Odporúčam

Približne pred 2 rokmi som začínal s celým týmto blogovaním a online podnikaním. Jedno vám poviem:

Začiatky v tomto online prostredí sú ťažké. Naozaj ťažké.

Mnoho ľudí by chcelo mať vlastný web a na ňom články. Zbierať emaily, posielať newslettere a predávať produkty. Ale je tu jeden problém:

Na každú z týchto vecí existujú desiatky rôznych riešení.

Ak ste v tomto online prostredí noví, tak nemáte šajnu, ktoré z riešení je tým správnym. Preto si mnoho ľudí začne čítať návody, pozerať Youtube videá a porovnávať jednotlivé riešenia. Zaberie im to niekoľko dní či týždňov.

A potom?

Potom zvyknú „ochorieť“ na paralýzu z analýzy. Inak povedané: „Možností je príliš veľa, a keďže neviem, ktorú si vybrať, tak si radšej nevyberiem žiadnu.“

A to ma mrzí. Títo ľudia mohli mať svoj web, vďaka ktorému by sa raz mohli živiť tým, čo ich baví. Preto som sa rozhodol spísať zoznam tých najdôležitejších služieb a vychytávok, ktoré mi pomáhajú v blogovaní a podnikaní na internete.

Znie to dobre?

Poďme na to.

Poznámka: Niektoré odkazy v tomto článku sú partnerské. To znamená, že ak si niečo zakúpite cez môj odkaz, dostanem za to malú províziu. Vás to nebude stáť ani cent navyše. A ak by to niekoho pobúrilo, môžem vás uistiť, že každý z týchto produktov by som odporúčal aj zadarmo.

Doména a webhosting

Ak chcete vlastný web, potrebujete vlastnú doménu a hosting. Nedá sa to obísť.

Jasné, existujú aj riešenia zadarmo, ale ak chcete, aby vás ľudia brali vážne, tak potrebujete investovať tých pár eur mesačne do domény a hostingu.

Všetky moje weby sú hostované u WebSupportu a ešte ani raz ma nesklamali. Viac o tom, prečo práve WebSupport a návod, ako si vytvoriť vlastný web nájdete v tomto článku.

Chcete si kúpiť hosting a doménu za najlepšiu cenu?

V tom prípade kliknite na tento odkaz (zobrazí sa v novej karte) a postupujte podľa videa nižšie.

Systém na tvorbu a spravovanie stránok

WordPress poháňa už 27% celého internetu. Ak chcete web a nemáte aspoň 5 000€ budget len na vytvorenie web stránky, určite použite WordPress. WordPress je redakčný systém, ktorý je zadarmo a pre drvivú väčšinu webov je tým najlepším riešením.

Viac o WordPresse sa dozviete v článkoch nižšie.

Tipy na články o WordPresse:

Ako si vytvoriť peknú WordPress stránku za 30 minút (kompletný návod so všetkým, čo potrebujete vedieť)

29 najlepších pluginov pre WordPress: Tieto musíte poznať!

23 presvedčivých dôvodov, prečo používať WordPress

Vzhľad web stránky a dizajn

WordPress je zadarmo. V tom nie je žiadny háčik.

Na WordPress existuje obrovské množstvo pluginov a tém. Pluginy pridávajú na vašu stránku nové funkcie, témy majú na starosti hlavne vzhľad a prácu s obsahom (čo a kde sa bude zobrazovať).

Väčšina tém a pluginov je zadarmo, ale existujú aj platené. Napríklad Divi, ktorú tu spomínam, je platená téma a môžete ju mať za 89 dolárov.

Prečo by ste mali premýšľať nad investovaním 89 dolárov do prémiovej témy?

Hlavný dôvod:

S Divi si viete robiť čo chcete. Stránku si vyskladáte presne podľa vašich predstáv a to všetko len pár kliknutiami. Bez kódovania a platenia drahým „ajťákom“.

Zber emailov

V článku, kde 25 TOP blogerov z Česka a zo Slovenska prezrádzalo svoje najväčšie chyby pri blogovaní, sa jedna chyba objavovala častejšie než ostatné: Nezbierali emailové kontakty.

O email marketingu som toho napísal už veľa. Ale celý email marketing by sa dal zhrnúť takto:

 

Chcete uspieť na internete? V tom prípade potrebujete zbierať emaily.

Neexistuje lepší spôsob, ako si vybudovať komunitu fanúšikov, ktorá si od vás časom aj niečo kúpi. Email marketing podľa štatistík návratnosti prináša 38€ za každé investované euro.

Pracoval som už s mnohými pluginmi na zber emailov, ale Thrive Leads je zo všetkých najlepší. Prečo?

Poznámka: Ak ste si kúpili Divi a teda už máte členstvo u Elegant Themes a váš rozpočet je obmedzený, tak si Thrive Leads nemusíte kupovať. Plugin Bloom, ktorý už máte v cene členstva, je dobrou náhradou. Ak by som ich mal oznámkovať, tak Thrive Leads dostane 10/10 a Bloom 7.5/10.

Poviem vám, čo všetko aktuálne robí Thrive Leads na mojom webe:

  • novým návštevníkom, ktorí vidia moju stránku na PC, zobrazí pri príchode vyskakovacie okno (áno, je to trochu „drzé“, ale funguje to skvelo)
  • novým návštevníkom na mobiloch ukazuje len „pásik“ v hornom rohu obrazovky, kde sa môžu prekliknúť na túto podstránku na zber emailov
  • hneď po tom, ako mi dá návštevník email, mu Thrive Leads automaticky pošle to, čo som mu sľúbil (na webe mám aktuálne 8 rôznych bonusov na stiahnutie)
  • Thrive Leads ponúka 9 rôznych typov formulárov na email. Ja na webe využívam 3 z nich (pop-up, pásik pre mobily a formuláre do článkov) a bohato mi to stačí
  • raz za čas si cez TL spustím jednoduchý A/B test a zistím napríklad to, či pop-up nazbiera viac emailov s červeným alebo oranžovým tlačidlom
  • vždy, keď posielam nový článok odberateľom, tak si cez TL vytvorím špeciálne odkazy. Vďaka týmto odkazom nebudú ľudia, ktorí už sú na mojom zozname kontaktov, obťažovaní pop-upmi. Nielen teraz, ale už nikdy. Ak prídu z rovnakého PC, samozrejme :)

Celkom vychytaný plugin ten Thrive Leads, čo poviete?

A to najlepšie: Je cenovo výhodný.

Pri Thrive Leads si môžete $80 (vrátane DPH) zakúpiť licenciu pre 1 web. Cena je konečná. Bez nezmyselných mesačných poplatkov. Ak máte viac stránok, tak za licenciu pre 5 webov zaplatíte len niečo cez 100€. Skvelá investícia, podľa môjho názoru.

Konkurenčné pluginy (LeadPages a OptinMonster) si za rovnaké funkcie pýtajú od 20-30€ mesačne. Verte mi, dlho som si vyberal ten správny plugin na zber emailov. Dnes môžem povedať, že som sa rozhodol skvelo.

Thrive Leads si môžete kúpiť na tejto stránke. Stačí kliknúť na oranžové tlačidlo na stránke a potom už budete vedieť, čo a ako. :)

Tip: Ak by ste ohľadom nastavenia Thrive Leads mali akékoľvek otázky, napíšte mi email, rád vám poradím.

Práca so zoznamom emailových kontaktov a posielanie newsletterov

Možno si teraz hovoríte, že na zber emailov už máte Thrive Leads a nič iné nepotrebujete. Tak to ale nefunguje.

Thrive Leads (a ostatné pluginy) slúžia na to, aby ste od návštevníka získali email. Nie na posielanie nových článkov a predajných emailov.

Na posielanie emailov a prácu s vaším zoznamom kontaktov existujú iné služby. A je ich neúrekom. Všetky ale spája jedna vec:

Mesačné poplatky.

Ako ste zistili pri čítaní časti o Thrive Leads, nenávidím mesačné poplatky a platím ich len tam, kde sú nevyhnutné.

Presne z toho dôvodu odporúčam všetkým začiatočníkom MailChimp. Ak vám už bude web zarábať, nie je problém prejsť na inú službu s pokročilými funkciami. Dovtedy vám bude MailChimp bohato stačiť.

Prečo odporúčam všetkým začiatočníkom MailChimp?

Hlavným dôvodom je to, že MailChimp je až do 2 000 odberateľov úplne zadarmo.

Nemáte síce prístup k pokročilým funkciám, ale všetky kontakty z Thrive Leads sa vám uložia do MailChimpu a môžete im mesačne poslať až 12 000 emailov. Takže aj keby ste mali presne 2 000 kontaktov, stále môžete mesačne poslať až 6 emailov a neplatíte ani cent.

Pre zaujímavosť: V čase písania tohto článku mám v databáze 893 ľudí (pred pár týždňami som vymazal 250 neaktívnych odberateľov).

MailChimp účet si zadarmo založíte tu.

Odporúčané články o MailChimpe:

Email marketing pre začiatočníkov: Všetko, čo potrebujete vedieť

Mailchimp – Vytvořit a odeslat newsletter nebylo nikdy tak snadné

Fakturácia

Máte živnosť či malú firmu a ešte stále nefaktúrujete online? V tom prípade určite skúste SuperFaktúru.

Na 30 dní je zadarmo a stavím sa, že si ju zamilujete. Po 30 dňoch zadarmo si môžete kúpiť členstvo. Mne stačí základný balík, ktorý vychádza na niečo okolo 4€ mesačne.

Ja som na ňu prešiel z konkurenčnej služby iDoklad a so SuperFaktúrou som spokojný na 100%. Práca s ňou je veľmi jednoduchá a presun na SuperFaktúru ocenil aj môj účtovník :)

WordPress pluginy
29 najlepších pluginov pre WordPress

Thrive Leads je podľa mňa tým najlepším pluginom pre WordPress, ale existujú aj ďalšie skvelé pluginy, o ktorých by ste mali vedieť.

V mojom článku o WordPress pluginoch som spísal tie najlepšie, ktoré poznám. Väčšina z nich je úplne zadarmo.

Ďalšie užitočné nástroje
50+ najlepších nástrojov pre blogovanie a online podnikanie

S týmto článkom som sa naozaj natrápil a spísal (zatiaľ) 50 nástrojov, ktoré mi pomáhajú s budovaním môjho blogu a s mojím podnikaním. Prečítajte si článok a začnite používať tie, ktoré vás zaujmú najviac. Opäť, drvivá väčšina z nich je zadarmo.

Youtube kanál
Gary Vaynerchuk

Určite odporúčam pozrieť si jeho videá na Youtube. Teda, ak viete po anglicky. A vlastne aj keď neviete, tak si ho pozrite. Tá jeho energia za to stojí. :)

Gary svoju stratégiu zhrnul ako „give, give, give, ask“.

Inak povedané: Najprv toho dávaj veľmi veľa zadarmo a až potom žiadaj, aby pre teba niekto niečo spravil. Práve preto už blogujem rok a pol zadarmo a ešte stále nepredávam žiadny e-book alebo online kurz.

Jednoducho vám toho chcem dať FAKT VEĽA zadarmo predtým, než vytvorím produkt a dám na neho slávne tlačidlo s textom „Kúpiť teraz”. :)

Knihy

Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí

Táto kniha by jednoznačne mala patriť k povinnej literatúre na školách. Bude to klišé, ale po prečítaní tejto knihy sa môj život naozaj zmenil.

Obsah knihy splnil to, čo názov sľúbil. Kniha mi naozaj pomohla lepšie pochopiť ostatných ľudí. Vďaka tomu s nimi viem lepšie komunikovať a áno, majú ma radšej.

Povedal by som, že práve táto kniha a práca Garyho Vaynerchuka (autora Roztoč to!) najviac ovplyvnili moje podnikanie a smerovanie tohto blogu.

 

Roztoč to!

Pamätám si, ako som si túto knihu „tajne“ čítal počas hodín angličtiny na strednej. V tom čase som nemal vlastné podnikanie, ani vlastný blog.

Práve kniha Roztoč to! ma najviac inšpirovala k tomu, aby som konečne začal tvoriť obsah. O 2 roky neskôr mám najčítanejší blog v odbore a na moje služby sa pomaly začína vytvárať poradovník. :)

Zahraničné blogy
SmartBlogger.com

Najlepší svetový blog o blogovaní. Žiadny človek ma toho o podnikaní, blogovaní, písaní a internetovom marketingu nenaučil viac ako Jon Morrow, zakladateľ SmartBlogger.

Tá najlepšia časť?

Všetky články sú zadarmo. Ak viete po anglicky, chcete blogovať a články na mojom blogu vám už nestačia, určite sa pozrite na SmartBlogger.com.


QuickSprout.com

SmartBlogger nie je jediným zahraničným blogom, od ktorého som sa veľa naučil. Quicksprout, za ktorým stojí jeden z najznámejších online marketérov na svete, Neil Patel, je tiež plný skvelého obsahu zadarmo.

Narozdiel od SmartBlogger sa QuickSprout nešpecializuje len na blogovanie a obsahový marketing. Na tomto blogu nájdete aj články o platenej reklame, linkbuildingu, optimalizácii konverzie a ďalších marketingových témach.