a to, že si si splnil sen, ktorý si dlho nosil v hlave, aj keď to nedopadlo podľa Tvojich očakávaní. Ja síce cestujem a žijem striedavo v rôznych krajinách už takmer 4 roky, no nezarábam si online, čiže sa na mňa nevzťahuje tá “digitálna” časť nomádstva, a preto sa k nej ani vyjadrovať nejdem, ale predsa chcem ešte niečo poznamenať.

  V podstate si si svojich, nazvime to, chýb, resp. dôvodov, vedomý, prečo to tak dopadlo – to, že si nikdy predtým necestoval ďalej ako do Grécka a odrazu si sa vybral na iný svetadiel s úplne odlišnou kultúrou a predovšetkým to, že ste išli dvaja. Je vlastne jedno či idú dvaja ako partneri alebo kamoši, nikdy nespoznáš, nedáš sa do reči a neprihovoria sa Ti toľkí ľudia, ako keď ideš sám. No a to sa už dostávam k jedinej vete z celého článku, ktorá mi akosi vadila a to: “Neviem ako vy, ale ja mám problém nadväzovať priateľstvá s ľuďmi, ktorých už nikdy neuvidím. Nejako v tom nevidím význam.”

  Na jednej strane chápem, že to berieš inak, keď máš už manželku (zrejme aj ja budem mať v manželstve iné priority a inak sa socializovať ako teraz), na druhej strane som z úcty k hlbokým priateľstvám, ktoré som si počas svojich ciest vybudovala, jednoducho tento komentár musela napísať :)
  Neber to vôbec v zlom, ale niekedy práve aj z obyčajného prihovorenia sa sa vykľuje človek, s ktorým si natoľko sadnete a zblížite sa, že nebude pre vás problém sa v budúcnosti zasa niekde hoc aj na opačnej strane zemegule stretnúť, pretože to vaše priateľstvo za to jednoducho stojí. Nie je takých prípadov samozrejme veľa, ale sú.

  Prajem Ti veľa úspechov!

  Paťa

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Paťa,

   ďakujem za zaujímavý komentár. :)

   Zhrnula si to veľmi pekne. Som si vedomý, že svojim postojom k nadväzovaniu priateľstiev s ľuďmi, ktorých už nevidím, o niečo prichádzam. Viem, že to nie je ideálny mindset. Ale tak to proste cítim a článok bol v podstate moja spoveď. :)

   Tak ešte raz, ďakujem za komentár a aj tebe veľa úspechov!

   Odpovedať
 36. Jakub

  Ahoj Roland, skvelý článok a hlavne pravdivý. Aj keď 100 ľudí = 100 chutí, takto to bohužiaľ niekedy býva. Píšu o tom viacerí digitálny nomádi. Je veľmi ťažké adaptovať sa na takýto štýl života a hlavne to nie je pre každého. Cením si tvoju úprimnosť + detailnosť (ceny) a verím, že to niektorým ľuďom, ktorí majú skreslené predstavy o takomto štýle života trochu viac pootvorí oči. Pre mňa osobne super článok a hlavne podrobný. Tento rok som bol v Chiang Maii aj ja :-) ale iba v rámci dovolenky. Je to krásne mesto, ale dlhodobo si tam neviem predstaviť fungovanie. Asi by mi chýbalo more a chladný morský vánok na večer, tak ako na Ko Samui. Verím, že nájdeš to čo ti bude najlepšie vyhovovať a klobúk dole, že si sa vo svojom veku odhodlal na takýto veľký krok a životné rozhodnutie. Určite si inšpiráciou pre svojich vrstovníkov. Nech sa vám obidvom darí ;-)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za super komentár, Jakub. :)

   Digitálne nomádstvo sa podľa mňa príliš tlačí ako ideálny životný štýl pre väčšinu ľudí. A to je blbosť. Ak by som sa mal vyjadriť v číslach, tak by som povedal, že nomádenie je vhodné pre menej ako 20% ľudí.

   Vďaka za to záverečné povzbudenie. Aj tebe nech sa darí! :)

   Odpovedať
 37. Dorota

  Super článok! Určite budem sledovať ďalej!:)

  Odpovedať
 38. Tomas

  Mna by zaujimalo, co konkretne si ako digitalny nomad robil a kolko si pri tom realne vedel zarobit. Nie som digitalny nomad ale uz viac ako 6 mesiacov som na ceste okolo sveta a aj mimo JV Azie sa dostanem nakladovo nizsie a to zo vsetkym (viza, ockovania a pod., letim len ked nie je ina moznost), ci to ozaj nema zmysel nadrobit si doma a cestovat (full time) potom.

  Odpovedať
 39. Tomas

  Inac ja som z Medzeva, sme skoro susedia :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Tomáš, živil som sa hlavne týmto: https://vojkovsky.sk/web-ktory-zaraba/

   So zárobkom to bolo rôzne. Ak chceš hrubý odhad, tak na účet mi mesačne cinklo okolo 1000€.

   Z tých peňazí sa určite dá vyžiť aj ako turistický pár v JV Ázii, ale nám to veľmi nešlo. Pravdepodobne za to môže aj to, že obaja sme pomerne neskúsení cestovatelia. :)

   Medzev – zaujímavé, my máme chatu na Lucii. :)

   Odpovedať
   • Tomas

    Tak to znie ako celkom dobry budget, ale chapem ze ocakavania asi boli ine ako realita, mate vsak moj obdiv ze ste sa bez skusenosti vybrali prave tam. Dik za info, vidime sa na Lucii)

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

     Tie očakávania sme určite mali nadnesené. Ďakujem a možno sa raz naozaj stretneme. :)

     Odpovedať
 40. Petra

  Roland, super článok, veľmi veľmi oceňujem že si sa “nehanbil” si priznať, ako si to naozaj cítil.. Ja som si už prešla asi všetkými sklamaniami z tohoto životného štýlu, resp. “zobudením”. Nie je to VÔBEC také easy ako na fotkách, a ani také lacné.. už mi pekne začínajú liezť na nervy všetci tí digi nomádi čo predávajú rady “aj vy môžete takto žiť” atď

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za komentár, Petra. :)

   Tí digitálni nomádi, ktorí tento život predávajú ako tú najlepšiu vec od vynájdenia internetu ma tiež nenechávajú chadným. :D

   Odpovedať
 41. Ladislav F

  Klobuk dole , paci sa mi Tvoja uprimnost vo vypovedi , ale videl by som v tom okrem nomadstva aj ten nazor , ze mas nieco nasetrene a tak s a mozes vydat na cestu s urcitym badgetom.
  Ja vidim najvacsi problem v zdravi / zaludocne problemy, tropicke choroby / a bezpecnosti.

  Odpovedať
 42. Michal

  Ahoj, ďakujem za článok, presne toto som si potreboval prečítať! Potvrdilo sa mi presne to, čoho som sa obával a mám pocit, že sme dokonca dosť podobné povahy – tiež som v strese, keď niečo nemám pod kontrolou.

  Už cca rok pohrávam s myšlienkou, že by som sa dal na tento životný štýl (príjem mám ako-tak stabilný), no keďže ma láka skôr Európa, uvažoval som o cestovaní lietadlom alebo životom v dodávke.

  Na nomádstve ma najviac odrádza tá predstava, že si nebudem vedieť vyhradiť tie 4-5 h súvislého času, čo je základ stabilného príjmu.

  V každom prípade, nomádstvo alebo prácu na cestách beriem ako možnosť spoznať nové miesta s tým, že aj keď moja produktivita bude nižšia, nebude nulová a nebude ma tak mrzieť neodpracovaný deň (akýsi „syndróm neplateného voľna“ – zistil som, že nie som jediný živnostník, ktorý ním trpí :))

  V roku 2020 by som však chcel urobiť definitívne rozhodnutie a skúsiť to či ono, takže si držím palce a možno potom napíšem podobne úprimný článok, ktorý otvorí oči ostatným ľuďom :)

  Michal.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Michal,

   ďakujem za zaujímavý komentár. Pozrel som si tvoj web – zdá sa, že už aj slovenský trh sa posúva, keď sa môžeš brandovať ako „copwriter o (elektro)technike“ a nielen ako „copywriter“

   Keď budeš mať spísaný článok, určite mi pošli link, možno ho pridám aj medzi odkazy. :)

   Všetko dobré v 2020,
   Roland

   Odpovedať

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This