Rok 2016: Ako som sa vykašlal na výšku, začal podnikať a odcestoval do Ázie

Minulý rok som sa prvýkrát odhodlal k tomu, aby som napísal zhrnutie roka.

Ja ako digitálny nomád v Chiang MaiNedávno som si ho znova prečítal a poviem vám, čítať si svoje myšlienky spred roka bol skvelý pocit.

Ak bol rok 2015 tým doteraz najdôležitejším v mojom živote, potom neviem, ako by som nazval rok 2016. Tento rok bol neskutočný. Jednoznačne najlepší rok môjho života. 2015 sa nechytá.

 

Na konci minuloročného reportu som napísal:

„Netuším, ako to dopadne. Ale budúci rok o takomto čase by som už najradšej písal zhrnutie roka 2016 niekde v Ázii, napríklad v Chiang Mai.“

A hádajte, kde som teraz? Presne tak, v Chiang Mai. :)

Ale poďme pekne od začiatku.

Ako som začal chodiť na výšku a nevydržal tam ani rok

 

Už v minuloročnom reporte som napísal, že ma vysoká škola nijak nezaujala. Študoval som marketing na Prešovskej univerzite, no prišiel som na to, že vysoká mi nemá čo ponúknuť.

Marketingové poučky staré desiatky rokov mi nič nedávali a online marketing sa preberal len okrajovo. Ak vôbec.

A tak som tam chodil len preto, aby som si „odkrútil“ prvý rok a naďalej využíval študentské výhody. Počas toho obdobia bolo mojou hlavnou prioritou budovanie tohto blogu. Škola a skúšky boli na druhom mieste.

Ak si chcete prečítať viac o tom, prečo som opustil vysokú školu a začal podnikať, prečítajte si môj článok 9 dôvodov, prečo som sa vykašlal na výšku.

Ako (a hlavne prečo) som sa oženil

 

Tento bod šokuje mnohých z vás. Viem to a teším sa na to. :D

  1. júna 2016 som sa oženil. Ako 19-ročný. Úplne vážne.
Naše svadobné obrúčky

Áno, fakt sú to naše obrúčky. Preto to vygravírované Roland a Henrietta.

„Zbláznil si sa? Prečo by to niekto robil?“

V prvom rade: Napriek populárnemu názoru si nemyslím, že manželstvo je zlo, pred ktorým treba utekať.

V druhom rade: S mojou teraz už manželkou sme si neskutočne sadli. Chodili sme spolu približne od mojich 16-tich, máme rovnaké záujmy, hodnoty a ciele.

Pamätám si, ako som ju prehováral, aby sa aj ona vykašlala na vysokú a aby si ani nehľadala zamestnanie. Hovoril som jej, že budeme obaja pracovať cez internet a cestovať po celom svete.

Pozerala na mňa ako na blázna. Jej mama tiež.

A dnes?

Dnes si užívame thajské počasie a thajské ceny v Chiang Mai, „hlavnom svetovom meste online podnikateľov“.

Poznámka: Thajské ceny znamenajú, že sme dnes natankovali plnú nádrž do skútra a kráľovsky sa naobedovali spolu za 4€.

Na výlete v Thajsku s mojou manželkou

Áno, pribral som. Ale pracujem na tom.

Henika mi je obrovskou pomocou v mojom online podnikaní. Nielenže vytvára všetku grafiku pre môj blog a články, ktoré píšem pre klientov. Najnovšie sa naučila aj tvoriť webové stránky, čím mi šetrí desiatky hodín každý mesiac.

Okrem toho sa stará aj o to, aby som mal stále čo jesť. Odhadom robí približne 90% všetkých domácich prác. Teda aspoň tak to bolo na Slovensku. Tu v Ázii tých domácich prác veľa nie je.

A to najlepšie?

Neplatím ju. :P

Tip na článok: Prečo by som sa znova oženil mladý (muzom.sk)

Ako som prvýkrát spíkoval (a mal srdce až v krku)

 

Ako som prvýkrát v živote spíkoval na pódiu

Tento rok organizoval môj dobrý priateľ, Lubo Jurík, Festival digitálnych nomádov.

Ak by ste nevedeli, digitálny nomád je niekto, kto pracuje cez internet a je úplne alebo čiastočne nezávislý na lokalite. Tu v Chiang Mai ich je plno.

Keď sa ma spýtal, či by som na tejto akcii chcel prednášať, bez váhania som povedal áno. Ale 2. júla, pár minút pred prezentáciou, mi už nebolo všetko jedno. Mal som obrovský stres.

Hlavou mi prechádzalo obrovské množstvo myšlienok a takmer všetky boli katastrofické. Už som ale nemohol vycúvať a keď prišiel môj čas, začal som prednášať.

Rozprával som o tom, ako som zarobil svojich prvých 1000€ na internete. Snažil som sa, aby bola moja prednáška autentická. Preto som hovoril o konkrétnych krokoch a číslach.

Nehral som sa na milionára z pláže. O všetkom som hovoril otvorene. Veľmi ma potešilo, keď za mnou po prednáške prišlo niekoľko ľudí, ktorí to ocenili.

Stres po pár minútach rozprávania skoro úplne opadol a ja som si tú prednášku začal celkom užívať. Festival nomádov mi dal obrovskú životnú skúsenosť a verím, že toto bol len začiatok mojej kariéry spíkra :)

Ako som upgradol hardware

 

Práca v kaviarni, v ktorej som písal aj tento článok

Áno, tušíte správne. Pridal som sa ku kultu Steva Jobsa.

S Windows počítačmi som bol vždy spokojný. Nikdy by som si nemyslel, že predám svoj plne funkčný notebook a kúpim si Mac.

Ale stalo sa a už by som sa nikdy nevrátil.

Macbook Air je dokonalý pracovný nástroj digitálneho nomáda (ak nepotrebujete Macbook Pro :)).

Jeho baterka vydrží 12 hodín, je neskutočne ľahký a pracuje sa s ním rýchlo a efektívne.  Ďalším plusom je to, že jednoducho vyzerá úžasne. Niet divu, že je hodnotený ako notebook #1 pre digitálnych nomádov.

Tip: Ak hľadáte ďalšie zaujímavé alternatívy, tak skúste článok Ako vybrať notebook? Veľký test najlepších notebookov roku 2017.

 

Ako som (finančne) prežil prvý rok freelancovania

 

Na Slovensku sa vraj neoplatí podnikať.

Preto som sa mal prihlásiť na nejakú dobrú vysokú školu, poctivo študovať a snáď by som potom zohnal prácu v nejakej veľkej stabilnej firme.

Na toto všetko som sa vykašlal a začal si budovať vlastné online podnikanie.

Vďaka blogu sa mi začali ozývať ľudia, ktorí boli ochotní zaplatiť za moje služby. Nečakal som, že to príde už po pár článkoch, ale stalo sa.

Vtedy som sa uistil v tom, že toto je niečo, čo chcem robiť.

A tak som okrem práce na mojom blogu začal pracovať aj pre klientov. Najväčšia časť mojich príjmov pochádza z tvorby webov a písania článkov na zákazku. Okrem toho som zarobil aj na:

V roku 2016 som spolupracoval s 27 skvelými klientmi a práve vďaka nim sa mi podarilo prežiť prvý rok. Nezarobil som si na nový dom, ale bolo to dosť na to, aby som zaplatil za všetko potrebné a mohol sa osamostatniť.

Ako som sa osamostatnil od rodičov a odcestoval do Ázie

 

Moja rodina toho nikdy nemala extrémne veľa. Napriek tomu sa postarali o to, aby som vždy mal dostatok všetkého, čo som potreboval. Za to im patrí jedno obrovské, verejné ďakujem.

Napríklad počas štúdia na vysokej škole som sa mal úžasne. Otec mi dával niečo cez 200€ mesačne a starý otec prihodil ďalších 100. Na študentský život mi to bohato stačilo.

Napriek pohodlnej finančnej situácii som však na výške dlho neostal a tak som sa s týmito sponzorskými darmi musel rozlúčiť.

Nemohol som im povedať, že kašlem na vysokú a stále si od nich pýtať peniaze. V prvom rade by to bolo trápne a v druhom rade by mi to neprešlo.

A tak sa všetko zmenilo. Namiesto toho, aby som ja dostával peniaze od našich som začal platiť časť nájmu a varili sme si sami.

Úplnú samostatnosť sme dosiahli až tu, v Chiang Mai. Je to úžasný pocit. Za všetko si platíme sami a s tým prichádza sloboda. Nikto nám už nehovorí, čo by sme mali robiť a čo nie.

Poznámka: Ja viem, že to rodina myslí dobre, ale digitálne nomádstvo starým rodičom jednoducho nevysvetlíte.

Fotka zo Sticky Waterfalls - z vodopádov, po ktorých môžete liezť

Fotka zo Sticky Waterfalls – z vodopádov, ktoré sa nešmýkajú a dá sa po nich liezť

Ciele na rok 2017

 

Mojim hlavným business cieľom pre rok 2017 je vyfaktúrovať 10 000€.

Je 10 000€ za rok veľa alebo málo? To neviem.

Počas môjho prvého roka na voľnej nohe som zarobil niečo menej ako polovicu z tejto sumy. Ak sa mi teda v roku 2017 podarí prekonať hranicu 10 000€, budem veľmi spokojný.

Ako to chcem spraviť?

Ďalej chcem investovať svoj čas a peniaze do obsahového marketingu. Minimálne každý mesiac pridám jeden článok na tento blog a jeden na iný blog výmenou za odkaz (čiže guest post).

Hlavným krokom ale nebude budovanie návštevnosti. Predovšetkým chcem začať viac predávať.

Doteraz nemám na blogu predajnú stránku na písanie textov, na konzultácie a dokonca ani na tvorbu klasických web stránok.

Povedal by som, že kvôli tomu „nechávam na stole“ stovky eur každý mesiac.

Drvivú väčšinu zákaziek dostanem spôsobom, že mi niekto napíše email, či náhodou neponúkam ______ (doplňte si sami). A tak by to nemalo byť.

Ľudia by mali vedieť, čo všetko ponúkam a koľko si za to účtujem.

Som presvedčený, že keď sa konečne dokopem k tomu, aby som spustil predajné stránky, tak moje predaje pôjdu rapídne hore.

Rok 2016 bol pre mňa hlavne o obsahovom marketingu. Tvoril som články, vďaka ktorým prichádza na môj web niekoľko tisíc ľudí mesačne. Bez toho, aby som niečo robil.

V roku 2017 sa chcem sústrediť na copywriting. Čiže na písanie textov, ktoré predávajú. V copywritingu sa nevyznám tak dobre ako v obsahovom marketingu. Preto ma v ďalšom roku čaká veľa čítania a učenia sa metódou pokus-omyl. Už sa teším :)

A čo ostatné podnikateľské ciele?

 

 

Aktuálne premýšľam nad vytvorením prvého plateného produktu. Pravdepodobne nejaký e-book, v ktorom zhrniem svoje najlepšie know-how za cenu dostupnú všetkým.

O čom bude? Hlavnou témou bude jednoznačne blogovanie pre profit. Či už vo forme zvýšených predajov (pre firmy a e-shopy) alebo pre získanie klientov na služby (pre freelancerov).

Stále ešte neviem, či sa do toho naozaj pustím, takže ak vás to zaujíma, budem veľmi rád, keď mi to dáte vedieť v komentároch pod článkom alebo cez email

Možno práve vďaka vám vytvorím e-book, ktorý pomôže stovkám ľudí. Kto vie.

Menej dôležité ciele

 

Faktúrovať dokopy 10 000€ a napísať e-book sú ciele s vysokou prioritou.

Okrem nich mám ale aj iné. Tie sa týkajú návštevnosti a budovania email databázy. Viem, že pre niektorých blogerov sú práve tieto čísla najdôležitejšie, no pre mňa je oveľa dôležitejší celkový príjem.

Zbytočne by som mal na stránke 12 000 návštevníkov každý mesiac, keď mi web nezarobí ani na hosting.

Ak mám na svoj blog aj ďalej prinášať hodnotný obsah zadarmo, musím generovať príjem. Ak vám blog nezískava klientov, tak je blogovanie iba hobby a skôr či neskôr ho nahradíte niečim iným.

Takže, aké sú tie menej dôležité ciele?

Email marketing – aktuálne mám v databáze kontaktov asi 900 emailov. Cieľ pre rok 2017 je prekonať hranicu 2000.

Návštevnosť – v roku 2016 mi rástla organická návštevnosť (teda návštevnosť z Google) skoro každý mesiac. Cieľ pre rok 2017 je jednoducho udržať tento trend.

Graf toho, ako mi rástla organická návštevnosť v roku 2016

Prečo práve organickú návštevnosť? Lebo to je návštevnosť, pre ktorú sa už nemusím aktívne snažiť. Články sú napísané a ľudia si ich nachádzajú sami.

Aby toto číslo ďalej rástlo, potrebujem len dve veci. Písať ďalší kvalitný obsah a získavať spätné odkazy.

Chcete pokračovať v čítaní niečoho podobného? Tu sú tie najlepšie CZ/SK reporty z roku 2016, aké som našiel:

František Szabó

Jiří Rostecký

Zbyněk Buřival

Ondřej Martinek

Milan Pichlík

Pavel Drábek

Pan Zero

Jan Kalianko

Peter Hoferek

Michal Hardyn

Josef Kroupa

Peter Chodelka

Miška Struhárová

Michal Truban

Jan Šimečík

Kamil Staš

David Nogol

Rok 2016: Ako som sa vykašlal na výšku, začal podnikať a odcestoval do Ázie
5 (100%) 3 votes

Čo tak ešte jeden článok?

Share This