Rok 2017: Pokašlal som kopec vecí. Aj tak to bol najlepší rok

Každý rok sa teším na obdobie, kedy končí jeden rok a začína nový. Je to skvelá príležitosť zastaviť sa, bilancovať a plánovať ďalší rok.

Teraz sa cítim trochu zvláštne. Prečo? Lebo opäť mám chuť napísať, že rok 2017 bol lepší ako všetky ostatné. :)

Podarilo sa všetko, na čo som siahol? Vôbec. Vlastne som párkrát padol na hubu. Ale bol to zaujímavý rok a vidím veľký posun vpred. Začneme?

 

Splnený finančný cieľ

V minuloročnom zhrnutí som si ako hlavný cieľ dal vyfaktúrovať 10 000 € za rok.

Viem, že pre mnohých z vás je to nízke číslo. Pre mňa nebolo. Keď som si tento cieľ dával, tak som mal len 19 rokov a pre väčšinu 19-ročných je to obrovský balík peňazí.

Cieľ som bez problémov splnil. Presné číslo neprezradím, ale konečne zarábame dosť na to, aby sme si mohli žiť dobre a nemuseli ukrajovať z úspor.

Samozrejme, veľký podiel na splnenom cieli má aj moja manželka Henika, ale k nej sa ešte dostaneme. :)

 

Ostatné ciele

Mal som v pláne napísať e-book, ale po niekoľkých rozhovoroch s inými tvorcami e-bookov a online kurzov som sa na to vykašlal. Dôvod? Stojí to príliš veľa času a výsledok je veľmi neistý.

Email marketing – tento rok som na zber emailov veľmi netlačil, aj tak sa mi podarilo získať približne 1000 nových odberateľov. Cieľ splnený.

Nárast organickej návštevnosti – nerastie to mesiac čo mesiac, ale vo všeobecnosti to rastie, z čoho mám radosť. Medziročne je to nárast o približne 60%.

Predajné stránky pre moje služby – mal som v pláne vytvoriť špeciálne podstránky pre 4 moje služby, nakoniec som vytvoril stránku len pre službu Web, ktorý zarába a moje konzultácie.

 

Experiment s digitálnym nomádstvom

Digitálny nomád Roland Vojkovský v kaviarni v meste Chiang Mai

Prvé 4 mesiace roku 2017 sme strávili v Ázii. Mesiac v Thajsku a tri mesiace vo Vietname.

Skrátená verzia je taká, že nám digitálne nomádstvo vôbec nevyhovovalo.

Myslím, že hlavným zádrhelom bol obmedzený rozpočet. Pamätám si, ako som stál na hotelovom balkóne v Danangu  (Vietnam) a počítal, ako dlho nám ešte vydržia ušetrené peniaze.

Keby sme do Ázie išli dnes, mali by sme menej stresov a viac by sme si vedeli dopriať.

Nakoniec sme sa zabývali v dedine Malá Ida a sme tu šťastnejší, spokojnejší a celkovo sa máme lepšie. Neviem, čo bude o rok alebo o dva, ale zatiaľ nám je tu veľmi dobre.

Tip na čítanie:

Celú zimu som žil a pracoval v Ázii ako digitálny nomád. Toto som sa naučil

Nezávislosť na lokalite: Prečo som na slovenskej dedine šťastnejší ako v Thajsku

 

Redizajn webu

Redizajn blogu vojkovský.sk

Vo Vietname sme sa pustili do redizajnu tohto webu. Po skvelých skúsenostiach s témou Divi pri klientských weboch som sa rozhodol, že aj svoj web postavím na tejto téme.

Prechod na inú tému nebol tak jednoduchý ako by sa zdalo. Stálo nás to veľa práce a nervov. Môžem ale spokojne povedať, že to stálo za to.

Po redizajne som dostal pomerne množstvo pozitívnych reakcií, web pôsobí profesionálnejšie a ja som získal viac voľnosti pri budovaní stránok pre moje služby.

Stránka ešte nevyzerá úplne podľa našich predstáv. Dúfam, že do ďalšieho zhrnutia už bude. :)

 

Henika získala príspevok a začala podnikať

Henrietta Vojkovská web dizajn

Henika mi s podnikaním pomáha už veľmi dlhú dobu. V podstate odkedy som založil tento blog. Rozsah jej pomoci bol čím ďalej väčší.

Keď sme začali robiť weby na šablóne Divi, urobila na klientských weboch približne 80% práce. Ja som v podstate len komunikoval s klientom, zadával úlohy a riešil niektoré technické veci.

Najprv to robila popri škole, potom bola oficiálne nezamestnaná, aj keď mala plné Trello práce. :)

Vďaka Bohu sa Henike tento rok podarilo vybaviť príspevok na podnikanie. Tú vetu myslím doslova. Celý priebeh získavania príspevku bol veľmi dramatický a veľakrát sme to mali chuť vzdať. Nebudem rozpisovať detaily, ale sme veľmi vďační, že sa to podarilo.

Úrad práce ju teda vyzval, aby si od 1. decembra otvorila živnosť na tvorbu webov a všetko je zrazu inak.

Poznámka: Web už má, ale ešte je vo výstavbe, tak ho sem zatiaľ nedám. :)

Teraz pracuje na weboch pre svojich prvých klientov. Fungujeme takto len krátko, ale už teraz môžem povedať, že je to lepšie. Pri svojich klientov už rieši úplne všetko a mne sa tým šetrí veľmi veľa času.

A tým sa dostávame ku…

 

Ako som zmenil svoj hlavný zdroj príjmov

Približne pred rokom sa mi ozvala Gabka Koščová a opýtala sa ma, či by som mal záujem robiť linkbuilding pre dovolenka.sme.sk. Jej ponuka ma zaujala a tak sme sa nakoniec dohodli.

Vďaka tejto práci som sa o linkbuildingu naučil veľmi veľa a čo je ešte dôležitejšie, zistil som, že ma to baví. Tiež mi to ide lepšie ako web dizajn. :)

Tento rok som začal robiť linkbuilding pre viacerých zaujímavých klientov. Som šťastný, že zatiaľ sú s mojou prácou všetci spokojní. Aj vďaka tomu som v linkbuildingu nabral sebavedomie a rozhodol som sa z neho spraviť môj hlavný zdroj príjmov.

Momentálne prežívam prechodné obdobie. Pomaly dokončujem práce na weboch, ktoré boli dohodnuté ešte v tomto roku a všetky ďalšie weby už nechávam Henike.

Keď toto obdobie skončí, začnem promovať svoje linkbuilding služby.

 

Bitcoin a iné kryptomeny

Ako kúpiť Bitcoin: Najjednoduchš spôsob

V novembri som už aj ja naskočil na tento vlak a kúpil svoje prvé kúsky Bitcoinu. Neskôr som pokupoval aj Litecoin a Ethereum.

Ohľadom kryptomien som sa spamätal dosť neskoro, takže nikdy nebudem mať takú návratnosť ako tí, ktorí investovali skôr. To je v pohode.

Za približne 6 týždňov moje portfólio narástlo na dvojnásobok pôvodnej hodnoty.

Pre porovnanie: Tatra Banka mi na sporiacom účte ponúka „špeciálny“ úrok 0,10% p.a. To je 1000x menej ako mi dali kryptomeny za 6 týždňov.

Jasné, pri kryptomenách riskujem, že to všetko padne a o rok mi z mojich peňazí ostane napríklad 20%. Do kryptomien som dal len toľko, koľko si môžem dovoliť stratiť bez toho, aby to nejako ovplyvnilo môj životný štandard. Preto som s týmto rizikom v pohode a zatiaľ sa mi to vypláca.

Chceli by ste aj vy investovať do kryptomien a neviete ako?

Túto časť píšem kvôli tomu, že ja som mal ešte nedávno veľa otázok a všetko mi prišlo zložité. Takže:

Najjednoduchší spôsob je si vytvoriť účet na Coinbase.com a kryptomeny nakúpiť cez debetnú alebo kreditnú kartu. Ak sa registrujete cez môj odkaz, tak pri nákupe nad 85€ (nemusí to byť naraz) dostanete 8-eurový bonus v Bitcoinoch (a ja tiež :)).

Kupovanie kryptomien cez Coinbase je rovnako jednoduché ako nakupovanie v e-shopoch. Poplatky za spracovanie sú ale pomerne vysoké a po získaní bonusu sa vám už Coinbase veľmi neoplatí. Po pripísaní bonusu odporúčam prechod na „sesterskú“ zmenáreň GDAX, kde sú poplatky len 0.25% alebo dokonca 0%.

Ak vás to zaujalo a máte otázky, tak tu je video návod o prechode z Coinbase na GDAX: https://www.youtube.com/watch?v=lcCIjIAqM-4

Ak vás kryptomeny zaujali, viac sa o nich dočítate napríklad v tomto článku na investicne.sk.

Cieľe a plány na rok 2018

 

Moje cieľe na rok 2018

 

Vyfaktúrovať aspoň toľko, čo tento rok (a teraz bez Henikinej pomoci)

Som zvedavý, ako budú vyzerať naše (moje a Henikine) prehľady príjmov za rok 2018. Ak nespravíme nejakú obrovskú hlúposť alebo nepadne ekonomika, tak to bude viac ako za tento rok.

Každopádne by bolo veľmi zaujímavé, ak by na konci roka svietilo Henike v SuperFaktúre väčšie číslo ako mne. :)

 

Publikovať aspoň 1 článok mesačne

V roku 2017 som na svoj blog neskutočne kašlal. Venoval som sa hlavne práci pre klientov a podceňoval vlastný marketing a vlastné promo. Môj ďalší článok na blogu bude o chybách, ktoré som spravil na voľnej nohe a o tejto chybe sa poriadne rozpíšem.

V novom roku chcem nabehnúť na 1 článok mesačne. Pravdepodobne si na to aj vyhradím čas v kalendári.

Tiež by som rád zapracoval na linkbuildingu pre svoj blog, aby neplatilo, že obuvníkove deti chodia bosé. :)

 

Viac outsourcovať (delegovať úlohy na niekoho iného)

 

V budúcom roku plánujem viac outsourcovať.

Momentálne outsourcujem len zopár vecí. Henika má na starosti grafiku a dizajn webov. Lesana mi kontroluje články pred publikovaním a tiež píše skvelé PR články pre mojich klientov.

Ale to je zatiaľ všetko a ja si nemyslím, že je to ideálny stav. Outsourcovanie je skvelé ako každá iná win-win spolupráca.

Zbaviť sa aktivít, ktoré nemám rád (alebo ich aspoň minimalizovať) a nechať ich robiť niekomu, koho to v ideálnom prípade baví? Zaplatiť za to sumu, ktorá je férová pre obe strany? O tom je outsourcing.

Spísal som si zoznam vecí v mojom podnikaní, ktoré by som vedel outsourcovať a zatiaľ to tak nerobím. Odhadujem, že ich delegovaním by som ušetril približne 30-50% pracovného času.

Jediný problém? Na začiatku to je pomerne veľká časová investícia.

S Henikou sa teraz hráme s myšlienkou outsourcovať niektoré aktivity, ktoré súvisia s chodom domácnosti.

Napríklad ja neznášam nakupovanie potravín. Bežne sa nám stáva, že ideme na nákup do Košíc o šiestej večer a vrátime sa o deviatej. Prečo tak dlho? Netuším. Toto sa nám deje 2x týždenne.

V novom roku by som chcel postupne outsourcovať podobné veci. Uvidíme, ako to pôjde. :)

Chcete pokračovať v čítaní niečoho podobného? Tu sú tie najlepšie CZ/SK reporty z roku 2017, aké som našiel:

 

František Szabó

Martin Matějka

Miloš Lácha

Miška Struhárová

Peter Chodelka

Jiří Rostecký

Gabka Koščová

Mário Roženský

Zbyněk Buřival

Pavel Ungr

Michal Hardyn

Tomáš Zdražil

Michal Pichlík

Ladislav Výsmek

Pavel Jašek

David Nogol

Daniel Gottwald

Martin Prodaj

Rok 2017: Pokašlal som kopec vecí. Aj tak to bol najlepší rok
5 (100%) 5 votes

Čo tak ešte jeden článok?

24 komentárov

 1. tim

  dobrý deń. dúfam, že dodržíte to čo ste sľúbili a budete dávať blogy aspoń raz mesačne. vaše blogy ma veľmi tešia.

  Odpovedať
 2. Dominik Harman

  Roland, kamarát :) Skvelá jazda! Vždy keď sme boli v kontakte tento rok, tak si mi bol inšpiráciou a veľa som z tvojho príbehu čerpal. V osobnom aj pracovnom živote. Drž sa +

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Veľká vďaka, Dominik.

   Zvláštne, ako to funguje s tou inšpiráciou. Videochat s tebou ma zase prinútil, aby som sa viac zamyslel nad outsourcovaním. Prajem skvelý rok 2018! +

   Odpovedať
 3. Diginomad

  Paráda, gratuluju k super pokroku! Já na €10k (jen z podnikání) zdaleka nejsem.

  Outsourcing určitě ano. Vyplatí se do začátku investovat víc práce, sehnat kvalitní lidi a slušně je platit. Ušetří to spoustu času. Peníze navíc se dají vydělat, čas se nafouknout nedá.

  Na články se těším, taky musím letos víc psát. Ať se daří :)

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem, Zbyňku. :)

   „Peníze navíc se dají vydělat, čas se nafouknout nedá.“ – presne toto. Už veľmi dlho som v časovom sklze a kvôli tomu trávim za PC viac času ako by som mal. Minulý rok som zo svojho života vyradil fitness a skoro všetko sa momentálne točí okolo mojej práce.

   Keď sa mi podarí delegovaním ušetriť pár hodín týždenne, tak by mi to malo mega pomôcť.

   Odpovedať
 4. Mária Dvončová

  Inak s tým nakupovaním som mala rovnaký problém, tri hodiny zabitého času. Kamarátka mi poradila Tesco domov…neviem ci mozem zverejnit cely nazov :-)) a je to parada…vyklikam si za 5 minut a necham dorucit priamo pred dvere bytu…neviem ale ako to maju s dovozom tam, kde byvas…hm…kazdopadne odporucam, usetrilo mi to neskutocne vela casu

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za tip, Mária.

   Práve včera som si čítal viac o Tesco domov a veľmi ma to zaujalo. Som veľmi rád, že si mi napísala ja takto osobne.

   V Košiciach som ich autá párkrát videl, ale objednávať si potraviny mi prišlo trochu zvláštne. Teraz, keď som si spočítal, koľko ma reálne stojí nakupovanie mi to príde ako skvelá služba. Doručujú aj ku nám do Malej Idy, takže ich čoskoro vyskúšam. :)

   Odpovedať
   • Ján Čakloš

    V ČR ide hore Rohlik, ktorý parádne ťahá Čupr a jeho tím. Určite je to budúcnosť nakupovania. Viacerí sa asi zhodneme na tom, že deti, ktoré dnes pozerajú YouTube namiesto TV budú o pár rokov namiesto návštevy kamenného obchodu nakupovať online. :) Tie čísla medziročne rastú, v ČR za rok 2016 cca 900 mil. kč utratených v online nakupovaní potravín, 2017 to už boli 2 miliardy. :) (celkový trh s potravinami a rýchloobrátkovým tovarom je tam myslím cca 50 miliárd, takže rásť to ešte má kam :))

    Odpovedať
    • Binna

     Ahoj, Roland, to Tesco rozvoz využívame aj my už tri roky, veľká spokojnosť najmä na velké a ťažké a trvanlivé veci. Začala som si objednávať, keď som mala problémy s chrbticou a ročné batoľa. Objednám si trvanlivé potraviny aj na mesiac dopredu, múky, cestoviny, mlieko… XXL ekonomické balenia pracieho prášku… navyše mali skvelý sortiment detskej výživy a mlieka, ktorú som si objednávala a nemusela som obiehať lekárne a obchody, či práve “tú našu” majú. Veľká úspora času a nervov, za seba odporúčam – na materskej som sa rozbiehala ako virtuálka a čas boli a sú peniaze. :)

     Odpovedať
     • Roland Vojkovský

      Ahoj Binna, potešila si ma týmto komentárom.

      Tie Tesco potraviny budem musieť vyskúšať. Nechať cudzieho človeka, aby mi doniesol potraviny až do bytu je zatiaľ trochu mimo moju komfortnú zónu, ale ako hovoríš, čas sú peniaze. :)

      Odpovedať
    • Roland Vojkovský

     Vďaka za komentár, Ján. Potraviny online sú určite zaujímavý trend a sám som zvedavý, ako to bude vyzerať v budúcnosti. :)

     Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem, Peter, pochvala od teba vždy poteší. :)

   Outsourcing – čakal som, že sa k lepšiemu outsourcingu dostanem niekedy koncom roka (ak vôbec), ale už teraz outsourcujem oveľa viac ako v minulom roku.

   Tvoj report – vďaka, pridal som ho do článku. Dobré čítanie. Už keď som písal svoj report, tak som kontroloval, či si už náhodou nepublikoval svoje zhrnutie. :)

   Odpovedať
 5. Michel Struharova

  Spomenula som si na mail, ktorý si mi písal z Vietnamu. Ako ti nomádstvo nesedí. Teším, že ste spokojní a našli ste svoju pohodičku.
  Outsourcovanie bolo pre mňa veľkou challenge minulý rok, hlavne uvedomiť si, že keď sa chcem posúvať a zarábať viac, čas sa nafúknuť nedá. Držím palce, nech sa ti v novom roku podarí ušetriť čo najviac času :)

  Mám ťa vo svojom reporte, ktorý nájdeš tu: http://struharova.com/zhrnutie-roka-2017/

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za komentár, Miška. Tvoj report som pridal. :)

   Outsourcovanie – máš úplnu pravdu. Ak by si sa rozhodla spísať nejaký článok o outsourcovaní, rád by som si ho pozrel, zdieľal a linkoval. Peťov článok som čítal, ale rád by som si prečítal aj o tvojej skúsenosti.

   Odpovedať
 6. Martin

  Ahoj, veľmi pekný report. Veľmi oceňujem linky na reporty ostatných. Už tradične je to moje obľúbené koncoročné čítanie.
  @Divi: tú už používam niekoľkov a je to super nástroj. Weby už robím takmer výhradne na tom
  @10K za rok. Super číslo. Tak som sa pri tom pousmial. Keby mi toľko stačilo, tak by som bol vysmiaty:)

  V roku 2018 držím palce.
  Tvoj report som tiež pridal pod ten môj. Ten nájdeš inak tu: http://www.martinprodaj.sk/zhrnutie-roku-2017/

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Vďaka za komentár a pridanie môjho reportu do tvojho článku, Martin. Odkaz som pridal.

   10K – len pre upresnenie: toto bol cieľ na rok 2017. Ten sa mi podarilo splniť aj s pomerne dobrou rezervou a cieľom na tento rok je to vyrovnať (aj s tou rezervou), no bez pomoci mojej drahej manželky. :)

   Odpovedať
   • Martin

    Dik za pridanie….samozrejme drzim palce…mozno len na dovysvetlenie….tie sumy v tych reportoch su take relativne….jedna vec je nemat ziadne zavezky a mat plan na 10k a druha vec je mat rodinu a firmu a pri sume 10k za rok a pousmiat:) ale to je len take konstatovanie…samozrejme sme kazdy niekde inde a musime naplnat ine potreby svoje a svojho okolia….

    Odpovedať
 7. Laci

  Čau Ronald. Skvelý report, z tých 10k koľko % tvorila tvorba webov? Btw. taká otázka trochu odveci ale ty sa podpisuješ na faktúrach? Lebo podpis vlastne nie je povinný ale zaujímal by ma tvoj názor k téme “podpis na faktúre”.

  Za odpoveď dík!

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Laci,

   za minulý rok to bolo niečo cez 10K, nie presne 10. Weby tvorili približne 60%. :)

   Faktúry – áno, podpisujem sa.

   Odpovedať
 8. Peto

  Roland. Zaujimala by ma Tvoja uprimna skusenost s kryptomenami… Nieco vo forme clanku.. Dakujem.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   No, update tohto článku by bol, že odvtedy celé krypto veľmi padlo a celkovo sa o tom hovorí oveľa menej. :D

   Stále si myslím, že krypto je budúcosť a že cena za BTC pôjde hore, no momentálne som na kryptomenách v strate (aspoň čo sa týka hodnoty v eurách). Každopádne samostatný článok o kryptomenách plánujem už dlhšie, no stále to akosi nevychádza. Ak si ale krypto ešte nekúpil, podľa mňa je na to teraz dobrá doba. Minimálne z pohľadu, že cena BTC oproti historickým maximám je niekde na úrovni 30%.

   Odpovedať

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This