LINKBUILDING

Čo to je a ako vám pomôže vo vašom podnikaní

Takže, čo to je linkbuilding?

Dobrý linkbuilding (inak povedané budovanie spätných odkazov alebo off-page SEO) je dlhodobá činnosť, pri ktorej získavam pre váš web kvalitné odkazy z rôznych zdrojov (web stránok). Tieto odkazy majú hlavný vplyv na to, na akom mieste sa zobrazí váš web v Google vyhľadávaní na vaše kľúčové slová.

Google pri hodnotení stránok (a teda pri udávaní pozícií) berie do úvahy až 200 faktorov. Spätné odkazy ale vždy boli a budú tým najdôležitejším.

Ak to zjednoduším, tak e-shop s kvalitnejšími a početnejšími odkazmi bude mať vždy lepšie pozície ako podobný e-shop, na ktorý smerujú len 3 odkazy a všetky sú z katalógov. :)

Čo vám prinesie linkbuilding?

Prinesie vám návštevníkov, ktorí aktívne hľadajú to, čo vy ponúkate (organický traffic)

Nie je návštevnosť ako návštevnosť. Jedna vec je, keď váš priateľ na Facebooku zdieľa článok o novom iPhone (s bombastickým nadpisom) a vy zo zvedavosti kliknete. Úplne iná vec je, keď hľadáte „iPhone X recenzia“ alebo dokonca „kde kúpiť iPhone X“.

Prvá pozícia vo vyhľadávaní Google = prestíž

Čo si budeme hovoriť, umiestňovať sa pre vaše kľúčové slová na najvyššej pozícii je jednoducho skvelý pocit. Potenciálny zákazník vás vďaka tomu podvedome vidí ako dôveryhodných a vaša konkurencia z toho ide zošalieť. :)

Zvýšená sprostredkovaná návštevnosť (referral traffic)

Kvalitný linkbuilding vám okrem zlepšených pozícií a organickej návštevnosti prináša aj ďalší bonus: návštevnosť z webov, ktoré na vás odkazujú. Veľkou častou môjho linkbuildingu je spolupráca s blogermi a relevantnými magazínmi. Týmto vznikajú zaujímavé články, v ktorých sú odkazy na váš web. Veľa ľudí vás tak môže objaviť napríklad vďaka článku, ktorý videli u svojho obľúbeného blogera.

Vedľajší efekt: Zlepšia sa vám dôležité čísla v Google Analytics 

Keďže na váš web dostaneme zacielenú návštevnosť, tak vám to pozitívne ovplyvní:

  • priemerný čas, ktorý návštevník strávi na vašom webe
  • priemerný počet prezretých stránok
  • váš bounce rate (počet ľudí, ktorí odídu po prezretí prvej stránky).

Bonus: Linkbuilding funguje, aj keď do neho práve netlačíte peniaze

Platená reklama na Facebooku alebo cez Google Adwords má svoje výhody, ale jednu veľkú nevýhodu: Ak do nej práve nelejete peniaze, nič vám neprinesie. Linkbuilding je iný. Kvalitné odkazy vám môžu prinášať plody aj o niekoľko rokov neskôr.

Čo presne robím, keď robím linkbuilding?

Budovanie spätných odkazov je pri každom klientovi iné. Záleží hlavne na odbore. To, čo funguje pri získavaní odkazov pre hotely alebo e-shop s výživovými doplnkami, nemusí fungovať pre stavebnú firmu.

Moja práca by sa ale dala zhrnúť do týchto bodov:

vytvorenie a aktualizácia linkbuilding rešerše s webmi, z ktorých chceme získať odkaz

vymýšľanie vhodných tém pre články (tie na vašom webe, aj tie, vďaka ktorým získame odkazy)

vytvorenie a aktualizácia obsahového plánu (čo budeme publikovať, kde, kedy a koľko to bude stáť)

zadávanie článkov copywriterom (spolupracujem so šikovnými ľuďmi, ktorých ceny vás nezruinujú)

komentovanie článkov a  komunikácia s copywritermi

SEO úpravy článkov

dohadovanie spolupráce a komunikácia s online magazínami

dohadovanie spolupráce s rôznymi blogermi a inými relevantnými webmi

pripravovanie reportov, aby ste mali prehľad o tom, čo sa práve robí a čo sa bude robiť

konzultácie ohľadom vášho SEO, UX (používateľského zážitku) a pri menších klientoch aj online marketingu všeobecne (pri niektorých klientoch sa cítim viac podnikateľským poradcom ako linkbuilderom :))

Čo hovoria moji klienti

Keď som do tímu pre dovolenka.sme.sk hľadala nového človeka na linkbuilding, Roland bol jasná voľba. Jeho rozhľad v online marketingu, schopnosť komunikovať a chuť učiť sa nové veci, z neho doslova vyžarovala, už keď som ho spoznala. Pri projekte sa mu preto nebojím dať voľnú ruku. Viem, že sa môžem spoľahnúť, že svoju prácu odvedie naozaj dobre.


Gabka Koščová, SEO špecialistka pre dovolenka.sme.sk

Roland posunul naše online podnikanie na úplne iný level. Od prvého momentu spolupráce nastavil prehľadný task management. Všetko je tak veľmi transparentné, vieme na čom sa momentálne pracuje a aké sú ďalšie kroky.

Hneď od prvého mesiaca išla návštevnosť (a tým aj obraty) nahor. Za približne polroka spolupráce sa zvýšila organická návštevnosť o 290% a konverzný pomer z cca 1% na takmer 4%

Peter Prevožňák, e-shop najlacnejsiemeradla.sk

Spoluprácu s Rolandom si neviem vynachváliť. Oceňujem kvalitu práce, ktorú odvádza s nadšením, ľudský prístup a schopnosť stále prísť s novými nápadmi na získanie odkazov. 

Matej Petroci, Hotel U Leva, Levoča

S Rolandom spolupracujeme už niekoľko mesiacov. Oceňujem najmä jeho kreativitu pri získavaní odkazov a vymýšľaní tém článkov. Naša organická návštevnosť za marec vzrástla medziročne na Bevmarkete o 96%, na Kidmarkete dokonca o 174%. Sme veľmi spokojní.

Matúš Harčarík, Bevmarket.sk a Kidmarket.sk

Spolupráca s p. Vojkovským ukázala už od prvej chvíle reálne výsledky. Profesionalita, komunikácia, odbornosť, reálne výsledky – odporúčam.

Roman Cibik, Florbal4u.com

Koľko to stojí?

Základný balík
(vhodný pre malé podnikanie)

  • v cene máte všetko, o čom píšem v sekcii Čo presne robím.
  • štandardne sú v tomto balíku zahrnuté 2 články na externých weboch (vymyslenie témy, komunikácia s copywriterom, hľadanie vhodného webu a dohadovanie podmienok)
  • pre klientov s obmedzeným rozpočtom na marketing je Základný balík najlepšia voľba
  • väčšine klientov odporúčam začať práve s týmto balíkom

Odmena za moju prácu:

190€

/mesiac

Odporúčaný budget na spoluprácu s magazínmi, blogermi a inými komerčnými  webmi: 100-150€ mesačne 

Napísanie článkov copywriterom (ak si ich nechcete písať sami): 50€ za 2 články (25€ / článok)

Linkbuilding na mieru

(vhodný pre zabehnuté projekty)

Základný balík je skvelý, ak je váš web v odbore, ktorý nie je veľmi konkurenčný alebo ak s cieleným SEO ešte len začínate. Čo ale v prípade, ak máte e-shop s fotoaparátmi alebo cestovnú kanceláriu?

Pri základnom balíku klienti získávajú priemerne 3 nové odkazy mesačne. Základný balík sa snažím robiť tak, aby celkové náklady boli nízke a aby to klientovi prinieslo čo najväčšiu návratnosť.

Pri niektorých odboroch ale základný balík nestačí a treba zvoliť agresívneší prístup a viac kreativity. Preto som dal do cenníku aj linkbuilding na mieru.

Odmena za moju prácu:

dohodou

/mesiac

Odporúčaný budget na spoluprácu s magazínmi, blogermi a inými komerčnými  webmi: aspoň 200€ mesačne

Napísanie článkov copywriterom: 25€/ článok

Ak máte záujem o cenovú ponuku, kliknite na tlačidlo nižšie a v emaile nazabudnite uviesť, o aký web ide.

Zaujalo?

Skvelé. Napíšte mi správu. Obratom vám pošlem formulár so všetkým, čo potrebujem vedieť. 

FAQ

Kedy uvidím prvé výsledky?
Ako som písal na začiatku, linkbuilding je dlhodobá činnosť. Niektorí klienti vidia výsledky už po prvom mesiaci spolupráce. To je ale skôr výnimka. Väčšina klientov vidí prvé výrazné výsledky po približne 3 mesiacoch spolupráce.

Ako je to s platením za link building?
Pri nových klientoch vystavujem na začiatku spolupráce zálohovú faktúru za prvý mesiac. Každý ďalší mesiac už fakturujem spätne. Príklad: Ak sa dohodneme na Základnom balíku 1. januára, tak v ten deň vám pošlem zálohovú faktúru na 190€. Po jej uhradení začínam pracovať.

  1. februára vám pošlem prvú ostrú faktúru na 0€ (keďže za prvý mesiac ste už zaplatili). 1. marca vám potom pošlem faktúru na 190€ (za februárovú prácu). 1. apríla vám fakturujem prácu za marec a tak ďalej.

Môžem spoluprácu kedykoľvek ukončiť?
Samozrejme. Jedným dychom, ale dodávam, že zatiaľ žiadny klient spoluprácu ukončiť nechcel. :)