Rok 2016: Ako som sa vykašlal na výšku, začal podnikať a odcestoval do Ázie

Minulý rok som sa prvýkrát odhodlal k tomu, aby som napísal zhrnutie roka.

Ja ako digitálny nomád v Chiang MaiNedávno som si ho znova prečítal a poviem vám, čítať si svoje myšlienky spred roka bol skvelý pocit.

Ak bol rok 2015 tým doteraz najdôležitejším v mojom živote, potom neviem, ako by som nazval rok 2016. Tento rok bol neskutočný. Jednoznačne najlepší rok môjho života. 2015 sa nechytá.

 

Na konci minuloročného reportu som napísal:

„Netuším, ako to dopadne. Ale budúci rok o takomto čase by som už najradšej písal zhrnutie roka 2016 niekde v Ázii, napríklad v Chiang Mai.“

A hádajte, kde som teraz? Presne tak, v Chiang Mai. :)

Ale poďme pekne od začiatku.

Ako som začal chodiť na výšku a nevydržal tam ani rok

Už v minuloročnom reporte som napísal, že ma vysoká škola nijak nezaujala. Študoval som marketing na Prešovskej univerzite, no prišiel som na to, že vysoká mi nemá čo ponúknuť.

Marketingové poučky staré desiatky rokov mi nič nedávali a online marketing sa preberal len okrajovo. Ak vôbec.

A tak som tam chodil len preto, aby som si „odkrútil“ prvý rok a naďalej využíval študentské výhody. Počas toho obdobia bolo mojou hlavnou prioritou budovanie tohto blogu. Škola a skúšky boli na druhom mieste.

Ak si chcete prečítať viac o tom, prečo som opustil vysokú školu a začal podnikať, prečítajte si môj článok 9 dôvodov, prečo som sa vykašlal na výšku.

Ako (a hlavne prečo) som sa oženil

Tento bod šokuje mnohých z vás. Viem to a teším sa na to. :D

 1. júna 2016 som sa oženil. Ako 19-ročný. Úplne vážne.

Naše svadobné obrúčky

Áno, fakt sú to naše obrúčky. Preto to vygravírované Roland a Henrietta.

„Zbláznil si sa? Prečo by to niekto robil?“

V prvom rade: Napriek populárnemu názoru si nemyslím, že manželstvo je zlo, pred ktorým treba utekať.

V druhom rade: S mojou teraz už manželkou sme si neskutočne sadli. Chodili sme spolu približne od mojich 16-tich, máme rovnaké záujmy, hodnoty a ciele.

Pamätám si, ako som ju prehováral, aby sa aj ona vykašlala na vysokú a aby si ani nehľadala zamestnanie. Hovoril som jej, že budeme obaja pracovať cez internet a cestovať po celom svete.

Pozerala na mňa ako na blázna. Jej mama tiež.

A dnes?

Dnes si užívame thajské počasie a thajské ceny v Chiang Mai, „hlavnom svetovom meste online podnikateľov“.

Poznámka: Thajské ceny znamenajú, že sme dnes natankovali plnú nádrž do skútra a kráľovsky sa naobedovali spolu za 4€.

Na výlete v Thajsku s mojou manželkou

Áno, pribral som. Ale pracujem na tom.

Henika mi je obrovskou pomocou v mojom online podnikaní. Nielenže vytvára všetku grafiku pre môj blog a články, ktoré píšem pre klientov. Najnovšie sa naučila aj tvoriť webové stránky, čím mi šetrí desiatky hodín každý mesiac.

Okrem toho sa stará aj o to, aby som mal stále čo jesť. Odhadom robí približne 90% všetkých domácich prác. Teda aspoň tak to bolo na Slovensku. Tu v Ázii tých domácich prác veľa nie je.

A to najlepšie?

Neplatím ju. :P

Tip na článok: Prečo by som sa znova oženil mladý (muzom.sk)

Ako som prvýkrát spíkoval (a mal srdce až v krku)

 

Ako som prvýkrát v živote spíkoval na pódiu

Tento rok organizoval môj dobrý priateľ, Lubo Jurík, Festival digitálnych nomádov.

Ak by ste nevedeli, digitálny nomád je niekto, kto pracuje cez internet a je úplne alebo čiastočne nezávislý na lokalite. Tu v Chiang Mai ich je plno.

Keď sa ma spýtal, či by som na tejto akcii chcel prednášať, bez váhania som povedal áno. Ale 2. júla, pár minút pred prezentáciou, mi už nebolo všetko jedno. Mal som obrovský stres.

Hlavou mi prechádzalo obrovské množstvo myšlienok a takmer všetky boli katastrofické. Už som ale nemohol vycúvať a keď prišiel môj čas, začal som prednášať.

Rozprával som o tom, ako som zarobil svojich prvých 1000€ na internete. Snažil som sa, aby bola moja prednáška autentická. Preto som hovoril o konkrétnych krokoch a číslach.

Nehral som sa na milionára z pláže. O všetkom som hovoril otvorene. Veľmi ma potešilo, keď za mnou po prednáške prišlo niekoľko ľudí, ktorí to ocenili.

Stres po pár minútach rozprávania skoro úplne opadol a ja som si tú prednášku začal celkom užívať. Festival nomádov mi dal obrovskú životnú skúsenosť a verím, že toto bol len začiatok mojej kariéry spíkra :)

Ako som upgradol hardware

Práca v kaviarni, v ktorej som písal aj tento článok

Áno, tušíte správne. Pridal som sa ku kultu Steva Jobsa.

S Windows počítačmi som bol vždy spokojný. Nikdy by som si nemyslel, že predám svoj plne funkčný notebook a kúpim si Mac.

Ale stalo sa a už by som sa nikdy nevrátil.

Macbook Air je dokonalý pracovný nástroj digitálneho nomáda (ak nepotrebujete Macbook Pro :)).

Jeho baterka vydrží 12 hodín, je neskutočne ľahký a pracuje sa s ním rýchlo a efektívne.  Ďalším plusom je to, že jednoducho vyzerá úžasne. Niet divu, že je hodnotený ako notebook #1 pre digitálnych nomádov.

Tip: Ak hľadáte ďalšie zaujímavé alternatívy, tak skúste článok Ako vybrať notebook? Veľký test najlepších notebookov roku 2017.

 

Ako som (finančne) prežil prvý rok freelancovania

Na Slovensku sa vraj neoplatí podnikať.

Preto som sa mal prihlásiť na nejakú dobrú vysokú školu, poctivo študovať a snáď by som potom zohnal prácu v nejakej veľkej stabilnej firme.

Na toto všetko som sa vykašlal a začal si budovať vlastné online podnikanie.

Vďaka blogu sa mi začali ozývať ľudia, ktorí boli ochotní zaplatiť za moje služby. Nečakal som, že to príde už po pár článkoch, ale stalo sa.

Vtedy som sa uistil v tom, že toto je niečo, čo chcem robiť.

A tak som okrem práce na mojom blogu začal pracovať aj pre klientov. Najväčšia časť mojich príjmov pochádza z tvorby webov a písania článkov na zákazku. Okrem toho som zarobil aj na:

► nastavovaní emailového marketingu
► affiliate marketingu
► konzultáciách
► rôznych drobných prácach

V roku 2016 som spolupracoval s 27 skvelými klientmi a práve vďaka nim sa mi podarilo prežiť prvý rok. Nezarobil som si na nový dom, ale bolo to dosť na to, aby som zaplatil za všetko potrebné a mohol sa osamostatniť.

Ako som sa osamostatnil od rodičov a odcestoval do Ázie

Moja rodina toho nikdy nemala extrémne veľa. Napriek tomu sa postarali o to, aby som vždy mal dostatok všetkého, čo som potreboval. Za to im patrí jedno obrovské, verejné ďakujem.

Napríklad počas štúdia na vysokej škole som sa mal úžasne. Otec mi dával niečo cez 200€ mesačne a starý otec prihodil ďalších 100. Na študentský život mi to bohato stačilo.

Napriek pohodlnej finančnej situácii som však na výške dlho neostal a tak som sa s týmito sponzorskými darmi musel rozlúčiť.

Nemohol som im povedať, že kašlem na vysokú a stále si od nich pýtať peniaze. V prvom rade by to bolo trápne a v druhom rade by mi to neprešlo.

A tak sa všetko zmenilo. Namiesto toho, aby som ja dostával peniaze od našich som začal platiť časť nájmu a varili sme si sami.

Úplnú samostatnosť sme dosiahli až tu, v Chiang Mai. Je to úžasný pocit. Za všetko si platíme sami a s tým prichádza sloboda. Nikto nám už nehovorí, čo by sme mali robiť a čo nie.

Poznámka: Ja viem, že to rodina myslí dobre, ale digitálne nomádstvo starým rodičom jednoducho nevysvetlíte.

Fotka zo Sticky Waterfalls - z vodopádov, po ktorých môžete liezť

Fotka zo Sticky Waterfalls – z vodopádov, ktoré sa nešmýkajú a dá sa po nich liezť

 

Ciele na rok 2017

Mojim hlavným business cieľom pre rok 2017 je vyfaktúrovať 10 000€.

Je 10 000€ za rok veľa alebo málo? To neviem.

Počas môjho prvého roka na voľnej nohe som zarobil niečo menej ako polovicu z tejto sumy. Ak sa mi teda v roku 2017 podarí prekonať hranicu 10 000€, budem veľmi spokojný.

Ako to chcem spraviť?

Ďalej chcem investovať svoj čas a peniaze do obsahového marketingu. Minimálne každý mesiac pridám jeden článok na tento blog a jeden na iný blog výmenou za odkaz (čiže guest post).

Hlavným krokom ale nebude budovanie návštevnosti. Predovšetkým chcem začať viac predávať.

Doteraz nemám na blogu predajnú stránku na písanie textov, na konzultácie a dokonca ani na tvorbu klasických web stránok.

Povedal by som, že kvôli tomu „nechávam na stole“ stovky eur každý mesiac.

Drvivú väčšinu zákaziek dostanem spôsobom, že mi niekto napíše email, či náhodou neponúkam ______ (doplňte si sami). A tak by to nemalo byť.

Ľudia by mali vedieť, čo všetko ponúkam a koľko si za to účtujem.

Som presvedčený, že keď sa konečne dokopem k tomu, aby som spustil predajné stránky, tak moje predaje pôjdu rapídne hore.

Rok 2016 bol pre mňa hlavne o obsahovom marketingu. Tvoril som články, vďaka ktorým prichádza na môj web niekoľko tisíc ľudí mesačne. Bez toho, aby som niečo robil.

V roku 2017 sa chcem sústrediť na copywriting. Čiže na písanie textov, ktoré predávajú. V copywritingu sa nevyznám tak dobre ako v obsahovom marketingu. Preto ma v ďalšom roku čaká veľa čítania a učenia sa metódou pokus-omyl. Už sa teším :)

A čo ostatné podnikateľské ciele?

Aktuálne premýšľam nad vytvorením prvého plateného produktu. Pravdepodobne nejaký e-book, v ktorom zhrniem svoje najlepšie know-how za cenu dostupnú všetkým.

O čom bude? Hlavnou témou bude jednoznačne blogovanie pre profit. Či už vo forme zvýšených predajov (pre firmy a e-shopy) alebo pre získanie klientov na služby (pre freelancerov).

Stále ešte neviem, či sa do toho naozaj pustím, takže ak vás to zaujíma, budem veľmi rád, keď mi to dáte vedieť v komentároch pod článkom alebo cez email

Možno práve vďaka vám vytvorím e-book, ktorý pomôže stovkám ľudí. Kto vie.

Menej dôležité ciele

Faktúrovať dokopy 10 000€ a napísať e-book sú ciele s vysokou prioritou.

Okrem nich mám ale aj iné. Tie sa týkajú návštevnosti a budovania email databázy. Viem, že pre niektorých blogerov sú práve tieto čísla najdôležitejšie, no pre mňa je oveľa dôležitejší celkový príjem.

Zbytočne by som mal na stránke 12 000 návštevníkov každý mesiac, keď mi web nezarobí ani na hosting.

Ak mám na svoj blog aj ďalej prinášať hodnotný obsah zadarmo, musím generovať príjem. Ak vám blog nezískava klientov, tak je blogovanie iba hobby a skôr či neskôr ho nahradíte niečim iným.

Takže, aké sú tie menej dôležité ciele?

Email marketing – aktuálne mám v databáze kontaktov asi 900 emailov. Cieľ pre rok 2017 je prekonať hranicu 2000.

Návštevnosť – v roku 2016 mi rástla organická návštevnosť (teda návštevnosť z Google) skoro každý mesiac. Cieľ pre rok 2017 je jednoducho udržať tento trend.

Graf toho, ako mi rástla organická návštevnosť v roku 2016

Prečo práve organickú návštevnosť? Lebo to je návštevnosť, pre ktorú sa už nemusím aktívne snažiť. Články sú napísané a ľudia si ich nachádzajú sami.

Aby toto číslo ďalej rástlo, potrebujem len dve veci. Písať ďalší kvalitný obsah a získavať spätné odkazy.

Chcete pokračovať v čítaní niečoho podobného? Tu sú tie najlepšie CZ/SK reporty z roku 2016, aké som našiel:

František Szabó

Jiří Rostecký

Zbyněk Buřival

Ondřej Martinek

Milan Pichlík

Pavel Drábek

Pan Zero

Jan Kalianko

Peter Hoferek

Michal Hardyn

Josef Kroupa

Peter Chodelka

Miška Struhárová

Michal Truban

Jan Šimečík

Kamil Staš

David Nogol

Rok 2016: Ako som sa vykašlal na výšku, začal podnikať a odcestoval do Ázie
5 (100%) 3 votes

Čo tak ešte jeden článok?

41 komentárov

 1. mato

  super blog, citam kazdy den!!!

  Odpovedať
 2. Dominik

  Roland, gratulacia :) Nejdem sa hned opustat ze aky si moj vzor, ale v dobrom zavidim a snad sa niekedy v Chiang Mai vidime, hehe :)

  Vsetko dobre do 2017!

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem, Dominik :)

   Verím, že sa niekde v Ázii uvidíme. Pozrel som sa teraz na tvoj web a aj keď neviem, čo presne chystáš, tak sa na to teším. Možno v budúcnosti aj vymyslíme nejakú spoluprácu :)

   Aj tebe všetko dobré!

   Odpovedať
   • Dominik

    och, no ved musim uz ju uz dokoncit, snad tento tyzden :) Ja budem velmi rad a urcite sa ti casom ozvem, ale s prazdnou webkou som naozaj este nechcel :D

    +

    Odpovedať
 3. Peter

  Wow! skvelý článok. :)
  Ja tiež neviem vysvetliť rodičom, starým rodičom, ako odísť z teoretickej VŠ a rozbehnúť internetové podnikanie. VŠ ma skôr ubíja. Áno, skončil som síce bakalára ale inžinier je ešte viac o teóriach a nezmysloch do praktického života.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za komentár, Peter.

   Ja som im to doteraz nevysvetlil. Stále nechápu, prečo som odišiel z VŠ a čo vlastne robím na tom internete. Chcú, aby som sa vrátil na školu alebo si aspoň našiel „naozajstnú prácu“. Sloboda pre nich nič neznamená, podľa nich by som sa mal zamerať na istoty a zobrať si hypotéku na dom :)

   Pointa? Rodičia nemusia (a nebudú) súhlasiť s takýmto rozhodnutím. Oni sú z inej doby, kedy vysoká škola bola istotou dobrého života. Nepochopia, prečo chceš riskovať s nejakým internetovým podnikaním.

   Neviem, koľko ti ešte dostáva do konca štúdia, ale určite by som ten čas využil ku tomu, aby si naštartoval svoje internetové podnikanie. Napríklad blogom. 1-2 roky sú dosť času na to, aby si vybudoval slušnú návštevnosť.

   A ešte jedna rada: Ak sa rozhodneš nechať školu (čo môže a nemusí byť dobrý nápad), tak to určite nesprav skôr ako budeš mať aspoň 3 *platiacich* klientov :)

   Odpovedať
   • Peter

    Diky za odpoved. a teda ked chcem zacat blogovat , tak mam najprv bez zivnosti a az potom si tu zivnost zalozit. alebo idealne zacat naraz s oboma?

    Odpovedať
    • Roland Vojkovský

     Na to, aby si si vytvoril vlastný web a písal na neho články (teda blogoval) nepotrebuješ živnosť.

     Hneď ako budeš chcieť zo svojho blogu / služieb / produktov zarobiť prvé euro, živnosť potrebuješ. Ešte predtým, než zarobís svoj prvý cent.

     Zhrnutie: Ak ešte nepotrebuješ faktúrovať, so živnosťou sa ponáhľať nemusíš.

     Odpovedať
     • Dominik

      Čau Roland, to nie je úplne pravda.

      Príjmy do 450 eur ročne nemusíš priznávať ani sa nezdaňujú.

      Ak zarobíš viac tak podľa správnosti už treba priznávať, ale stále nemusíš robiť živnosť. Môžeš spraviť zmluvu o dielo, prípadne sa dohodnúť na práci na dohodu (pun intended).

      Samozrejme z dlhodobého hľadiska je živnosť, resp. sročka jediným dobrým riešením, ale pokiaľ ide o jednorázovky a najmä na začiatok, živnosť nie je potrebná.

      Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Alex, pravdepodobne nie.

   Víza nám končia koncom januára a potom sa pravdepodobne chystáme do Kambodže a Vietnamu. Kambodža je viac-menej istá, ale stále je tu možnosť, že sa po nej vratíme do CM :)

   Mimochodom, bude to tvoj prvý trip do Chiang Mai alebo si tu už bola? :)

   Odpovedať
 4. Aleš

  Skvela praca Roland, ako vzdy ?

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Vďaka, Aleš. Inak, som prekvapený tým množstvom pozitívnej odozvy. Podľa všetkého sa ľudom páčia takéto články „zo zákulisia“ :)

   Odpovedať
 5. KiRi

  Si sikovny clovek, drzim ti palce. Nech ste s Henikou stastni!

  Odpovedať
 6. Juraj Dimitrov

  Veľmi obdivujem aké odhodlanie do toho celého dávaš! Už sa teším na tvoj ebook a na veľa ďalších vecí. Budem rád, keď sa konečne stretneme osobne :) Držím palce

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem, Juraj.

   Super, tak to ste už dvaja ľudia, ktorí prejavili záujem o ten e-book. Ešte zopár takýchto komentárov a začínam písať :D

   Aj ja sa teším na osobné stretnutie. Na Slovensko by som mal prísť niekedy v lete :)

   Odpovedať
 7. Jaroslav Dodok

  Ale najväčšia z nich je láska! ;) držím vám palce a prajem veľa úspechov v roku 2017!

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Presne tak, Jaro :)

   Ďakujeme a aj my tebe prajeme všetko dobré v roku 2017. Snáď sa znova niekde stretneme. Napríklad na Campfeste :P

   Odpovedať
 8. Michal Hardyn

  Ahoj Rolande, diky za sdileni zkusenosti. Tvuj blog vypada dobre, hazu do ctecky.

  Jinak mam ten pocit kazdy rok, jak delame online, kdyz clovek maka, kazdy rok je jen lepsi a lepsi. :)

  Thai je super zeme. Uz se nemuzu dockat, az se tam zase vratim.

  Pro uplnost prikladam moje shrnuti roku 2016 zde:
  http://www.hardyn.cz/shrnuti-roku-2016/

  At se dari!
  Michal

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Michale, vďaka za komentár.

   Mám rovnaký pocit.

   Jedna z najlepších veci na online podnikaní je to, že ak chcem budúci rok zarobiť 2x viac, tak nemusím pracovať 2x viac. Stačí pokračovať v tempe – písať články, získavať publicitu, tvoriť produkty / služby a postupne zvyšovať ceny. A tá práca z uplynulých rokov sa pekne zúročuje aj sama. Teda aspoň tak to mám ja :)

   Odkaz pridávam. Aj tebe nech sa darí!

   Odpovedať
 9. Josef Kroupa

  Ahoj Rolande,
  super report, oceňuji zejména Tvoji odvahu v podobě ukončení studia a odcestování za hranice. To je cíl, který mám i já pro letošní rok, tak snad se mi to také povede :).

  Sám jsem také sepsal report svých aktivit v online podnikání (https://www.josefkroupa.cz/hodnoceni-roku-2016-rok-ve-znameni-zmen) a přidal odkaz i na Tvůj inspirativní příspěvek.

  Ať se ti v roce 2017 daří!

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Josefe,

   ďakujem. Takto spísané v reporte to vyzerá všetko veľmi odvážne a drsne, ale pred odchodom som mal obrovské stresy :D

   Tvoj report som si so záujmom prečítal a pridal som ho do článku.

   Aj tebe nech sa darí!

   Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Pekný report. „Aspoň 2x týždenne si variť doma + celkovo sa stravovať trochu menej ako retard.“ je veľmi pekný cieľ :D

   Čítal som si aj tvoju About page a 1 článok týždenne bol tiež zo začiatku môj plán. Nakoniec som sa ustálil na +- 1 článkom mesačne a vyhovuje mi to viac. Každopádne, ak zvládneš publikovať článk každý týždeň, good for you :)

   Odpovedať
 10. Tomas (testmagazin.sk)

  Nerozmýšľal si nad tým, že keď dokážeš písať dobre texty, že by si si spravil poriadny obsahový web a zarábal na reklame. Takto ked budeš pre niekoho písať, tak budeš musieť pracovať vždy, ked budeš chcieť zarobiť. ak budeš mať web, bude ti priebežne zarábať

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Tomáš,

   myslíš na klasickej reklame alebo na affiliate?

   Viem, že na dobrých obsahových affiliate weboch sa dá zarobiť. Pri klasických magazínoch, ktoré chcú zarábať cez Gogle Adsense už ale treba obrovskú návštevnosť, aby to zarobilo aspoň nejaké drobné.

   Aké sú tvoje skúsenosti?

   Zatiaľ mi práca pre klientov vyhovuje, ale samozrejme, tiež sa snažím budovať niečo pasívne. V posledných mesiacoch sa mi celkom rozbehol affiliate (pluginy a hosting) a mám z toho radosť :)

   Odpovedať
 11. Peto

  To že si nechal školu bol jeden z najlepších krokov v živote, bo tam sa väčšinou učia iba bullshity a je to totálna strata času a vymývanie mozgu. Jediné pozitívum tam je networking a budovanie kontaktov/známostí a ešte aj to je velmi individuálne a všade iné. Kkkkkssss s tou svadbou veľký rešpekt a palec hore :) … Držím prsty nech je 2017 ešte viac prelomový a v dobrom ako bol 2016.

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ďakujem za povzbudivý komentár, Peťo.

   Naozaj som čakal, že sa na VŠ naučím aspoň niečo o marketingu, ale opak bol pravdou. Väčšina ľudí na tú svadbu nemá takto pozitívný názor, takže vďaka za support! :D

   Aj tebe prajem úspešný rok 2017!

   Odpovedať
 12. Michaela Pokorná

  Ahoj Roland,
  chcem Ťa povzbudiť v práci a zároveň poďakovať. Inšpiroval si ma, aby som sa nebála začať. Počas Vianoc som si kúpila doménu, hosting, Thrive tému, dokonca Content Builder. Teraz staviam stránku a je to pekná maturita! Hoci som študovala žurnalistiku, písať čo-to viem, technické pozadie sa učím za pochodu. Už mám vyše 30, dieťa a manžela, takže času je trošinku menej. Ale verím, že z toho niečo bude! Zatiaľ nebudem písať link na stránku, ešte sa nemám čím chváliť. Časom… (Budem sa tešiť, ak ma potom prijmete do komunity :-)? Budem druhá Miška… )
  Každopádne, veľa úspechov v roku 2017!

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Miška,

   ďakujem za pekný komentár. Prepáč, že mi odpoveď trvala 3 dni, ale vieš ako to chodí cez víkendy :)

   Teším sa, že som ťa inšpiroval. Thrive téma a Content Builder boli určite dobrým rozhodnutím do budúcna. Tiež je to pre teba taký záväzok, že keď už si do toho investovala, tak na tom treba aj poriadne zamakať a niečo z toho spraviť :)

   Nenechaj sa znechutiť tými technickými vecami. WordPress je pomerne jednoduchý, drvivú väčšinu vecí zvládneš sama. Chce to len trochu času a zopár návodov, kým to celé pochopíš.

   Neviem, či myslíš komunitu blogerov, online podnikateľov alebo digitálnych nomádov, ale príjmeme ťa všade, kde budeš chcieť :D

   Aj tebe veľa úspechov!

   PS: Ak by si mala akékoľvek otázky alebo sa niekde zasekla, napíš mi komentár/email a pokusím sa poradiť :)

   Odpovedať
 13. Rasťo

  Zdravím Roland,
  tvoj blog sledujem už dlhšie a je vážne skvelé čítať tvoje príspevky. Je to opäť super motivácia čítať, ako cca môj rovesník vzal do rúk, nazvime to “zodpovedný” život a darí sa mu. Držím palce, na tvojom blogu vždy nájdem kvalitný obsah. Len tak ďalej! :)

  Odpovedať
 14. Roland Vojkovský

  Ahoj Rasťo,

  ďakujem za pekný komentár. Páči sa mi, že aj ty máš vlastný projekt, na ktorom tvoríš dobrý obsah. Pokračuj v tom. Možno už o pár mesiacov si budeš pýtať veľké peniaze za reklamu :D

  Na tento „zodpovedný“ život si ešte len zvykám, ale už teraz sa mi to páči oveľa viac ako chodenie na vysokú :D

  Odpovedať
 15. Bocian

  Ahoj, našiel som dnes tvoj blog a veľmi ma zaujalo, čo robíš, ako si sa postavil v životu. Sme pravdepodobne rovesníci a ja riešim také tie typické otázky: Čo v budúcnosti? Čo budem robiť? Vysoká škola ma nebaví a jediný zmysel vidím v písaní, ktorému sa venujem už veľmi veľmi dlho. Preto ma zaujalo, že ty si schopný sa v podstate blogom živiť. A ešte aj to, že si odletel do Thajska. Chcel by som sa spýtať, kde tam bývaš? Prenajímaš si byt? Nemám ani najmenšiu predstavu… :-D

  Odpovedať
  • Roland Vojkovský

   Ahoj Bocian!

   V prvom rade ďakujem za super komentár.

   S tou vysokou školou sme na tom podobne. Akurát s tým, že ja som sa rozhodol zariskovať a vykašlať sa na ňu. Ale to nie je správne rozhodnutie pre každého :)

   Thajsko som pred pár týždňami vymenil za Vietnam (vygoogli Da Nang), ale tie podstatné veci sú tu rovnaké. Bývam v hoteli. Konkrétne v tomto: http://dragonseahotel.com.vn/

   Mesačne tu platíme 7,000,000 VND, čo je okolo 300€. V tom máme luxusne vyzerajúci apartmán, skvelý internet, každodenné upratovanie a za 5 minút chôdze sme na pláži. Celkom dobrý deal, keď sa pýtaš mňa :)

   V Chiang Mai sme za ubytovanie platili len okolo 150€, ale kvalita služieb nestála za veľa. Tiež tam nebola pláž. Na druhej strane si tam za denný budget 10€/deň/osoba vieš dopriať naozaj veľa.

   Ak by si mal hocijaké ďalšie otázky alebo ti môžem nejako pomôcť, napíš :)

   Odpovedať
 16. Tom

  Nezabúdaj hlavne makať!

  Odpovedať
 17. Marek

  Super blog! Přeji hodně štěstí v další životní etapě!

  Odpovedať

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This