Rok 2017: Pokašlal som kopec vecí. Aj tak to bol najlepší rok

Každý rok sa teším na obdobie, kedy končí jeden rok a začína nový. Je to skvelá príležitosť zastaviť sa, bilancovať a plánovať ďalší rok.

Teraz sa cítim trochu zvláštne. Prečo? Lebo opäť mám chuť napísať, že rok 2017 bol lepší ako všetky ostatné. :)

Podarilo sa všetko, na čo som siahol? Vôbec. Vlastne som párkrát padol na hubu. Ale bol to zaujímavý rok a vidím veľký posun vpred. Začneme?

 

Splnený finančný cieľ

 

V minuloročnom zhrnutí som si ako hlavný cieľ dal vyfaktúrovať 10 000 € za rok.

Viem, že pre mnohých z vás je to nízke číslo. Pre mňa nebolo. Keď som si tento cieľ dával, tak som mal len 19 rokov a pre väčšinu 19-ročných je to obrovský balík peňazí.

Cieľ som bez problémov splnil. Presné číslo neprezradím, ale konečne zarábame dosť na to, aby sme si mohli žiť dobre a nemuseli ukrajovať z úspor.

Samozrejme, veľký podiel na splnenom cieli má aj moja manželka Henika, ale k nej sa ešte dostaneme. :)

Ostatné ciele

 

Mal som v pláne napísať e-book, ale po niekoľkých rozhovoroch s inými tvorcami e-bookov a online kurzov som sa na to vykašlal. Dôvod? Stojí to príliš veľa času a výsledok je veľmi neistý.

Email marketing – tento rok som na zber emailov veľmi netlačil, aj tak sa mi podarilo získať približne 1000 nových odberateľov. Cieľ splnený.

Nárast organickej návštevnosti – nerastie to mesiac čo mesiac, ale vo všeobecnosti to rastie, z čoho mám radosť. Medziročne je to nárast o približne 60%.

Predajné stránky pre moje služby – mal som v pláne vytvoriť špeciálne podstránky pre 4 moje služby, nakoniec som vytvoril stránku len pre službu Web, ktorý zarába a moje konzultácie.

Experiment s digitálnym nomádstvom

 

Digitálny nomád Roland Vojkovský v kaviarni v meste Chiang Mai

Prvé 4 mesiace roku 2017 sme strávili v Ázii. Mesiac v Thajsku a tri mesiace vo Vietname.

Skrátená verzia je taká, že nám digitálne nomádstvo vôbec nevyhovovalo.

Myslím, že hlavným zádrhelom bol obmedzený rozpočet. Pamätám si, ako som stál na hotelovom balkóne v Danangu  (Vietnam) a počítal, ako dlho nám ešte vydržia ušetrené peniaze.

Keby sme do Ázie išli dnes, mali by sme menej stresov a viac by sme si vedeli dopriať.

Nakoniec sme sa zabývali v dedine Malá Ida a sme tu šťastnejší, spokojnejší a celkovo sa máme lepšie. Neviem, čo bude o rok alebo o dva, ale zatiaľ nám je tu veľmi dobre.

Tip na čítanie:

Celú zimu som žil a pracoval v Ázii ako digitálny nomád. Toto som sa naučil

Nezávislosť na lokalite: Prečo som na slovenskej dedine šťastnejší ako v Thajsku

Redizajn webu

 

Redizajn blogu vojkovský.sk

Vo Vietname sme sa pustili do redizajnu tohto webu. Po skvelých skúsenostiach s témou Divi pri klientských weboch som sa rozhodol, že aj svoj web postavím na tejto téme.

Prechod na inú tému nebol tak jednoduchý ako by sa zdalo. Stálo nás to veľa práce a nervov. Môžem ale spokojne povedať, že to stálo za to.

Po redizajne som dostal pomerne množstvo pozitívnych reakcií, web pôsobí profesionálnejšie a ja som získal viac voľnosti pri budovaní stránok pre moje služby.

Stránka ešte nevyzerá úplne podľa našich predstáv. Dúfam, že do ďalšieho zhrnutia už bude. :)

Henika získala príspevok a začala podnikať

 

Henrietta Vojkovská web dizajn

Henika mi s podnikaním pomáha už veľmi dlhú dobu. V podstate odkedy som založil tento blog. Rozsah jej pomoci bol čím ďalej väčší.

Keď sme začali robiť weby na šablóne Divi, urobila na klientských weboch približne 80% práce. Ja som v podstate len komunikoval s klientom, zadával úlohy a riešil niektoré technické veci.

Najprv to robila popri škole, potom bola oficiálne nezamestnaná, aj keď mala plné Trello práce. :)

Vďaka Bohu sa Henike tento rok podarilo vybaviť príspevok na podnikanie. Tú vetu myslím doslova. Celý priebeh získavania príspevku bol veľmi dramatický a veľakrát sme to mali chuť vzdať. Nebudem rozpisovať detaily, ale sme veľmi vďační, že sa to podarilo.

Úrad práce ju teda vyzval, aby si od 1. decembra otvorila živnosť na tvorbu webov a všetko je zrazu inak.

Poznámka: Web už má, ale ešte je vo výstavbe, tak ho sem zatiaľ nedám. :)

Teraz pracuje na weboch pre svojich prvých klientov. Fungujeme takto len krátko, ale už teraz môžem povedať, že je to lepšie. Pri svojich klientov už rieši úplne všetko a mne sa tým šetrí veľmi veľa času.

A tým sa dostávame ku…

Ako som zmenil svoj hlavný zdroj príjmov

 

Približne pred rokom sa mi ozvala Gabka Koščová a opýtala sa ma, či by som mal záujem robiť linkbuilding pre dovolenka.sme.sk. Jej ponuka ma zaujala a tak sme sa nakoniec dohodli.

Vďaka tejto práci som sa o linkbuildingu naučil veľmi veľa a čo je ešte dôležitejšie, zistil som, že ma to baví. Tiež mi to ide lepšie ako web dizajn. :)

Tento rok som začal robiť linkbuilding pre viacerých zaujímavých klientov. Som šťastný, že zatiaľ sú s mojou prácou všetci spokojní. Aj vďaka tomu som v linkbuildingu nabral sebavedomie a rozhodol som sa z neho spraviť môj hlavný zdroj príjmov.

Momentálne prežívam prechodné obdobie. Pomaly dokončujem práce na weboch, ktoré boli dohodnuté ešte v tomto roku a všetky ďalšie weby už nechávam Henike.

Keď toto obdobie skončí, začnem promovať svoje linkbuilding služby.

Bitcoin a iné kryptomeny

 

Ako kúpiť Bitcoin: Najjednoduchš spôsob

V novembri som už aj ja naskočil na tento vlak a kúpil svoje prvé kúsky Bitcoinu. Neskôr som pokupoval aj Litecoin a Ethereum.

Ohľadom kryptomien som sa spamätal dosť neskoro, takže nikdy nebudem mať takú návratnosť ako tí, ktorí investovali skôr. To je v pohode.

Za približne 6 týždňov moje portfólio narástlo na dvojnásobok pôvodnej hodnoty.

Pre porovnanie: Tatra Banka mi na sporiacom účte ponúka „špeciálny“ úrok 0,10% p.a. To je 1000x menej ako mi dali kryptomeny za 6 týždňov.

Jasné, pri kryptomenách riskujem, že to všetko padne a o rok mi z mojich peňazí ostane napríklad 20%. Do kryptomien som dal len toľko, koľko si môžem dovoliť stratiť bez toho, aby to nejako ovplyvnilo môj životný štandard. Preto som s týmto rizikom v pohode a zatiaľ sa mi to vypláca.

Chceli by ste aj vy investovať do kryptomien a neviete ako?

Túto časť píšem kvôli tomu, že ja som mal ešte nedávno veľa otázok a všetko mi prišlo zložité. Takže:

Najjednoduchší spôsob je si vytvoriť účet na Coinbase.com a kryptomeny nakúpiť cez debetnú alebo kreditnú kartu. Ak sa registrujete cez môj odkaz, tak pri nákupe nad 85€ (nemusí to byť naraz) dostanete 8-eurový bonus v Bitcoinoch (a ja tiež :)).

Kupovanie kryptomien cez Coinbase je rovnako jednoduché ako nakupovanie v e-shopoch. Poplatky za spracovanie sú ale pomerne vysoké a po získaní bonusu sa vám už Coinbase veľmi neoplatí. Po pripísaní bonusu odporúčam prechod na „sesterskú“ zmenáreň GDAX, kde sú poplatky len 0.25% alebo dokonca 0%.

Ak vás to zaujalo a máte otázky, tak tu je video návod o prechode z Coinbase na GDAX: https://www.youtube.com/watch?v=lcCIjIAqM-4

Ak vás kryptomeny zaujali, viac sa o nich dočítate napríklad v tomto článku na investicne.sk.

Cieľe a plány na rok 2018

 

Moje cieľe na rok 2018

Vyfaktúrovať aspoň toľko, čo tento rok (a teraz bez Henikinej pomoci)

Som zvedavý, ako budú vyzerať naše (moje a Henikine) prehľady príjmov za rok 2018. Ak nespravíme nejakú obrovskú hlúposť alebo nepadne ekonomika, tak to bude viac ako za tento rok.

Každopádne by bolo veľmi zaujímavé, ak by na konci roka svietilo Henike v SuperFaktúre väčšie číslo ako mne. :)

Publikovať aspoň 1 článok mesačne

V roku 2017 som na svoj blog neskutočne kašlal. Venoval som sa hlavne práci pre klientov a podceňoval vlastný marketing a vlastné promo. Môj ďalší článok na blogu bude o chybách, ktoré som spravil na voľnej nohe a o tejto chybe sa poriadne rozpíšem.

V novom roku chcem nabehnúť na 1 článok mesačne. Pravdepodobne si na to aj vyhradím čas v kalendári.

Tiež by som rád zapracoval na linkbuildingu pre svoj blog, aby neplatilo, že obuvníkove deti chodia bosé. :)

Viac outsourcovať (delegovať úlohy na niekoho iného)

 

V budúcom roku plánujem viac outsourcovať.

Momentálne outsourcujem len zopár vecí. Henika má na starosti grafiku a dizajn webov. Lesana mi kontroluje články pred publikovaním a tiež píše skvelé PR články pre mojich klientov.

Ale to je zatiaľ všetko a ja si nemyslím, že je to ideálny stav. Outsourcovanie je skvelé ako každá iná win-win spolupráca.

Zbaviť sa aktivít, ktoré nemám rád (alebo ich aspoň minimalizovať) a nechať ich robiť niekomu, koho to v ideálnom prípade baví? Zaplatiť za to sumu, ktorá je férová pre obe strany? O tom je outsourcing.

Spísal som si zoznam vecí v mojom podnikaní, ktoré by som vedel outsourcovať a zatiaľ to tak nerobím. Odhadujem, že ich delegovaním by som ušetril približne 30-50% pracovného času.

Jediný problém? Na začiatku to je pomerne veľká časová investícia.

S Henikou sa teraz hráme s myšlienkou outsourcovať niektoré aktivity, ktoré súvisia s chodom domácnosti.

Napríklad ja neznášam nakupovanie potravín. Bežne sa nám stáva, že ideme na nákup do Košíc o šiestej večer a vrátime sa o deviatej. Prečo tak dlho? Netuším. Toto sa nám deje 2x týždenne.

V novom roku by som chcel postupne outsourcovať podobné veci. Uvidíme, ako to pôjde. :)

Chcete pokračovať v čítaní niečoho podobného? Tu sú tie najlepšie CZ/SK reporty z roku 2017, aké som našiel:

 

František Szabó

Martin Matějka

Miloš Lácha

Miška Struhárová

Peter Chodelka

Jiří Rostecký

Gabka Koščová

Mário Roženský

Zbyněk Buřival

Pavel Ungr

Michal Hardyn

Tomáš Zdražil

Michal Pichlík

Ladislav Výsmek

Pavel Jašek

David Nogol

Daniel Gottwald

Martin Prodaj

Rok 2017: Pokašlal som kopec vecí. Aj tak to bol najlepší rok
5 (100%) 5 votes

Čo tak ešte jeden článok?

Share This