Môj rok 2022: Obrat pod očakávania, ale inak dobré

Týmto článkom sa vraciam k svojej starej láske – písaniu. Za posledné 3 roky som napísal presne jeden článok (aj to o SEO, ktoré nie je pre väčšinu ľudí práve hobby). Na to, že by ste stále na vojkovsky.sk našli aj grafiky ako táto (nižšie), to nie je práve dobrá vizitka.

Stará grafika na Vojkovsky.sk

Od 2015 do 2019 som vždy zakončil rok poctivým zhrnutím. Donedávna ešte boli všetky dostupné na internete, ale keď som začal robiť poriadok na webe (o tom viac neskôr), tak mi už neprišlo „reprezentatívne“ nechať na webe články, kde si 18-ročný Roland, dával za cieľ vyfaktúrovať 10 000 €. Za rok.

Veľmi krátko o 2020 a 2021

Odkedy podnikám, tak mám pocit, že nestíham. V lete 2020 sa mi narodila dcéra.  Vtedy som pochopil, že dovtedy som žil život na jednoduchej obtiažnosti. (Ľudia, ktorí majú viac detí potom hovoria, že mať jedno dieťa je úplná pohoda a že si to človek neuvedomí, kým nemá ďalšie. Zatiaľ neviem, či je to pravda. Dám vedieť).

Každopádne, 2020 a 2021 som žiadne zhrnutia nepísal. Nemal som na to čas, chuť, ani energiu.

Najväčšie zastúpenie medzi klientmi „mojej“ SEO agentúry Increaseo (aj o tomto viac neskôr) majú e-shopy. Tie mali v rokoch 2020-2021 rekordné tržby a všetci zrazu chápali, že sa oplatí investovať do SEO. Tak teda oni investovali a my sme robili. Veľa. Počas týchto rokov som bol vo firme „dievča pre všetko“. Veľa som pracoval, málo som oddychoval. Pracoval som, keď som mal teploty aj keď som bol s rodinou na dovolenke. Finančne som sa ale mal naozaj dobre.

Poďme ale prebrať 2022.

Nenaplnené očakávanie: Obrat firmy

Väčšina zhrnutí, čo som čítal, hovoria prevažne o úspechoch. A to vie byť nuda. Poďme teda na to zaujímavé.

Keďže článok píšem 29. decembra, ešte nemám presné čísla, ale medziročný obrat bude približne rovnaký ako minuloročný. 2021 sme rástli o 106 (doslova, bolo to presne 106 %), tento rok bude náš rast zanedbateľný. A to napriek tomu, že dnes máme oveľa kvalitnejší tím (senioritou aj počtom) a robíme objektívne lepšiu prácu. Čo už.

Prečo rastieme pod očakávania? 

Asi hlavne preto, že e-shopy (ktoré, ako som spomínal, tvoria väčšinu našich klientov) sa celkovo trápia.

Niekde na LinkedIn som videl toto:

Vyjadrenie šéfa Heuréky ku ecommerce

Tiež som si myslel, že dôsledkom korony si zvyknú na online nakupovanie aj ľudia, ktorí sa mu doteraz vyhýbali, a už pri ňom ostanú. Podľa všetkého som sa mýlil.

Samozrejme, vojna na Ukrajine a s ňou súvisiaca energetická kríza tiež nespôsobujú práve optimizmus a chuť investovať do zlepšovania SEO. Investovať do niečoho, čo si na seba zarobí v ideálnom scenári za 6 mesiacov, keď riešite, či tento mesiac bude na výplaty nie je ľahké.

A buďme k sebe úprimní – externí dodávatelia (freelanceri a agentúry) budú vždy prví, ktorých zasiahnu škrty v rozpočte. A tie teraz hlási mnoho firiem. Bohužiaľ.

Obrat na úrovni roka 2021 teda na druhý pohľad nevyzerá tak hrozne. Hlavne, keď zoberieme do úvahy, že…

Mám viac času pre marketing. A pre mňa.

Písal som, že v rokoch 2020-2021 som veľa pracoval a prakticky neoddychoval. Rok 2022 bol v tomto oveľa lepší.

Keďže máme v agentúre širší a seniornejší tím ako kedykoľvek predtým, konečne mám viac času. Väčšina bežnej operatívy ohľadom SEO už ide mimo mňa a ja mám viac času na veci, ktoré ma bavia viac – napríklad práve na písanie, vďaka ktorému som vlastne naštartoval celé moje podnikanie.

Highlightom tohto roka pre mňa bola slovenská letná klasika – autom do Chorvátska, kde sme strávili 2 týždne, počas ktorých som dokopy pracoval asi 2 hodiny. Ešte raz: Bol som 2 týždne na dovolenke a pracoval som len počas jedného obedného spánku mojej dcéry. Ešte pred rokom by som si niečo také nevedel predstaviť. Okrem toho sme si urobili s rodinkou aj viacero menších výletov. Kvalitný tím stojí veľa peňazí, ale za ten pokoj to stojí.

Koniec agentúry Vojkovsky.sk

Na LinkedIn (moja nová obľúbená sociálna sieť) som pred mesiacom napísal toto:

A hoci ešte veľa vecí musím „upratať“ (hlavne na tomto webe), konečne je z Vojkovsky.sk opäť osobný web. SEO agentúra už má nový internetový domov. Z tohto mám radosť z 2 dôvodov.

#1 Agentúra má konečne reprezentatívny web. Doteraz sme získavali nových klientov napriek nášmu webu, nie vďaka nemu.

#2: Vojkovsky.sk opäť môže byť moje ihrisko, kde budem môcť písať o čomkoľvek, čo ma práve zaujíma a nemusí sa to vôbec týkat SEO.

Po 3 rokoch som sa opäť začal hýbať

Tohtoročnú Veľkú Noc som strávil v netradičnej spoločnosti – záchranárov. Už som tú bolesť nevedel vydržať a mal som strach, že to samo neprejde. Seknutie v krížoch som už síce poznal, ale toto bol nový level. Nevedel som sa ani len otočiť na druhý bok. A pri akej aktivite ma v tých krížoch takto seklo? Pri kýchnutí. Bez srandy.

To bol moment, kedy som vedel, že už so svojím životným štýlom musím niečo robiť a podarilo sa mi obnoviť starý návyk – opäť chodím do fitka. Síce len dvakrát do týždňa, ale odvtedy ma už neseklo, čiže za mňa dobré. :)

Záver

Okrem hlavných bodov, ktoré som rozpísal, sú veci v poriadku. Manželstvo funguje, dcérka rastie, dom a auto sa splácajú. Denne vypijem maximálne 4 kávy. Život je fajn.

Ak všetko pôjde, ako má, tak niekedy v júni nás čaká ďalšie zvýšenie životnej obtiažnosti vo forme rozšírenia našej rodiny. Daj Boh, aby tentokrát všetko dobre dopadlo. V lete tohto roka sme na vlastnej koži pocítili, že nie všetky tehotenstvá končia pôrodom. O tom ale viac niekedy inokedy a niekde inde.

V newsletteri spred 2 mesiacov som písal o mojich plánoch s tvorbou nového obsahu. Vo forme článkov, ale chystám sa vyskúšať aj video. Ak ťa môj obsah baví, na tejto stránke mi môžeš nechať svoj email a moje ďalšie príspevky si ťa už nájdu.

Ďalšie zaujímavé CZ/SK zhrnutia:

5/5 - (5 votes)

Čo tak ešte jeden článok?

3 komentáre

 1. Roland Vojkovský

  Ďakujem, Karle, link som pridal a tiež som napísal komentár pod Váš príspevok na LinkedIn. :)

  Odpovedať
 2. Petr Malec

  Ahoj Rolande, mám podobné pocity jako ty, od doby podnikání nestíhám vůbec nic a to si člověk může organizovat čas jak chce, vůbec nechápu jak to stíhají zaměstnanci. Jinak co se týče dětí, mám 2 a je to jako kdybys zařadil další rychlostní stupně, je na to poučka, bezdětný = 1 rychlost, 1 dítě = 2 rychlost, atd…
  Taky přikládám svůj report: https://www.petrmalec.cz/muj-rok-2022/

  Těším se na další report za rok :D

  Odpovedať

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This