Ako si založiť blog (rýchlo a jednoducho)

Na tomto blogu som napísal už veľa o výhodách hosťovských príspevkoch. A keďže si za tým stále stojím, prinášam vám ďalší skvelý článok od „externého“ autora. Mirec Beňo patrí medzi najlepších slovenských blogerov o marketingu a toto je už jeho 3. guest post na mojom webe. 

-Mirec, je to tvoje:-

Ak máte svoju firmu, asi ste už počuli, že by ste si mali založiť firemný blog, na ktorom budete zdieľať hodnotné a zaujímavé informácie.

Ak iba začínate alebo sa rozhodujete, že by ste začali pracovať na vlastných projektoch, asi ste tiež uvažovali, že by ste o sebe dali ľuďom vedieť prostredníctvom blogových článkov.

Alebo možno len máte potrebu začať písať o tom, čo vás zaujíma a zdieľať to s ľuďmi.

Otázkou ostáva…

Ako to urobiť?

Kde sa to píše? Ako sa to zavesí na web? Musím programovať niečo? Ako mať pekný web a pritom neplatiť niekoľko tisíc na programátora?

Na samotné vytvorenie blogu potrebujete mať týchto 5 vecí:

► Zameranie blogu a témy
► Redakčný systém WordPress
► WordPress šablónu
► Doménu
► Hosting

Ale predtým, ako si týchto 5 bodov rozoberieme detailnejšie, najprv niekoľko dôležitých varovaní.

Prvé: Nemyslite si, že po pár článkoch a dňoch budete mať tisícové návštevnosti. Váš obsah sa k ľuďom nedostane len tak a ľudia k vám nebudú chodiť v davoch. Bude potrebovať aj vymyslieť, ako postupne zvyšovať návštevnosť svojho blogu.

Odporúčané čítanie:

Ako zvýšiť návštevnosť webstránky optimalizáciou článkov pre Google

Druhé: Nemyslite si, že blogovaním si zarobíte. Blogovanie ako také vám nezarobí ani cent. Blogovanie je len prostriedok, ako o sebe, svojich produktoch a službách dať vedieť okoliu. Až vaša schopnosť predať tieto produkty/služby vám umožní zarábať blogovaním.

Tretie: Vytvoriť si webstránku a založiť blog nie je krátkodobá záležitosť. Je to dlhodobý proces a mali by ste si toho byť plne vedomý predtým, ako sa do toho pustíte. Bez vytrvalosti to nepôjde. Príde veľa pádov a prekážok.

Štvrté: Slovensko nie je svet. Ak náhodou vidíte úspešného svetového blogera, ktorému sa darí, to ešte neznamená, že to isté môžete robiť aj na Slovensku. Teda určite môžete, len je otázne, či by vás to uživilo alebo by si to našlo svoje publikum.

Napríklad v Amerike nie je nezvyčajné, že ľudia blogujú aj na témy ako naučiť papagája rozprávať a predávajú o tom ebooky a kurzy. Podarilo by sa vám niečo také na Slovensku? Nepochybujem, že by sa vám pár ebookov nejakým papagájovým nadšencom predať podarilo. Ale je ich toľko aj na našom 5 miliónovom trhu?

Ak vás to neodradilo, dobre teda. Môžeme si ísť založiť blog.

Zameranie blogu a témy

Ako si vybrať tému blogu

Bežný blog začína s akýmikoľvek témami. Dobrý blog začína so zaujímavými témami. Skvelý blog začína so zaujímavými témami a zároveň dobrým, prepracovaným a prínosným obsahom.

Ak váš obsah nie je prínosný, čitatelia vám budú rýchlo zo stránky odchádzať. Slovo prínosný zdôrazňujem viackrát a má to svoj dôvod. Aký?

Prínosnosť bude závisieť vo veľkej miere od toho, kto je váš čitateľ. Niekoho môže zaujímať jedno, iného druhé.

Zoberme si napríklad oblasť cvičenia a správneho stravovania. Táto je na ukážku úplne ideálna. Povedzme, že vaším cieľom je priviesť ľudí k cvičeniu a pohybu. Vašu cieľovú skupinu v tomto prípade budú zaujímať možnosti (beh, posilňovňa, cvičenie vlastnou váhou…) a možno aj správne stravovanie.

Ale čo ak by ste chceli písať pre ľudí, ktorí už cvičia rok a ešte stále nevidia výsledky, aké by chceli. Takýto čitatelia by nad bežnými radami iba gúľali očami, pretože ich vyskúšali, ale nefungovali im. Oni budú za hodnotné pokladať úplne iný obsah.

Výhodu v tomto majú ľudia, ktorí sa vo svojej téme vyznajú a vedia ju zaujímavo podať. Ak nie ste až taký kreatívny môžete využiť týchto 12 stratégií na vymýšľanie tém, ktoré vám dodajú takmer nezastaviteľnú inšpiráciu.

Redakčný systém

Logo WordPressu, najpoužívanejšieho systému na tvorbu webových stránok

Ak chcete začať blogovať, výber redakčného systému je veľmi jednoduchý. WordPress.

Možno som trochu zaujatý voči iným redakčným systémom ako Drupal alebo Joomla, ale WordPress jednoducho nemá konkurenciu, keď chcete začať blogovať.

Pri tom všetkom, čo dokáže, sa ani nečudujem. Podľa štatistík poháňa až 27% všetkých webstránok na svete. Takže ak ste dnes boli na nejakej webstránke a čítali nejaký článok, je dosť pravdepodobné, že bol postavený na WordPresse.

A spomedzi všetkých redakčných systémov má až 59% podiel na trhu.

Dôvody, prečo používať WordPress, už dobre spísal Roland, ale aspoň tie najdôležitejšie, ktoré robia z WordPressu skvelú voľbu:

► Môžete si vybrať z veľkého množstva voľne dostupných tém, ale aj platených. Tak či tak, váš web/blog bude vyzerať ako od profesionála, aj keď o programovaní nemáte ani páru.
► Od svojho vzniku je WordPress stále aktualizovaný, výchadzajú nové WordPress pluginy na zlepšovanie jeho funkcií a komunita sa neustále rozrastá aj na Slovensku.
► Ak chcete niečo jednoduché, kde len napíšete článok, pridáte obrázky, stlačíte publikovať a mať článok na webe, tak WordPress si zamilujete.

 

Téma/Šablóna pre WordPress

WordPress téma Divi

Oproti iným redakčným systémom alebo blogovacím platformám má WordPress tú výhodu, že má neskutočné množstvo naprogramovaných šablón, ktoré stačí pár klikmi nainštalovať cez WordPress rozhranie a za pár sekúnd máte dobré vyzerajúci web, do ktoré ho potom stačí doplniť vlastné texty a obrázky.

Témy zdarma nájdete na oficiálnej webstránke WordPress: wordpress.org/themes. Je ich tam naozaj dosť a budete mať z čoho vyberať. Pri každej tiež uvidíte v náhľade, ako vyzerá a tiež bližšie informácie o tom, čo všetko vám umožní bez programovania upraviť. Na začiatku vám postačia aj neplatené šablóny, ale ak to s blogom myslíte vážne a chcete viac možností úprav šablóny, zainvestujte pár desiatok eur do platenej.

Platené šablóny sú lepšie kódované a máte k nim bežne na prvý rok podporu vývojára, ak by ste potrebovali poradiť s nastaveniami. Okrem toho, veľa z nich má aj viac preddefinovaných možností úprav vzhľadu, čo pri neplatených bežne nemáte. A ak áno, tak len veľmi obmedzene. Momentálne je veľmi populárna téma Divi, na ktorej funguje aj Rolandov blog.

Ak vám Divi nevyhovuje, tak na Theme Forest. nájdete viac ako 10 000 šablón za dostupné ceny. Môžete výsledky vyhľadávania filtrovať aj podľa rôznych zameraní od kreatívnych, cez biznisové, po agentúrne aj korporátne.

Výber domény

Ako si vybrať doménu pre blog

WordPress je dobrý v tom, že ak sa vám zapáči iná šablóna, v mnohých prípadoch ju viete bez problémov zmeniť. Ale v prípade domény to už také jednoduché nie je. Názov domény je niečo, s čím by ste mali rátať aj do budúcna, pretože ak sa budete spoliehať na návštevnosť z vyhľadávača Google pomocou optimalizácie (SEO), pri zmene domény by ste mohli prísť o značnú návštevnosť. Ako to?

Google berie ako jeden z faktorov silu domény a odkazy, ktoré ste získali. Pri novej doméne by to bolo, ako keby ste začínali v podstate na novo. A to aj keby ste starú doménu presmerovali na novú. Preto je veľmi dôležité, aby ste pri výbere domény mysleli dlhodobo.

Ak už presne viete, o čom chcete písať blog, možno už máte pár nápadov, ako svoj blog nazvať. V tom prípade názov blogu môže byť dobrou voľbou aj pre názov domény. Môžete tiež zvoliť svoje meno/priezvisko ako Roland pri zakladaní tohto blogu.

Môžete zvoliť aj:

► názov firmy
► kľúčové slová, ktoré vystihujú vašu tému/zameranie

A hlavne, nezabudnite pri vymýšľaní na to, aby doména bola:

► krátka
► výstižná
► ľahko vysloviteľná
► ľahko zapamätateľná

Odporúčané čítanie: Ako vymyslieť skvelý názov domény.

Keď už máte vymyslenú doménu, potrebujete si ju ešte zaregistrovať. To môžete priamo pri výbere hostingového poskytovateľa, ktorý vám ju rovno zaregistruje po úhrade platby za doménu.

 

Výber kvalitného hostingu

Doména v skratke slúži ako vaša internetová adresa, pomocou ktorej vás ľudia môžu ľahko na webe nájsť. Ale na to, aby váš web mohol existovať, musí byť aj niekde uložené. Tým miestom je hosting.

Na výber máte z dvochh základných hostingových možností. Zdieľaný hosting a virtuálny server.

Zdieľaný hosting znamená, že váš web je umiestnený na serveri, ktorého výkon zdieľate s inými webstránkami. Preto je takéto riešenie v začiatkoch cenovo dostupnejšie a ideálnejšie.

Virtuálny server je na rozdiel od zdieľaného hostingu vhodný pre väčšie weby a portály, ktoré majú obrovskú návštevnosť a výkon bežného servera by im už nestačil. Keďže sa o výkon s nikým nedelíte a server máte pre seba, toto riešenie je cenovo trochu drahšie a skôr vhodné pre väčšie projekty.

V začiatkoch vám preto plne postačí zdieľaný hosting, keďže v prípade potreby viete prejsť na výkonnejší virtuálny server.

Dostupnosť

V jednoduchosti povedané, dostupnosť znamená percentuálne vyčíslenie času, počas ktorého je server s vaším webom dostupný a nemá výpadky. Bez ohľadu na to, ako dobrý hosting si zvolíte, s nejakým výpadkom treba rátať. Technológie sa predsa len môžu niekedy pokaziť. Sú to len stroje. Ide len o to, aký dlhý bude výpadok. Niekoľko sekúnd alebo až niekoľko hodín?

Predstavte si že by váš hosting mal dostupnosť 99,9% Čo to v praxi znamená?

Že až 0,1% času z roka by váš web mohol byť nedostupný. Možno sa to zdá ako málo, ale po prepočítaní na hodiny to už vyzerá inak. Za rok to predstavuje 8,76 hodiny.

Ale napríklad pri dostupnosti 99,98% už je tento čas oveľa menší. Len 1,752 hodiny za rok. Pri 99,99% dostupnosti to predstavuje výpadky počas roka na maximálnu dobu 0,876 hodiny. A to už he dosť veľký rozdiel.

Rýchlosť načítania webstránky

Rýchlosť načítania web stránky

Keďže si dnes na rýchlosť načítania stránky ľudia potrpia, mali by ste dbať na to, aby sa váš WordPress blog načítal čo najrýchlejšie. Ideálne do 2 sekúnd. To je totižto čas, pri ktorom ľudia očakávajú, že váš web sa im načíta. Ak sa nenačíta ani do 3 sekúnd, tak z neho môže odísť až 40% potenciálnych návštevníkov, ktorý naňho klikli. Aspoň to sú zistenia zo štúdie Why web performance matters.

Ruku na srdce, možno ste to už aj vy niekedy urobili, že keď sa vám web nenačítal, jednoducho ste ho zatvorili, už tam nikdy nešli a namiesto toho navštívili iný web.

Otázkou ostáva, čo všetko vplýva na rýchlosť načítania.

Jednou z vecí, je rýchlosť internetového pripojenia. Prirodzene, čím pomalšie pripojenie, tým pomalšie načítanie. Avšak týmto bodom je celkom zbytočné sa zaoberať, keďže rýchle internetové pripojenie je už bežne dostupné. Navyše, tiež neovplyvníte internetového poskytovaľa svojich návštevníkov.

Ďalšou prehliadač, ktorý ľudia používajú. Mozilla Firefox, Opera či Chrome… ,veru, nie je to jedno. Každý z nich má rozdielnu rýchlosť načítania stránok. Nanešťastie, ani tu si veľmi nevyberiete ani neovplyvníte, aký prehliadač ľudia používajú.

Čo však viete mať pod kontrolou?  Uhádli ste. Výber hostingu. Od neho (konkrétne rýchlosti odozvy servera) bude závisieť, ako rýchlo sa váš web načíta. Za týmto účelom veľa firiem ponúka vyladený WordPress hosting priamo pre weby postavené na WordPress platforme. Vďaka tomu sú rýchlejšie, ako keby boli na iných hostingoch. Jeho výhodou je aj to, že ponúka jednoduchú inštaláciu WordPressu na váš hosting. Stačí kliknúť na jedno tlačítko v kontrolnom paneli, a všetko sa vám na hosting automaticky nainštaluje.

Samozrejme, faktorov ovplyvňujúcich rýchlosť je viac, ale súvisia najmä s tým, ako je váš web naprogramovaný.

Podpora

Ochotný support je tiež veľmi dôležitý pri výbere hostingu

Ak nie ste technický typ (ja teda nie som), môže sa vám stať, že si s niečím nebudete vedieť poradiť. Napríklad s presmerovaním domény z http:// na http://www verziu, nastavenie SSL certifikátu a následným presmerovaním domény na https protokol, nastavenie vášho účtu, prípadne zorientovanie sa v kontrolnom paneli.

V takom prípade je dobré mať pri sebe ochotnú, rýchlu a expertnú podporu, ktorá vám bude vedieť poradiť.

Nanešťastie, každá firma má svojich “hejterov,” ktorý po jednej nedobrej skúsenosti dávajú na pranier celú firmu. Takýmito nespokojnými recenziami by som sa veľmi neriadil, ak sú len zriedkavé a spred niekoľkých rokov. Naopak, ak ich vidíte často a z každej strany, niečo nebude v poriadku. Svoju nespokojnosť ľudia skôr rozvešajú kade tade ako by mali pochváliť.

 

Keď už máte doménu, hosting, šablónu, čo ďalej?

Po zakúpení hostingu a registrovaní domény by vám emailom mali prísť prihlasovacie údaje do ovládacieho panelu vášho hostingu.

V ňom by ste mali mať možnosť inštalácie WordPressu priamo na váš hosting z administračného rozhrania vášho hostingu. Po inštalovaní WordPressu by vám mali emailom prísť prihlasovacie údaje, ktoré vám systém vygeneruje automaticky alebo v niektorých prípadoch si pri inštalácií WordPressu môžete v kontrolnom panely zvoliť prihlasovacie meno aj heslo. To záleží od toho, ako to má váš poskytovateľ hostingu nastavené.

Akonáhle budete mať Inštalácia za sebou. Stačí sa vám prihlásiť do vášho WordPressu. To urobíte tak, že za svoju doménu napíšete /wp-login.php, čiže do prehliadača napíšete napríklad vasadomena.sk/wp-login.php.

Mali by ste potom vidieť v prehliadači takéto prihlasovacie pole…

Ako sa prihlásiť do WordPressu

Po prihlásení prejdite do sekcie Vzhľad – Témy. Potom kliknite na Pridať novú.

Ako pridať tému do WordPressu

Teraz budete mať 2 možnosti. V prípade, že ste si kúpili platenú šablónu, kliknite na Nahrať tému. Ak si si našli nejakú voľne dostupnú, napíšte jej názov do poľa Hľadať témy.

Ako si vybrať WordPress šablónu

V prvom prípade potom len vyberte súbor vo vašom počítači a kliknite na Inštalovať teraz.

Ako nahrať šablónu pre WordPress blog

V druhom prípade stačí prejsť kurzorom myši na danú tému a kliknúť na modré tlačítko Inštalovať.

Ako nainštalovať tému pre blog v systéme WordPress

A čo teraz? Nič. Máte hotovo. Váš blog je na svete. Môžete sa pustiť do písania v sekcii Články – Pridať nový.

Ako písať blog vo WordPresse

Želám príjemné písanie a veľa úspešných článkov.

5/5 - (2 votes)

5/5 - (2 votes)

Čo tak ešte jeden článok?

10 komentárov

  1. Majka

    Ahoj Roland, prosím ťa ako si v divi šablóne vyriešil problém so zlým prekladom v komentároch. Mám na mysli toto: Odosla komentár… V kóde to nechcem upravovať, lebo pri aktualizácii témy to bude tam kde to bolo predtým :)

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

      Ahoj Majka,

      je to jednoduché. Stiahni si „child tému“ od WP Lama: https://www.wplama.cz/divi-child-sablona/

      Jednoducho ju stiahni, potom ju uploaduj do WordPressu medzi témy a aktivuj ju. Hlavnou témou bude stále Divi, ale táto child téma opravuje nedostatky v CZ/SK preklade. :)

      Daj vedieť, či ti pomohlo.

      Odpovedať
  2. Michal

    Skvelý článok!
    Aj ja začínam s blogovaním. Zatiaľ som využil službu z http://www.blogger.com, kde sa bez znalostí programovania resp. iných editorov dá písať vlastný blog.
    Chcem sa opýtať:
    ak chcem prevádzkovať web-blog aj v SK aj EN jazyku, ako je to možné urobiť? Či len pracne prekladať SK stránku do EN verzie?

    Ďakujem

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

      Ahoj Michal,

      som rád, že sa ti článok páčil.

      Preklad – neviem, ako cez Blogger, ale vo WordPresse je najlepšie použiť plugin WPML (https://vojkovsky.sk/wpml) a tam využiť funciu duplikovania a potom si len vymeniť texty. Takže to je prekladanie stránky v skratke. :)

      Odpovedať
  3. Mária Šimková

    Ahoj, super články,velmi napomocne pre drobných samoukov ako ja :) Chcela by som sa spztat na dobrý plugin, ( ak je zadarmo, by bola vyhoda) na zasielanie noviniek a zmieranie tak emailov. V inom článku su pisal o List builder. Je fajn, ale nejde mi nastavit odoberanie noviniek aby bolo na pravej liste a nevyskakovalo na vsetkých. Da sa to nastavit takto pevno do widgedu na strankU?
    Dakujem moc krát za poradenie a nech sa darí!
    Majka

    Odpovedať
  4. Roland Vojkovský

    Ahoj Majka,

    ďakujem za komentár. :)

    List Builder nepoužívam už dlhšie, takže ti neviem presne povedať. Zvyknem používať Thrive Leads (https://vojkovsky.sk/thrive-leads/), tam je tých možností naozaj veľa a navyše cez tento plugin vieš „rozdávať“ aj e-booky. Ak by si mala o TL viac otázok, pokojne napíš.

    Odpovedať
  5. Lukáš

    Ked bude wordpress Funčkný aj na oohostu (pre info oohost, je československý zdarma hosting) tak skusím si urobiť cez neho WordPress stránku. Len sa chcem spýtať, koľko stojí dobrá téma v EUR?

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

      No, ak používate hosting zadarmo, tak predpokladám, že nebudete chcieť investovať do témy. Ak by som si mal ja vybrať medzi platením hostingu a témy, tak si vyberiem hosting. Free hosting musí z dlhodobého hľadiska z niečoho žiť a väčšinou to riešia reklamami na weboch. Ak je ale oohost nejaká výnimka a nemá žiadne mínusy, tak potom beriem späť. :)

      O WP témach som toho veľa napísal v tomto článku: https://vojkovsky.sk/ako-vytvorit-web-stranku/

      Existujú aj kvalitné témy zadarmo (napr. Customizer), ja mám ale najradšej Divi, ktorá je platená.

      Odpovedať

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This