O mne

Asi si práve čítate tento blog a pýtate sa: „Kto vlastne je tento chalan a prečo sa mi snaží radiť?“

Skvelá otázka. Dovoľte, aby som vám v krátkosti povedal môj príbeh:

Pochádzam z rodiny, kde sme nikdy nemali peniaze nazvyš. Jasné, mali sme jedlo a strechu nad hlavou (dokonca aj staršie auto), ale naozaj sme nepatrili medzi tých bohatších.

Nikoho za to neviním. Keď som mal 3 roky, moja mama podľahla rakovine, otec sa zosypal a starí rodičia robili, čo bolo v ich silách (ďakujem!).

Aby sa zbytočne nemíňalo, tak som častokrát nosil oblečenie po strýkovi, bratrancovi či dokonca po sesternici z Ameriky. Doteraz si pamätám, ako sme raz hrali futbal po škole (mohol som mať asi 9 rokov) a chlapci z vedľajšej triedy sa mi začali vysmievať.

Dôvod?

Mal som na sebe dievčenské nohavice. Ja som o tom nevedel. Teda, vedel som, že sú po sesternici, ale mne babka povedala, že sú chlapčenské. Až na tom ihrisku som zistil, že to nebola pravda…

Myslím, že niekde tam vo mne vznikla túžba podnikať. Alebo aspoň žiť slobodný život a mať dosť peňazí na to, aby som si mohol kúpiť dôstojné nohavice (:D).

Nech už to bolo ako chce, na gymnáziu som skúšal rôzne veci, ktorí mi sľubovali finančnú slobodu:

 • hral som online poker na strýkové meno
 • skúsil som si multi level marketing, na ktorom som stratil všetky úspory
 • pokúšal som sa zarobiť na predaji komodít a Forexe

Nič z toho nefungovalo. Možno to bolo preto, že som v ničom nevedel vydržať dostatočne dlho, neviem. No potom sa niečo stalo…

Objavil som blogovanie

Asi v 16 rokoch som objavil blogy. Možno som ich poznal už predtým, ale práve toto bol čas, kedy som ich začal naozaj čítať.

Čítal som si celé hodiny – hlavne o sebazlepšovaní, fitness a podnikaní. Zistil som, že na blogoch nájdem častokrát lepšie informácie ako tie, za ktoré sa inde platí desiatky či stovky eur.

Raz som našiel článok o tom, ako si zarábať blogovaním. Namotal som sa.

Myšlienka toho, že by som nemusel chodiť do práce a mohol len sedieť doma a písať o veciach, ktoré ma bavia ma nadchla. Veď koho by nie? :)

A tak som začal čítať všetko možné o blogovaní, tvorbe obsahu a online marektingu.

Stal som sa pravidelným čitateľom zahraničných blogov typu QuickSprout, SmartBlogger a Backlinko. Stal sa zo mňa marketingový šprt.

Netrvalo dlho a pustil som sa do blogovania po hlave:

19. december 2015

Čo som sa naučil vďaka blogovaniu

Takto vyzeral môj prvý blog.

Sláva a pád môjho prvého blogu

V decembri 2014 som si založil svoj prvý blog. Mal som všetko – vlastnú doménu a hosting, WordPress, prémiovú šablónu za 90€ a túžbu niečo dokázať.

A tak som začal písať články. Aké články?

Keďže som sa krátko pred tým stal kresťanom (a zahodil ateizmus), začal som písať pre mladých kresťanských chalanov. Videl som, ako sa trápia kvôli nízkemu sebavedomiu, dievčatám a všetkému možnému a chcel som im pomôcť.

Oh a spomínal som, že tento blog bol v angličtine?

Pýtate sa prečo? Lebo už vtedy som sa chcel živiť blogovaním a myslel som si, že to na zahraničnom „trhu“ pôjde jednoduchšie.

Tento „anglický“ blog som spustil tesne pred Silvestrom a očakávania boli obrovské. Namiesto veľkej popularity a predajov som sa na svoj blog krátko po Silvestri vykašľal. 

Prečo? Boli tam hlavne 3 hlavné dôvody: 

 1. Moje články si skoro nikto nečítal. Keď som s blogovaním začínal, bol som naivný. Myslel som si, že stačí písať dobré články a ľudia si ma už nájdu. Heh.
 2. Ľudia ma kritizovali. Prečo? Lebo som chcel byť nasilu tvrdý. Chcel som byť kontroverzný. Po prvej vlne kritiky som ale zistil, že písanie tvrdých slov nie je nič pre mňa.
 3. Našiel som si job cez internet.

Vďaka svojmu blogu som v 18-tich získal skvelú prácu

Pred tým, ako som si založil svoj blog som toho veľa nevedel. Nevedel som, ako si mám vytvoriť web stránku. Nevedel som, ako sa pracuje s WordPressom. A nevedel som ani dobre písať.

3 mesiace blogovania mi ale veľmi pomohli a práve vďaka tomu som dostal svoju prvú prácu. Nepôjdem do detailov, pretože som už o tom písal v tomto článku.

Potreboval som budovať niečo vlastné

Práca pre online podnikateľa Luba Juríka mi veľa dala, ale po pár mesiacoch som nabral pocit, že som zastal na mieste. Práve pre Luba som začal písať marketingové články (pre projekt Zarábaj Ako Pán) v slovenčine a našiel som sa v tom.

Môj email, kde som Lubo napísal, že chcem budovať vlastné podnikanie.

Po asi 5 článkoch som mu napísal tento email.

Čakal som, že bude sklamaný. Ale on nie, on ma plne podporil. A napísal mi niečo, čo mi v tej dobe veľmi pomohlo: 

Držím ti palce a verím, že ti to vyjde. Vlastne, som si istý, že ti to vyjde. Len musíš vytrvať a nevzdávať sa. Verím, že budem jeden z tvojich prvých klientov :)

Pri tomto druhom pokuse o blogovanie som už očakával, že ľudia si môj článok nebudú čítať len pre moje modré oči. A tak som sa nenechal odradiť a na svoj blog pravidelne pridával nové články. 

Dostal som pár lajkov a pár pekných komentárov. Ale to bolo asi všetko, čo som z toho mal. Až raz…

Deň, ktorý otriasol mojim blogom a zmenil môj biznis

Na jednom zahraničnom blogu som si prečítal o zaujímavej stratégii, ako zaručene napísať populárny článok. Na Slovensku som doteraz nič podobné nevidel a povedal som si, že to musím vyskúšať.

A tak som to vyskúšal. Výsledok? Tento článok prilákal (v priebehu 7 dní po publikovaní) o 1 716% návštevníkov viac ako môj predchádzajúci článok.

Rozdiel medzi populárnym článkom a obyčajným článkom.Moja databáza kontaktov v priebehu pár dní vzrástla z chabých 30 na podstatne príjemnejších 208 ľudí.

Bežná denná návštevnosť bola v tom čase okolo 15 relácií. Tie 2 veľké kopce sú 728 a 711 relácií.

Bežná denná návštevnosť bola v tom čase okolo 15 relácií. Tie 2 veľké kopce sú 728 a 711 relácií.

Len pre informáciu: moje silvestrovské predsavzatie pre rok 2016 bolo do konca roka získať 250 odberateľov. Vďaka tomuto článku sa mi to takmer podarilo už za týždeň.

A čo som vlastne spravil? Okrem toho, že som sa približne 35 ľudí opýtal jednu otázku takmer nič.

Spýtal som sa ich najväčšiu chybu, ktorú spravili, keď začínali blogovať. Dostal som skvelé odpovede a dnes je to jednoznačne najčítanejší článok na mojom blogu.

Ako to zmenilo môj biznis?

Dovtedy som chcel písať len ďalší blog o online marketingu. Zrazu sa mi na odber emailov prihlásilo 178 ľudí, ktorých zaujímalo blogovanie a ja som zmenil smer.

Začal som písať hlavne o blogovaní a obsahovom marketingu.

A vtedy to začalo…

Spomínaný článok mi priniesol niekoľko spätných odkazov a vďaka tomu som sa začal lepšie umiestňovať v Google vyhľadávaní. Ďalej som písal články (dokonca aj pre iné blogy výmenou za odkaz) a zrazu sa to začalo vyplácať.

Ako som sa dostal na galavečer Bloger roka

S malou dušičkou som sa prihlásil do súťaže Bloger roka (na podnet Beáty Záhumenskej). Vďaka tomu som sa dostal na galavečer, získal 3. miesto a vyhral iPad.

Poznámka: Ten galavečer bol fakt páradný. Takto sme si ho užívali s mojou manželkou a našim dobrým priateľom, Peťom Furmaníkom

3. miesto mi síce neprinieslo tisíce návštevníkov a desiatky klientov, ale mnoho ľudí si vtedy všimlo, že vôbec existujem. Vďaka tomu sa mi otvorili nové príležitosti.

Krátko na to som prvýkrát v živote speakoval na konferencii. Srdce som mal až v krku, ale bolo to super! Tu je krátky zostrih:

 

A o niečo neskôr sa moje tipy objavili aj na najväčšom (a najlepšom) slovenskom blogu o IT, na WebSupporte.

 

screen-z-websupportu

Screenshot z článku na blogu WebSupportu.

Ako som sa vďaka blogovaniu vykašlal na vysokú a odcestoval do Ázie

A teraz tá najzáujimavejšia časť:

Vďaka blogovaniu som si vybudoval internetové podnikanie, ktoré môžem spravovať odkiaľkoľvek. Keď som videl, že sa mi začína dariť, nechcel som ostať na vysokej v Prešove a tak som s ňou sekol a sústredil sa len na svoj blog a podnikanie.

A keďže nemám rád zimu, 30. novembra som nasadol na lietadlo v Prahe a 1. decembra už som bol v Bangkoku. Spolu so svojou krásnou manželkou, samozrejme :)

Poznámka: Chcete vedieť viac o tom, prečo som sa vykašlal na vysokú školu, oženil sa ako 19-násťročný a odišiel do Thajska? Prečítajte si moje zhrnutie roka 2016.

Blogovanie mi umožnilo žiť na miestach, o ktorých by som nikdy ani nesníval. 

Jasné, zatiaľ si nemôžem dovoliť žiť kdekoľvek na svete, ale krajiny ako Thajsko, Indonézia (a v nej Bali :)), Vietnam a Kambodža mi nateraz budú stačiť.

Tip: Prečítajte si článok 16 dôvodov, prečo by si konečne mali založiť svoj blog.

Digitálni nomádi v Thajsku

Thajsko nie je len o teplom počasí a skvelom jedle za 1€.

Pre koho píšem tento blog?

Dobrá otázka. Blog Vojkovský.sk píšem pre všetkých, ktorí vďaka blogovaniu chcú:

 • zvýšiť návštevnosť svojich webových stránok
 • vybudovať databázu email kontaktov
 • získať nové objednávky z internetu alebo zarobiť svoje prvé peniaze na internete

Moji čitatelia sa delia na 2 skupiny. Jedna z nich sú malí podnikatelia, ktorí vidia v blogovaní skvelú možnosť, ako zvýšiť návštevnosť a predaj (v čom majú pravdu!). Tou druhou sú nádejní blogeri, ktorých snom je vybudovať navštevovaný blog, ktorý im aj niečo zarobí.

Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, tak vás tu chcem a cíťte sa tu dobre. Ak by sme sa videli tvárou v tvár, tak vám pokojne pripravím kávu a donesiem vám sušienky. To by bolo, čo?

Prečo vznikol tento blog?

Mojim cieľom je to, aby ktokoľvek mohol prísť na túto stránku a dozvedieť sa, čo potrebuje. Bez toho, aby mi musel zaplatiť jediný cent.

Verím, že každý, kto hľadá informácie o internetovom marketingu, blogovaní a písaní by ich mal dostať zadarmo.

Prečo si radšej za všetko neúčtujem? 

Vy mi dnes dávate s tými otázkami zabrať. Mám pre to 2 dôvody:

 1. Sám som sa naučil z neplatených zdrojov takmer všetko, čo viem.
 2. Som presvedčený, že pomáhať ľuďom sa oplatí.

Nie som žiadny online marketing guru. Nehrám sa na to, že viem všetko. Ale každý deň trávim hodiny vzdelávaním sa v marketingu a budovaním tohto blogu.

 

 

Čo pre vás môžem urobiť?

 Môžem vám dať tie najlepšie tipy, ako využiť blogovanie vo váš prospech. Nezáleží, či už máte firmu a predávate cez internet alebo ste úplne na začiatku a chcete si cez blogovanie získať prvých klientov.  Ak vám to znie dobre, napíšte mi email a môžeme si dohodnúť konzultáciu cez Skype alebo Google Hangouts.

Tiež vám môžem pomôcť s technickou stránkou založenia blogu. Kliknite sem pre viac detailov.

Ak nemáte záujem o konzultáciu ani o blog bez starostí a chcete si len čítať články, tak to je tiež super. Môžete začať napríklad týmito. 

Páčia sa vám moje články? Tak potom by ste sa mali pridať k viac ako 1300 ľuďom, ktorým posielam najnovšie články. Prečo? Lebo nepublikujem často, ale keď áno, tak to stojí za to :)