Oplatí sa vysoká škola aj v dnešnej dobe? Môj pohľad + vyjadrenia 9 úspešných Slovákov

Vysoká škola. Slovné spojenie, ktoré vzbudzuje zmiešané pocity. Kedysi bola vysoká škola prestíž. Dnes je to štandard. Od mladých ľudí sa titul už jednoducho očakáva.

Pamätám si, ako som prežíval svoj posledný rok na strednej škole a naši sa ma začali pýtať, na akú vysokú sa chcem prihlásiť. Povedal som im, že na žiadnu vysokú nepôjdem. Hádal som sa s nimi, presviedčal, argumentoval, dokonca som im ukázal aj rozhovor s Mišom Trubanom. Nič z toho nepomohlo.

Nakoniec som posielal 2 prihlášky do Prešova, jednu na angličtinu, jednu na marketing. Zobrali ma na obe a ja som si nakoniec vybral marketing. Od začiatku som plánoval, že si vysokú nedokončím. Išiel som tam, pretože som chcel získať viac času na rozbeh môjho internetového podnikania. A tiež pokoj od našich.

Škola ma nebavila, nič použiteľné som sa v nej neučil a vedel som, že vo svojom odbore môžem uspieť aj bez nej. Napriek tomu som mal obrovský strach skončiť a ísť naplno za svojím snom.

Tento článok píšem pre ľudí, ktorí sú na tom podobne. Je jedno, či nad vysokou ešte len premýšľaš, alebo práve makáš na bakalárke. Verím, že ti tento článok pomôže, aby si sa rozhodol správne.

Kedy sa oplatí ísť na vysokú

Ešte skôr, ako tento článok použiješ ako výhovorku, prečo sa pohádať s rodičmi a neísť na vysokú, nechaj ma povedať jednu vec: Som presvedčený, že pre väčšinu mladých ľudí je vysoká škola dobrým rozhodnutím.

 

#1: Keď je to nevyhnutné pre tvoju budúcu profesiu

Ak je vysoká škola v tvojej vysnenej profesii vyžadovaná, nemáš veľa možností.

Ak chceš byť doktor, zubár, veterinár, právnik alebo niečo podobné, vysokú školu jednoducho potrebuješ a bodka.

 

#2: Netušíš, čo iné by si robil

Ak sa ti na vysokú nechce iba kvôli tomu, že „učenie je nuda“, mal by si sa poriadne zamyslieť. Ver mi, vykašlať sa na školu a ísť makať za minimálku nie je dobré rozhodnutie.

Vysoká škola ti dá minimálne 3 roky, počas ktorých sú tvoji rodičia spokojní a ty zatiaľ môžeš premýšľať, čo so životom. Vo väčšine prípadov ťa rodičia počas týchto rokov živia, takže okrem školy nemáš veľa povinností.

 

#3: Chceš si predĺžiť mladosť (a nevadí ti platiť za to svoju cenu)

Myslím si, že toto je jeden z najčastejších dôvodov, prečo sa mladí ľudia rozhodnú pokračovať v štúdiu. A nevidím na tom nič zlé.

Študentský život je super. Ak si typický slovenský študent, tak všetky účty za teba platia rodičia a navyše dostávaš peniaze zadarmo (a.k.a. vreckové). Okrem toho máš vlaky zadarmo, študentské zľavy a ak si si nevybral niečo na spôsob medicíny, tak aj dosť veľa času.

Predĺžiť si mladosť ale niečo stojí. Moji bývalí spolužiaci z vysokej sú momentálne v bakalárskom ročníku a užívajú si život (súdiac podľa ich účtov na Instagrame). Ja som počas posledných 3 rokov vybudoval tento blog, aj celé moje internetové podnikanie.

Zďaleka nie som bohatý, ale vďaka Bohu môžem už teraz povedať, že viem uživiť seba a svoju rodinu (tým zatiaľ myslím manželku Heniku a našu fenku border kólie :)). Nezarábam toľko, aby sme mohli žiť kdekoľvek, ale na život na Slovensku to stačí. Ešte musím doriešiť pár otáznikov, no budúcnosť vyzerá sľubne.

Rodina Vojkovských

A moji spolužiaci? O 2 roky ukončia štúdium a až na výnimky budú, čo sa týka kariéry, úplne na začiatku. Predpokladám, že drvivá väčšina z nich nakoniec bude pracovať mimo svoj odbor.

 

#4: Chceš si vyskúšať podnikanie a páčilo by sa ti ušetriť 63,84 € každý mesiac

Počas denného štúdia za teba platí zdravotné poistenie štát. Ja, aj Henrietta posielame svojim poisťovniam každý mesiac 63,84 €. Ty ako študent tieto peniaze ušetríš.

Ak ako študent a živnostník zarobíš ročne menej ako 5724 €, tak neplatíš (skoro) nič. Neplatíš daň, ani sociálne odvody, ani minimálne mesačné odvody do zdravotnej poisťovne. Zdravotné poistenie zaplatíš ročne z výsledku tvojho podnikania a takmer určite to bude menej ako by zaplatil živnostník, ktorý neštuduje.

 

#5: Chceš využiť Erasmus

Jednou z najväčších výhod vysokej školy je jednoznačne program Erasus.

Čo by to bol za článok o vysokej škole, ak by sme zabudli na Erasmus. Štúdium na vysokej škole ti dáva jedinečnú príležitosť, ako vycestovať, získať skúsenosti a mať to z veľkej časti sponzorované. Čo viac chcieť? :)

 

#6: Žiadne štúdium = žiadne rodinné prídavky, alimenty, vdovské a sirotské dôchodky

Náš prípad bol trochu extrémny (ja som polosirota a na Heniku posielal otec alimenty), no tým, že sme sa vykašlali na vysokú, sme len my dvaja prišli o približne 300 € mesačne. Naše rodiny asi o ďalších 150€. Tak len, aby si zvážil aj toto.

 

Kedy sa oplatí neísť (prípadne sa vykašlať) na vysokú (mal by si spĺňať všetky body)

Teraz sa dostávame k tej zaujímavejšej časti článku. Poďme na to.

 

#1: Vieš sa dobre uživiť aj bez nej (podnikanie alebo remeslá)

Podnikanie a vysoká škola

Existuje mnoho odborov, v ktorých sa vieš dobre uživiť aj bez vysokej školy.

Ja som už v maturitnom ročníku vedel, že sa chcem venovať online marketingu. Otázka teda bola „Potrebujem vysokú školu na to, aby som sa mohol živiť online marketingom?“.

Odpoveď bola nie. Pri online marketingu ide o to, aby som klientovi priniesol výsledky. Keď robím linkbuilding, klientov zaujíma organická návštevnosť a pozície v Google vyhľadávaní. Nie to, či mám pred menom titul.

Najlepší marketéri sú tí, ktorí svojim klientom prinášajú najlepšie výsledky. Nie tí, ktorí majú 3 vysoké školy a okolo mena viac písmen ako v mene. Keď som si toto uvedomil, rozhodol som sa ísť do podnikania v online marketingu naplno. To zahŕňalo aj odchod zo školy.

Ďalšia vec – je všeobecne známe, že na Slovensku máme nedostatok remeselníkov a mnoho z nich si vie zarobiť viac ako vysokoškoláci. Ak ťa baví opravovať autá a máš výučný list zo strednej školy, nie je veľa dôvodov, aby si išiel na vysokú.

 

#2: Máš za sebou spoluprácu s niekoľkými klientmi a už si si čo-to zarobil

To, že chceš podnikať, je super. Ale ak si zatiaľ svojím podnikaním nezarobil ani euro, tak nie je čas, aby si premýšľal nad tým, že nepôjdeš na vysokú.

Keď ti prví klienti zaplatia za tvoje služby, je to veľká vec. Oceniť prácu slovami je fajn, ale pokiaľ ti za ňu nezaplatia, nie je to ono. Až po prvých platiacich klientoch si uvedomíš, že tvoja práca prináša ľuďom naozajstnú hodnotu a že ťa to môže uživiť.

Online marketingom som si zarobil prvé peniaze už na strednej. V čase, keď som sa vykašlal na vysokú, som mal niekoľko platiacich klientov a rozbehnutý blog.

Chceš byť napríklad grafikom na voľnej nohe? OK, pokračuj v štúdiu, založ si živnosť (neplatíš odvody, spomínaš?) a keď si zarobíš prvých 1000 €, môžeš začať premýšľať nad tým, že do toho pôjdeš naplno a necháš školu.

 

#3: Si cieľavedomý a nevadí ti počúvať, že bez výšky si stratený

Odísť z vysokej odporúčam len cieľavedomým ľuďom, ktorých len tak niečo nerozhádže.

Ak sa rozhodneš neísť na vysokú (alebo z nej odísť), pravdepodobne ťa zaplaví vlna kritiky. Mne dohováralo veľa ľudí. Dookola som počúval, ako sa bez vysokej nedá uspieť a že čo budem robiť, ak sa mi podnikanie nepodarí.

Vykašlať sa na vysokú je rozhodnutie, za ktoré budeš ťažko kritizovaný. Ak ťa predstava toho, ako sa na každej rodinnej oslave rozoberá, prečo si nešiel na vysokú nedesí, je to dobré znamenie.

 

#4: Máš plán B

Ak nechceš ísť na vysokú (alebo sa ju chystáš nechať), tak pravdepodobne máš nejaký plán, čo budeš robiť. V mojom prípade to bolo blogovanie a internetové podnikanie.

Pri takýchto závažných rozhodnutiach ale potrebuješ aj záložný plán. Ja som takýto plán mal. V mojom článku o tom, prečo blogovať, som zmienil, že kvalitný blog je tým najlepším životopisom.

Vedel som, že aj keby mi moje podnikanie nevyšlo, tak môj blog je jasný dôkaz toho, že niečo o marketingu viem a že by som si vďaka nemu vedel kedykoľvek získať prácu v marketingovej agentúre. Aj keby som sa kvôli tomu musel presťahovať do Bratislavy.

 

#5: Chceš ušetriť roky života, získať náskok a zároveň sa vyhnúť zbytočným stresom

Ak na vysokú nepôjdeš, ušetríš si tým roky života a získáš náskok.

Toto bol pre mňa najväčší ťahák. Vidina, že by som mohol ušetriť päť rokov a namiesto učenia nepotrebných vecí ich investovať do svojho podnikania, ma ohromne lákala.

Pozri, ak sa v tvojom odbore dá uspieť aj bez vysokej, už si si niečo zarobil, si cieľavedomý a máš plán B, tak choď do toho. Rozhodnutie odísť z vysokej školy radím medzi najlepšie rozhodnutia môjho života. Tých 5 ušetrených rokov mne osobne určite stálo za to, aby som obetoval všetky výhody študentského života.

A má to ďalšie výhody. Napríklad nemusím stresovať kvôli zápočtom, skúškam a bakalárke. Taktiež nemusím vstávať o šiestej, aby som stihol povinnú prednášku, na ktorej sa aj tak nedozviem nič užitočné.

Môj život nie je dokonalý. No keď stresujem teraz, tak je to väčšinou kvôli tomu, že mám veľa práce (= dostatok ľudí, ktorí sú ochotní zaplatiť za moje služby). Vo svojom živote mám obrovské množstvo slobody – vstávam kedy chcem, pracujem kedy chcem (to niekedy znamená aj do polnoci) a oddychujem kedy chcem. Jediná podmienka? Postarať sa o to, aby boli klienti spokojní.

 

Tak čo, oplatí sa tá vysoká škola alebo nie?

Pozri, mať titul je lepšie ako ho nemať. Ak by som mohol (legálne) získať titul a nestratiť pri tom tisícky hodín času, išiel by som do toho. Tento článok teda nebol o tom, či je vysoká škola na niečo dobrá, ale o tom, či stojí za 5-6 rokov tvojho života.

Pre väčšinu z vás bude odpoveď áno. Ak v sebe nemáš podnikateľskú DNA, tak pravdepodobne túžiš po dobrom zamestnaní. Ak neberieme do úvahy remeslá, tak na väčšinu dobrých pracovných miest ten titul jednoducho potrebuješ.

Neísť na vysokú (prípadne z nej odísť v priebehu prvých rokov) by som odporúčal len malému percentu ľudí. Odhadol by som to na 5-10%. Som presvedčený, že ak si tento článok prečítal až sem, tak už vieš, či medzi túto menšinu patríš aj ty.

 

A čo na túto rozporuplnú tému hovoria zaujímavé osobnosti a influenceri slovenského online sveta?

 

Michal Truban, truban.sk

Michal Truban o vysokej škole

Rozhodnutie ísť na vysokú školu treba vnímať v tom kontexte, akú inú alternatívu máte. Máte rozbehnutú firmu, ktorej sa potrebujete venovať, alebo nejakú skvelú životnú príležitosť? Ak nie, tak je vysoká škola dobrým krokom a potom uvidíte. Čiže určite by som vyskúšal na ňu ísť a potom podľa toho, ako na mňa vplýva, by som sa zariadil a vyhodnotil svoje rozhodnutie. Neísť na vysokú školu bez akejkoľvek inej alternatívy a ísť rovno pracovať nie je podľa mňa teraz dobré riešenie.

 

Milan Bardún, bezmapy.com

Milan Bardún o tom, čo mu dala vysoká škola

Pre mňa bola vysoká škola čisté bingo. Ani nie z toho dôvodu, že by mi do terajšieho života niečo dala, keďže sa venujem niečomu úplne inému. Štúdium záhradnej architektúry podporovalo moju kreativitu a vysoká škola bola pre mňa ideálny čas na rozbehnutie vlastného biznisu. Počas strednej som o podnikaní ešte nerozmýšľal, no päť rokov na výške mi stačilo na to, aby som zistil, kam chcem smerovať. Myslím si, že ak by som sa po strednej zamestnal, nikdy by som neprišiel na to, čo chcem od života a nezačal podnikať. Nemal by som na to popri práci jednoducho čas.

 

Timka Krauszová, timkablog.sk

Timka Krauszová o štúdiu na vysokej škole

Aktuálne končím štvrtý ročník vysokej školy a úprimne neľutujem, že na nej som. Mala som to šťastie vybrať si školu, ktorá ma baví (väčšinu času) a navyše som v tomto, čo študujem, aj dobrá, takže to nie je strata času. Myslím si, že počas výšky som využila príležitosti zamakať na soft skills a zlepšiť sa v mojich primárnych hard skills (teda preklad a tlmočenie). Získala som kontakty v odbore, ktorý ma zaujíma, okrem toho som mala možnosť dvakrát vycestovať na štúdium v Španielsku. Ako študenta ma nestojí veľa vyskúšať si podnikanie, mám možnosť bývať na intráku a ušetriť tak peniaze a stále mám aj čas na spoločenský život. Za seba vidím vo výške príležitosť objaviť, v čom sme dobrí a začať to skúšať robiť bez veľkého rizika.

 

Juraj Sasko, visibility.sk

Juraj Sasko z Visibility o tom, čo získal zo štúdia na vysokej škole

Mne dalo vzdelanie na vysokej škole veľa, a preto som zástancom toho, aby sa na vysoké školy chodilo. Samozrejme nie na úkor toho, že sa chce niekto venovať profesii a vysokú školu k tomu nepotrebuje.

Ja som mal to šťastie, že som študoval najprv dva roky v Brne na VUT a potom zvyšok na Coventry University v UK (dostal som sa tam cez Erasmus). Mne preto škola dala veľa praktických zručností (práca v tíme) a hlavne medzinárodný rozmer. Moji spolužiaci boli z celého sveta, čo prispelo k môjmu všeobecnému rozhľadu. Mimo vedomostí ma škola proste nakopla k tomu, aby som pracoval na svojich projektoch, aby som sa vzdelával aj po vlastnej línii a aby som cestoval maximálne, čo to dá. Takže moje odporúčanie je, že ak sa niekto rozhodne ísť na vysokú školu, mal by sa určite zúčastniť výmenného programu Erasmus.

 

Peter Furmaník, ludskourecou.sk

Furmaník Peter o vysokej škole

Určite áno. Samozrejme odporúčam špičkové univerzity, no aj tá priemerná naučí človeka jednu dôležitú vlastnosť. Tou je abstraktné myslenie, čiže schopnosť vedieť pochopiť a vidieť rôzne súvislosti, mať nadhľad a prehľad a vedieť sa uplatniť v ktoromkoľvek odbore či epoche. Preto sú dôležité na prvý pohľad “nepraktické” predmety ako história, filozofia, matematika či štatistika.

Určite však nemá zmysel študovať na vysokej “marketing” či dokonca ani dane či účtovníctvo – teda úzke oblasti či profesie, ktoré sa každých pár mesiacov menia, často aj radikálne. Po skončení takejto školy sa vám môže stať, že svet už fičí na čomsi úplne inom, než čo odznelo v prednáškovej sále, prípadne už dané oblasti či profesie zanikli :) Všetko uvedené hovorím ako prirodzený odporca certifikátov a “odborových” pečiatok.

 

Juliana Antožyová, lifeisbetterinbikinis.net

Juliana Antožyová z LifeIsBetterInBikinis.net o vysokej škole

Vhodná voľba vysokej školy môže byť pri určitých povolaniach ako doktor, právnik či IT pracovník v oblasti kybernetiky kľúčovým rozhodnutím vášho života. Ak však ešte neviete, čo presne by ste v živote chceli robiť a vysoká škola má byť “len aby bola” kvôli titulu, tak vám radšej odporúčam dať si rok pauzu (v zahraničí známe aj pod názvom “gap year”) po ukončení SŠ a pred nástupom na VŠ. V lete absolvujte brigádu v zahraničí niekde pri mori, ktorú som si dala aj ja hneď po maturite v Grécku a ktorá mi nádherne rozšírila obzor a tiež umožnila našetriť prvé vlastné väčšie peniaze. No a po letnej brigáde so zárobkom vo vrecku šup do sveta! Cestovať, spoznávať nových ľudí, ochutnať niečo mimo mamkinej kuchyne, naučiť sa lepšie anglicky a hlavne získať rozhľad do života.

 

Štefan Polgári, polgari.sk & superaffilliate.sk

Štefan Polgári

Ja by som na vysokú školu šiel. Ale na 101% by som využil, čo ponúka – nižšie odvody, kamarátov z praxe (možno budúcej)… proste by som bol ten aktívny študent, čo každého pozná a ktorého všetci poznajú. Síce by som mal zlé známky, ale prešiel by som. Základný predpoklad ale je, že by som chodil na školu, akú chcem a gro času by som sa venoval mimo-školským projektom.

Ja som spravil chybu, že som sa v škole málo angažoval. Síce som bol spomedzi spolužiakov aktívny, no pri terajšom pohľade to bolo málo. Škola sama o sebe toho veľa nedá, no spôsob života, práce a získavania kontaktov je to dobrý. Proste, byť aktívny aktivista s vlastnými projektmi počas školy – jasné ÁNO. Byť pasívny konzument a čakateľ na diplom – jasné NIE.

 

Peter Chodelka, chodelka.sk

Peter Chodelka o štúdiu v zahraničí

Pokiaľ na túto otázku hľadáte odpoveď, tak na tu vysokú choďte. Pretože vysoká škola vás naučí viac ako len nabifľované poučky.

Získate lepšiu disciplínu, naučíte sa dodržiavať termíny, budete samostatnejší a získate super kontakty pre celý život. Podnikať sa dá aj popri škole a až pre vás výška prestane byť v živote prioritou (napríklad rozbehnete super úspešný biznis), tak sa dá vždy odložiť a dokončiť neskôr. Nie, výška vám určite úspech v živote nezaistí. Ale môže vám k nemu pomôcť.

A tiež to sú super roky, ktoré som si ja sám veľmi užil. Tak nevymýšľajte a pošlite si prihlášku.

 

Lesana Vaneková, vanekova.sk a dpm.sk

Lesana Vaneková z DPM.sk

Poznámka od Rolanda: Lesana možno nepatrí medzi influencerov slovenského internetu, ale určite influencuje tento blog, keďže mi edituje každý nový článok. :)

Dva roky som študovala STU a neskôr som popri práci študovala ďalších 5 rokov. Aktuálne podnikám popri TPP, takže čo sa týka vysokej školy, je to tak 50/50. Na moje podnikateľské zámery nemala vysoká škola žiaden vplyv, no čo sa týka mojej práce na plný úväzok, bez titulu by som ju robiť nemohla. Myslím si, že naozaj veľa závisí od toho, čo človek aktuálne chce a kde sa vidí najbližšie roky. Za seba môžem zhodnotiť, že obe vysoké školy mi čosi dali. V budúcnosti ich už možno nebudem potrebovať, ale aktuálne sa viac než hodia. :)

4.4/5 - (17 votes)

4.4/5 - (17 votes)

Čo tak ešte jeden článok?

19 komentárov

 1. Adam Gajdečka

  Super článek, aktuálně se nacházím v situaci, kdy mám po maturitě a jsem pevně rozhodnut, že na vysokou nepůjdu. S okolím to je těžké :-)

  Poslední rok se věnuji mému projektu Affiliate Features https://affiliatefeatures.com

  Věřím, že mi začne aplikace brzy vydělávat :-)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Adame,

   pozrel som si tvoj web a vyzerá to lepšie ako som čakal. Ty si sa hneď po maturite pustil do SAAS? Klobúk dole.

   Odpovedať
   • Adam Gajdečka

    SAAS je skvělý model, jak mít měsíční příjem. Počítám, že mi to vydělá pěkné peníze v budoucnu.

    Ovšem mě baví na tom pracovat :-) a celé si to programuji sám

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

     SAAS je bomba. Keby som bol programátor, tiež by som sa uberal týmto smerom. Nech sa darí! :)

     Odpovedať
 2. jazz

  dobré zhrnutie. aj s potenciálnymi rizikami.
  a teraz z opačnej strany.
  pred milión rokmi som sa vykašľal na VŠ, na ďalšiu ma nevzali, hoci som urobil prijímačky najlepšie zo všetkých uchádzačov. a tretiu som nedokončil, lebo som nemal motiváciu.
  dnes sa stretávam s bývalými kolegami, ktorí sedia zastrčení niekde v kancelárii, berú svoje mesačné podpriemerné “istoty” a nechajú sa šikanovať každým blbcom, ktorý je o stupienok vyššie. sú v kŕči a nevedia si predstaviť, že by mohli povedať dosť a postaviť sa na vlastné nohy.
  stretávam sa aj s bývalými kolegami, ktorí v čase, keď sme spolu robili, neboli žiadni intelektuálni obri a ich schopnosť logicky uvažovať, analyzovať, kreatívne myslieť a efektívne pracovať bola prítomná podobne ako účinná látka v homeopatikách, aby som sa slušne vyjadril. dnes majú všetci meno otitulované a sedia na svojich zaškatuľkovaných stoličkách vo verejnej správe a ich užitočnosť je rovnako nemerateľná, ako vyššie menované schopnosti. napriek tomu ich štát platí, lebo vie, že sú lojálni voči každému režimu.

  našťastie som sa z tohto prostredia vyslobodil.

  takže moja rada – kašlite na VŠ ak ste kreatívni, chcete robiť, viete definovať podstatu a máte víziu. kašlite na VŠ na Slovensku, pretože to je len úložisko potenciálne nezamestnaných a neskôr ťažko zamestnateľných existencií. a ak naozaj chcete mať titul, choďte von, čím ďalej od tejto kravinky, prepchatej bezvýznamnými lokálnymi univerzitami.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Jazz,

   ďakujem za tvoj komentár a prínos do článku. Tie homeopatiká ma úprimne dostali. :D :D

   S tvojím komentárom súhlasím v plnej miere. Páči sa mi, ako si to napísal – tvrdo, jasne, ale zároveň slušne. :)

   Odpovedať
 3. Dodka

  Zaujímavý súčasný pohľad, trošku v ňom cítim povrchnosť – tak ako je povrchná súčasná doba. Ja sa prikláňam k názoru – “Hľadajme pod povrchom dnešnej povrchnej doby”… a priložím môj pohľad, tzv. “starej školy” s mladým duchom.
  Študovať hocičo hocikde len kvôli titulu je malomeštiacky prístup, strata času, energie, financií. Hoci bežný.
  Študovať svoje zameranie na kvalitnej vysokej škole je investícia do svojej budúcnosti – nevyčísliteľná. Je nielen kopou vedomostí, ale hlavne školou života, hlbokou studňou osobného rozvoja.
  Aj ja som mala spolužiakov s názorom, že vyšku k životu nepotrebujú. Zabezpečili si život rôznym iným spôsobom a keď ich deti dorástli, robili všetko možné aj nemožné, len aby ich deti vysokú školu mali. Hocijakú – hocikde…a to je súčasná generácia.
  Držím vám palce k správnemu životnému rozhodnutiu a možno v tom viem pomôcť koučingom. Majte sa krásne!

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Zdravím Dodka,

   ďakujem za váš komentár. Nie som si celkom istý, či tá povrchnosť bola myslená na môj článok, alebo na komentár vyššie, ale na tom asi až tak nezáleží. :)

   S vaším pohľadom v podstate súhlasím. Problém vidím v tom, že tých kvalitných vysokých škôl na Slovensku až tak veľa nie je. V niektorých odboroch dokonca slovenské VŠ vôbec nedávajú zmysel (napr. spomínaný marketing).

   Odpovedať
   • Dodka

    Roland, ale veď Slovensko dnes nie je koniec sveta!
    Ano, viem aká biedna je úroven nášho vysokého školstva – a preto sa už vôbec nečudujem vysokému počtu šikovných študentov zo Slovenska študujúcich na zahraničných hlavne europskych a možno prevažne českých vysokých školách. Ja vidím v štúdiu v zahraničí jasné výhody – problém vidím v tom, že sa nám tí šikovní absolventi nechcú vrátiť naspať na Slovensko. Ale to je už na inú tému… A ver mi, ako matka troch dospelých vysokoškolsky vzdelaných detí u nás aj v zahraničí by som o tom môžem hovoriť… Želám všetkým múdrosť správneho rozhodnutia! http://www.dodkadanova.sk

    Odpovedať
 4. L.Koran

  …priatelia, presne toto sú dôvody prečo má byť štúdium na vysokej škole spoplatnené napr. formou pôžičky!
  – aby sa zvýšila kvalita
  – aby tam boli skutočné kapacity
  – aby to študenti mysleli vážne (po skončení školy budú totiž musieť svoju faktúru za štúdium postupne uhradiť…
  atď.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za komentár, ja by som bol za spoplatnenie školstva v nejakej rozumnej miere. Hlavne ak by sa tie peniaze potom nestratili niekde na súkromných účtoch. :)

   Ak by sa ale u nás spoplatnilo školstvo a v ČR by situácia ostala rovnaká ako teraz, tak by sa nám polovica národa presťahovala za hranice. :)

   Odpovedať
   • L.Koran

    Asi nema zmysel filozofovat…
    Chcel som len povedat, ze vysoka skola nema byt pre nerozhodnych a ulievacov, a vacsie sance zamestnat sa ako referent ci obchodny zastupca – ale prave naopak pre tych ktori to myslia naozaj vazne!
    Ako k tomu pride obcan ktory plati dane aby sa za jeho peniaze niekto vzdelaval a potom sa nato vykaslal a robil nieco uplne ine alebo sa dokonca z krajiny odstahoval…

    Odpovedať
 5. Maťa

  Ahojte, ja som napríklad študovala marketing a vôbec to neľutujem. Pre niekoho to možno je strata času, ale keď som zmaturovala v 17-tich, naozaj som nevedela, čo chcem v živote robiť. Až na výške som zistila, že ma marketing (vtedy ešte ako všeobecný, povinný, nie hlavný predmet) naozaj baví a vďaka prednáškam s ľuďmi z praxe som zistila, že existuje nejaký online marketing a o čom to celé je. Teraz sa o tom vie viac, ale pre mňa to bola pred 6-timi rokmi novinka a vďaka voliteľnému predmetu a možnosti prihlásenia sa na kurz som sa potom dostala k onlinu bližšie a teraz v ňom pracujem.
  Čiže nie vždy ide len o to čo ťa v škole naučia, ale aj o tom, k čomu ťa privedie, či už sú to noví ľudia, miesta alebo príležitosti :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Maťa,

   ďakujem za super komentár a trochu iný pohľad na vec. Som rád, že ti vysoká škola pomohla nájsť niečo, čo ťa baví a živí. :)

   Odpovedať
 6. thinkbuilding.sk

  Výborný článok. Pokiaľ mladý človek nevie, čo po strednej so životom.. vysoká škola mu dá hlavne čas a priateľstvá..ale v dnešnej dobe zrušených štátnic, keď vysokoškolský systém chŕli každoročne jedného, pre prax nepoužiteľného, absolventa za druhým je štúdium na vysokej, nechcem povedať, že stratou času, ale mrhaním a nevyužitím potenciálu ľudskej osobnosti určite. Pokiaľ samozrejme neštudujeme čo nás baví..Niekto možno vidí naplnenie svojho života v tom byť dobrým technológom, konštruktérom a niekto zas nie..

  Odpovedať
 7. Ado

  Ahoj Roland. Škoda, že si tú VŠ nedokončil. Takto tie úvahy vyznievajú ako by si o tretej poobede povedal “dnes bol pekný deň.”

  VŠ nebola to strata času. Forma mohla byť aj lepšia, spoplatnenie a pôžičky je možná cesta a informačná hodnota nebola len v skriptách.

  + čo stredné školy – zrušíme aj tie?

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Aďo, som rád, že pre teba mala vysoká škola význam. Som presvedčený, že väčšina ľudí to má tak a vykašľať sa na výšku sa oplatí len malému percentu ľudí. V podstate o tom je celý môj článok, aj rady od „hostí“. :)

   Odpovedať

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This